• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

Pod Płockiem spiętrzony na Wiśle śryż lodowy utrudnia przepływ wody

Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Pod Płockiem spiętrzony na Wiśle śryż lodowy utrudnia przepływ wody
Pod Płockiem spiętrzony na Wiśle śryż lodowy utrudnia przepływ wody - GospodarkaMorska.pl

pc

01.02.2019 Źródło: PAP

Przemieszczający się Wisłą śryż lodowy zablokował częściowo swobodny przepływ wody korytem rzeki w rejonie miejscowości Brwilno niedaleko Płocka (Mazowieckie). Po początkowym przyroście stanu Wisły, obecnie obserwowana jest tam tendencja spadkowa jej poziomu. Nie ma zagrożenia dla mieszkańców.

W związku z przyborem Wisły w okolicy Płocka, od środy, 30 stycznia, obowiązuje w tym mieście pogotowie przeciwpowodziowe. Według płockiego Urzędu Miasta, w piątek w południe Wisła na dwóch wodowskazach, w najniżej położonej części miasta, przekraczała stany ostrzegawcze, a na dwóch innych, usytuowanych powyżej, stany alarmowe - w przypadku trzech wodowskazów przy tendencji spadkowej poziomu wody.

W piątek o godz. 12. na wodowskazie Borowiczki odnotowano 260 cm - (przy poziomie ostrzegawczym 248 cm i alarmowym 278 cm) - w ciągu doby ubyły tam 2 cm; na wodowskazie Grabówka – było 265 cm (przy poziomie ostrzegawczym 248 cm, a alarmowym 278 cm) - w ciągu doby ubyło tam 6 cm. W tym samym czasie na wodowskazie PKN Orlen zanotowano 706 cm (przy poziomie ostrzegawczym 670 cm i alarmowym 700 cm) - w ciągu doby ubyły 2 cm, a na bramie przeciwpowodziowej stoczni - odczyt wynosił 248 cm (przy stanie ostrzegawczym 207 cm, a alarmowym 237 cm) - w ciągu doby stan wody nie uległ tam zmianie.

„Na Wiśle, w okolicy Brwilna, czyli tuż za Płockiem w kierunku miejscowości Murzynowo, spływający zlepiony śryż spowodował, iż woda nie przepływała swobodnie rzeką na Zbiornik Włocławski. W efekcie nastąpiło jej podpiętrzenie. Stany poziomu Wisły wskazują, iż obecnie pojawiła się tendencja spadkowa. Jest coraz więcej wolno płynącej wody, która przedostaje się przez zbryłowany śryż w rejonie Brwilna. Sytuacja na rzece jest na bieżąco monitorowana, całodobowo” – powiedział PAP w piątek po południu Jan Piątkowski, dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego i spraw obronnych płockiego Urzędu Miasta.

Jak poinformowała PAP Urszula Tomoń, rzecznik Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie - Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) w Warszawie, w piątek odbył się w Płocku komisyjny przegląd Zespołu Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej Zarządu Zlewni we Włocławku - wizytowano m.in. okolice bramy przeciwpowodziowej w tamtejszej Stoczni Rzecznej, zapory bocznej Jordanów-Tokary-Radziwie, a także rejon nadwiślańskich bulwarów oraz ul. Gmury w najniżej położonej części miasta, sąsiadującej bezpośrednio z rzeką.

Jak podkreśliła Tomoń, sytuacja na Wiśle w rejonie Płocka „jest stabilna i nie zagraża bezpieczeństwu mieszkańców”. Dodała, iż od 25 stycznia czoło pokrywy lodowej na rzece znajduje się tam w pobliżu Mostu Legionów Józefa Piłsudskiego, poniżej Mostu Solidarności, „i nie zaobserwowano rozwoju zjawisk lodowych”. „Śryż i lód obserwowany między mostami w Płocku sukcesywnie zanika i przesuwa się w niżej położone partie Zbiornika Wodnego Włocławek” – wyjaśniła rzeczniczka warszawskiego RZGW.

Jak dodała Tomoń, dane z wodowskazów w Kępie Polskiej, Wyszogrodzie (Mazowieckie) i Włocławka (Kujawsko-pomorskie) dowodzą drożności koryta Wisły w okolicach Płocka. Podkreśliła zarazem, że „unormowane wartości na wodowskazie w Płocku świadczą o stabilizacji sytuacji i równomiernym przepływie” wody na tym odcinku rzeki.

Rzeczniczka warszawskiego RZGW, zapewniła, że lodołamacze, które stacjonują w porcie we Włocławku, aby zabezpieczać odcinek Wisłę w górę rzeki - w kierunku Płocka, pozostają tam „w pełnej gotowości”. „Na chwilę obecną nie jest planowana akcja lodołamania ze względu na niskie dopływy (wody - PAP) do zbiornika, wynoszące ok. 800 m3/s” – zastrzegła Tomoń. Wyjaśniła, iż minimalny przepływ wody konieczny do uruchomienia lodołamaczy to 1200 m sześc./s oraz dodatnie temperatury w ciągu dnia.

Rzeczniczka warszawskiego RZGW zwróciła uwagę, że przeprowadzone na Wiśle jesienią 2018 r. prace pogłębiarskie w okolicach Płocka przyczyniły się do zmniejszenia zagrożenia powstania zatorów na rzece.

W przeglądzie, jaki odbył się w piątek w ramach Zespołu Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej Zarządu Zlewni we Włocławku wzięli udział przedstawiciele Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Płocku, Komendy Miejskiej Policji w Płocku, tamtejszego Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego oraz Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Gdy w środę prezydent Płocka Andrzej Nowakowski ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe dla miasta, mieszkańców i pracodawców zobowiązano do zabezpieczenia przed zatopieniem lub usunięcia ze stref bezpośredniego i potencjalnego zagrożenia powodzią substancji zagrażających środowisku.

Jak informował wcześniej warszawski RZGW, od 1 grudnia 2018 r. w porcie przy zaporze na Wiśle we Włocławku stacjonuje 6 lodołamaczy. Są to jednostki: „Jaguar”, „Gepard”, „Niedźwiedź”, „Lew”, „Bawół” i „Mors”. Lodołamacze te stanowią zabezpieczenie przeciwpowodziowe Zbiornika Wodnego Włocławek. Pozostaną w rezerwie do 15 marca 2019 r.

Zbiornik Wodny Włocławek to największy sztuczny akwen w Polsce. Rozciąga się on na Wiśle od Płocka do Włocławka. Ma długość 58 km i szerokość od 1,2 do 2 km. Powstał pod koniec lat 60. XX wieku w związku z budową włocławskiej tamy i elektrowni.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32700,00 $ tona -1,07% 17 cze
 Cynk 2962,00 $ tona -0,34% 17 cze
 Aluminium 2427,00 $ tona -1,10% 17 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.