• <

Pomorskie. Zakończyła się budowa wrót sztormowych na rzece Tudze

sg

22.11.2022 16:00 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Pomorskie. Zakończyła się budowa wrót sztormowych na rzece Tudze

Partnerzy portalu

Pomorskie. Zakończyła się budowa wrót sztormowych na rzece Tudze - GospodarkaMorska.pl
Tuga. Fot. Flickr.com/magro_kr (CC BY-NC-ND 2.0)

Zakończyła się budowa wrót sztormowych na rzece Tudze. Głównym celem inwestycji jest ochrona Nowego Dworu Gdańskiego i okolic przed powodzią pochodzącą od wezbrań sztormowych z Zalewu Wiślanego – poinformowało we wtorek Ministerstwo Infrastruktury.

W komunikacie resortu infrastruktury przekazano, że w ramach zadania wykonano wrota sztormowe, budynek sterowni wraz z instalacjami oraz trzy nowe przepusty na kanale Pryżnik wraz z odbudową toru kolei wąskotorowej nad jednym z nich.

„Powstała również budowla przerzutowa, która ma za zadanie odprowadzenie - w okresach zamknięcia wrót sztormowych - nadmiaru naturalnego przepływu wód rzeki Tugi poprzez kanał Pryżnik i koryto Linawy do przepompowni Chłodniewo. Budowla przerzutowa została zaprojektowana jako żelbetowa wieża przelewowa z 5 światłami o szerokości 1 m każde, z zamknięciami ruchomymi. Ponadto wykonano nowy odcinek kanału o długości ok. 100 m łączącego budowlę przelewową z istniejącym kanałem Pryżnik” - dodano.

Jak poinformowano, zadanie zrealizowano w ramach II etapu projektu „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław”.

„Głównym celem inwestycji jest ochrona Nowego Dworu Gdańskiego oraz terenów położonych między miastem a wrotami przeciwpowodziowymi przed powodzią pochodzącą od wezbrań sztormowych z Zalewu Wiślanego” – wskazał resort infrastruktury.

„Nowe wrota sztormowe ochronią przed powodzią 18 tysięcy osób zamieszkujących na obszarze 100 kilometrów kwadratowych, zarówno w Nowym Dworze Gdańskim, jak i sąsiednich miejscowościach” – podkreślił cytowany w komunikacie wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.

W komunikacie wyjaśniono, że wybudowane wrota sztormowe są konstrukcją żelbetową z dwoma światłami w formie stalowych wrót pracujących o szerokości 6,5 m każde, z jednym zamknięciem.

„Wrota będą zamykane automatycznie po osiągnięciu poziomu 0,6 m n.p.m na Szkarpawie. Całkowity czas automatycznego zamykania obu skrzydeł wrót wynosi ok. 24 minuty, czas zamykania wrót przy pracy ręcznej szacowany jest na ok. 32 minuty. Ponadto możliwe będzie sterowanie pracą wrót z panelu zainstalowanego w budynku sterowni” - przekazano.

Dodano, że sterowanie otwieraniem kolejnych świateł budowli przelewowej będzie automatyczne.

„Pierwsze światło otworzy się przy osiągnięciu poziomu wody w rzece Tudze wynoszącym 0,65 m. Przy dalszym wzroście poziomu wody w rzece automatycznie będą otwierane kolejne światła, aż do osiągnięcia całkowitego przepływu wody do kanału Pryżnik na poziomie 3,5 m3/s” - napisano.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.