• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Wysoki stan wód w Bałtyku i na Żuławach

gm

05.01.2023 20:51 Źródło: PAP

Partnerzy portalu

Wysoki stan wód w Bałtyku i na Żuławach - GospodarkaMorska.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed wysokim stanem wody Morza Bałtyckiego i gwałtownym wzrostem stanów wody na Żuławach. Synoptycy wskazują, że lokalnie przekroczone mogą zostać stany ostrzegawcze.

Biuro Prognoz Hydrologicznych IMGW w Gdyni wydało czwartek ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia przed wezbraniami z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.

Powodem jest wysokie napełnienie Bałtyku wzdłuż Wybrzeża (531 cm - stan na czwartek). Synoptycy wskazują, że przewidywane są "wzrosty poziomów wody w strefie wody wysokiej i powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością krótkotrwałego osiągnięcia stanów alarmowych".

Ostrzeżenie zostało wydane dla wybrzeża zachodniego, wschodniego oraz Zatoki Gdańskiej. Obowiązuje do czwartku do godz. 21.

Ponadto, IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed gwałtownym wzrostem stanów wody w Zlewni Zalewu Wiślanego do Nogatu.

Synoptycy wskazują, że na "Żuławach przewidywane są wzrosty poziomów wody w strefie wody wysokiej, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych".

Ostrzeżenie obowiązuje do piątku do godz. 7.

Ostrzeżenia drugiego stopnia są wydawane, gdy przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Fot. DepositphotosDziękujemy za wysłane grafiki.