• <
nauta_2024

Equinor opracowuje koncepcję nowego statku do przewozu CO2

rk

22.11.2022 17:34 Źródło: Equinor, Breeze Ship Design
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Equinor opracowuje koncepcję nowego statku do przewozu CO2

Partnerzy portalu

Equinor opracowuje koncepcję nowego statku do przewozu CO2 - GospodarkaMorska.pl
Breeze Ship Design

Norweski koncern naftowy połączył siły z rodzimą firmą projektową Breeze Ship Design, aby opracować koncepcję statku do przewozu CO2 i jego bezpośredniego wtłaczania na morzu.

Obszarem handlowym będzie Europa Północna/Skandynawia z miejscami rozładunku w rejonie Morza Północnego. Napęd będzie oparty na podwójnym paliwie amoniakalnym, gdzie pędniki i konfiguracja śruby napędowej będą zoptymalizowane pod kątem trudnych warunków pogodowych do podłączenia i odłączenia do morskiej boi STL (Submerged Turret Loading), a także do ciągłego wtłaczania CO2 pod wysokim ciśnieniem do podmorskich deformacji odwiertów.


Kluczowymi czynnikami projektowymi będą: bezpieczny załadunek, transport i wstrzykiwanie CO2 do morza przy jak najniższej emisji. Statek będzie wyspecjalizowany w swojej branży, a jego ładowność wyniesie około 40.000 ton CO2.

- Koncepcja bezpośredniego wtłaczania CO2 jest interesującym sposobem wdrożenia rozwiązań jego transportu i magazynowania. Musimy mieć pewność, że ryzyko techniczne zostanie zredukowane do akceptowalnego poziomu, a uzasadnienie biznesowe będzie solidne. Dlatego ten projekt jest dla nas istotny - skomentowała wiceprezes ds. rozwiązań w zakresie wychwytywania i składowania CO2 w Equinor Elisabeth Birkeland.


Za wychwytywanie CO2 w naturalnym cyklu węglowym odpowiada morze, jednak od wielu lat zdolności jego pochłaniania przez wodę nie nadążają za tempem globalnej emisji tego gazu. Odpowiedzią na to jest wychwyt i składowanie CO2, nazywane też sekwestracją. Musi to spełniać kilka kryteriów, takich jak trwałość, brak szkodliwości dla środowiska i efektywność ekonomiczna. Wiąże się to z procedurą magazynowania CO2 w zbiornikach umieszczonych pod powierzchnią ziemi, albo wiązania go w strukturze minerałów i skał. Najlepiej sprawdzonym projektem z tego obszaru jest wyłapywanie CO2 w złożu gazu Sleipner na Morzu Północnym u wybrzeżu Norwegii, znajdującym się kilometr pod dnem morza.

- Projekt dobrze wpisuje się w strategię Breeze Ship Design, która chce być wiodącą firmą projektową przyspieszającą transformację energetyczną w kierunku żeglugi małoemisyjnej. Łącząc nasze doświadczenia w branży offshore jesteśmy pewni, że będziemy w stanie dostarczyć firmie Equinor nowatorskie rozwiązania dla ich przyszłych inwestycji – podkreślił dyrektor operacyjny Breeze Ship Design Reinert Nordtveit,.

Firma Breeze Ship Design jest obecnie zaangażowana w kilkanaście projektów statków o niskiej bądź zerowej emisji, posiadających podwójne systemy napędowe, oparte na amoniaku, wodorze, metanolu lub innych biopaliwach. W czerwcu tego roku przedsiębiorstwo zawarło umowę z konsorcjum projektowym Nordic Green Ammonia Powered Ships (NoGAPS) na przeprowadzenie studiów wykonalności i opracowanie projektu koncepcyjnego transportowca zasilanego amoniakiem.

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.