• <
instytut_oceanologii_PAN_2023

Kalinek błękitny zawitał na Bałtyk. To największy krab, jakiego znaleziono w Polsce

gm

03.01.2023 11:37
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Kalinek błękitny zawitał na Bałtyk. To największy krab, jakiego znaleziono w Polsce

Partnerzy portalu

Kalinek błękitny zawitał na Bałtyk. To największy krab, jakiego znaleziono w Polsce - GospodarkaMorska.pl
Fot. Agnieszka Wojkowska / Facebook

Pod koniec grudnia na Wyspie Sobieszewskiej spacerowicze natknęli się na nie lada gościa – na plaży znaleziono dużego, niebieskiego kraba. Okazało się, że to kalinek błękitny, który... do tej pory tu nie występował.

Zdjęcie kraba szybko zrobiło furorę w sieci. Facebookowy fanpage Łowca Obcych, zajmujący się pokazywaniem gatunków inwazyjnych, wyjaśnił, że do takich należy sfotografowany kalinek błękitny, znany także jako invasive blue crab – inwazyjny krab niebieski. Zdjęcie wykonała Agnieszka Wojkowska.

Choć zwierzęta te występują naturalnie w obu Amerykach, to pojawiły się już także m.in. na Morzu Śródziemnym, gdzie psują krew rybakom. Zwierzęta są duże – ich pancerz może osiągać ponad 20 centymetrów – przez co potrzebują także dużo pożywienia, którego siłą rzeczy nie wystarcza dla lokalnych gatunków. Jest to tym samym największy krab, jakiego odnaleziono w Polsce, choć – jak podaje Łowca Obcych zaobserwowano go już wcześniej w Jeziorze Dąbie.

Co ciekawe, jest to gatunek jadalny. Na Bałtyk trafił zapewne na kadłubie statku.escort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.