• <
siemens_gamesa_2022

12. edycja Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw

sg

22.11.2022 16:13
Strona główna Energetyka Morska, Offshore 12. edycja Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Partnerzy portalu

12. edycja Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw - GospodarkaMorska.pl

W Katowicach trwa 12. edycja Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Wydarzenie, organizowane przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach, gromadzi najważniejszych przedstawicieli świata biznesu, polityki, gospodarki i nauki.

Wśród uczestników, jako jedyny deweloper morskich farm wiatrowych, znalazła się firma Ocean Winds, która rozwija projekt morskiej farmy wiatrowej BC-Wind na Bałtyku. Dyrektor projektu, Kacper Kostrzewa, mówił o perspektywach rozwoju offshore w rejonie Morza Bałtyckiego oraz zaangażowania polskich firm w łańcuch dostaw dla morskich farm wiatrowych, podczas panelu poświęconego przyszłości odnawialnych źródeł energii w Polsce na tle rynku europejskiego.
 
Morska energetyka wiatrowa to jeden z głównych filarów polskiej transformacji energetycznej. Jak wynika z raportu „Optymalizacja rozwoju krajowego łańcucha dostaw morskiej energetyki wiatrowej w Polsce”, przygotowanego przez PSEW, PTMEW oraz Instytut Jagielloński, do 2050 roku w Polsce mogłoby zostać zainstalowanych około 28 GW w morskich farmach wiatrowych, osiągając poziom nawet 65% udziału lokalnego łańcucha dostaw w całości dostaw dla offshore.
 
Podczas Kongresu przedstawiciele Ocean Winds zaprezentowali przedsiębiorcom ze Śląska, jak wygląda plan łańcucha dostaw dla morskiej farmy wiatrowej BC-Wind.
 
Jednym z ważnych elementów łańcucha dostaw jest kwestia local content, który jest rozumiany przez nas w trzech wymiarach. Po pierwsze jako angażowanie firm krajowych jako dostawców w celu pobudzenia lokalnej gospodarki. Po drugie jako wsparcie polskich firm w budowaniu kompetencji na rynkach międzynarodowych. Wreszcie po trzecie jako kształcenie przyszłych kadr dla sektora morskiej energetyki wiatrowej oraz wsparcie rozwoju kompetencji w tym zakresie - wskazał Kacper Kostrzewa, Dyrektor projektu BC-Wind podczas dyskusji panelowej.
 
Kongres jest okazją dla firm z regionu Śląska i całej Polski do zapoznania się z możliwościami wykorzystania kompetencji z innych rynków, w tym energetyki konwencjonalnej, w łańcuchu dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej.

Gospodarka Morska

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.