Od ponad tygodnia Straż Wybrzeża Filipin, służby ratunkowe i ekolodzy walczą z wyciekiem oleju napędowego z wraku w pobliżu wyspy Mindoro nieopodal Morza Południowochińskiego.
Na początku marca miała miejsce katastrofa statku transportowego MT Princess Empress, który uległ awarii, a następnie dryfował w wyniku trudnych warunków morskich. Udało się uratować całą, 20-osobową załogę, nim jednostka zatonęła z nieznanych powodów. Co istotne, przewoziła 800 000 litrów oleju napędowego, co w razie wycieku groziło katastrofą ekologiczną na ogromną skalę. Jeszcze w ubiegłym tygodniu wypatrzono plamy oleju unoszące się na wodzie, a także zbierające się grudy nanoszone głównie na brzeg wyspy Mindoro.
Problemem dla służb jest dokładna lokalizacja wraku oraz głębokość, na jakiej przebywa. Znajduje się 400 metrów p.p.m., przez co są niemożliwe, zwyczajowe operacje wydobywcze. Może się okazać, że filipińskie władze będą musiały wezwać pomoc z zagranicy, w tym firmy bądź służby zdolne do wydobycia oleju napędowego z zatopionego statku.
Oprócz wyspecjalizowanych jednostek morskich przeznaczonych do likwidacji plam olejowych, wyposażonych m.in. w sieci przeznaczone do zbierania zanieczyszczeń z wody filipińskie służby są wspierane przez specjalistów z Japońskiego Zespołu ds. Zwalczania Katastrof (Japan Disaster Relief, JDR). W ramach współpracy eksperci również badają regularnie znalezione próbki, określając stan wody i potencjalne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Wciąż nie odkryto dokładnej lokalizacji zatopionego statku i w razie rozszczelnienia ładunku może dojść do zwielokrotnienia skutków katastrofy oraz kosztów walki z nią. W sumie od 1 do 14 marca zebrano 5 603 litrów mieszaniny oleistej i 50 worków
materiałów skażonych olejem.
UPDATE: The @coastguardph reports the following updates regarding the oil spill response operations in Oriental Mindoro as of yesterday, 13 March 2023:
— Philippine Coast Guard (@coastguardph) March 14, 2023
[Photos by Malayan Towage & Salvage Corp]
READ MORE: https://t.co/aGRNC6uZIV#DOTrPH🇵🇭#CoastGuardPH#MaritimeSectorWorks pic.twitter.com/ZxKwHrfqZQ
LOOK: The @coastguardph conducted a joint clean-up and oil spill monitoring at Barangay Calawag, Taytay, Palawan on 12 March 2023.
— Philippine Coast Guard (@coastguardph) March 14, 2023
READ MORE: https://t.co/vKn81MUIbu#DOTrPH🇵🇭#CoastGuardPH#MaritimeSectorWorks pic.twitter.com/HJBVnXe2QW
Gubernator wyspy Mindoro Humerlito Dolor przekazał w oświadczeniu, że prawie 100 tysięcy mieszkańców prowincji zostało już dotkniętych skutkami wycieku ropy Dodał też, że 122 spośród nich z tego powodu zachorowało bądź ucierpiało w inny sposób. Niektórzy z nich mieli objawy w postaci problemów z oddychaniem, podczas gdy inni doświadczyli wymiotów i biegunki. Stąd bardzo możliwe, że mogło dojść do skażenia żywności szkodliwymi substancjami pochodzącymi z wycieku.
Z powodu skali zagrożenia w części obszarów wokół wyspy władze ogłosiły stan klęski żywiołowej. Filipiński Uniwersytet Nauki Morskiej przekazał prognozy, że wyciek może dotrzeć w kolejne obszary kraju, w tym wyspy Palawan i zagrozić 36 000 ha siedlisk fauny i flory morskiej.
System wykrywania skażeń środowiska morskiego dla Morskiej Stacji Ratowniczej w Łebie
Rocznica zatopienia rosyjskiego okrętu Saratow. Ukraiński generał opublikował nagranie
Zarzut kradzieży paliwa okrętowego dla żołnierza Marynarki Wojennej
USA przekazały trzy okręty Marynarce Wojennej Egiptu
Tysiące nielegalnych leków wykryto na terenie terminala promowego w Gdańsku
Tajwańskie wojsko ćwiczyło odparcie desantu. W tle narastająca presja militarna Chin