• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Zobacz film z podsumowania pierwszego etapu

ak

08.11.2022 10:14
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Zobacz film z podsumowania pierwszego etapu

Partnerzy portalu

Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Zobacz film z podsumowania pierwszego etapu - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl, wideo: mat. prasowe NDI/BESIX

Oficjalne otwarcie kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej odbyło się 17 września. Filmowe podsumowanie pierwszego etapu inwestycji prezentuje prace przygotowawcze, projektowe oraz wykonawcze.

Pierwszy etap projektu „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską" zakładał jednoczesną realizację portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej i kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego, a także wykonanie nowego układu drogowego z ruchomymi stalowymi mostami o pionowej osi obrotu oraz budowę tzw. sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym.

CZYTAJ więcej: Otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną [WIDEO]

Obecnie w trakcie realizacji są dwa pozostałe etapy inwestycji. Dzięki nowej drodze wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską Polska zyska niezależne od Rosji przejście z Zalewu na Bałtyk.

Od 18 września kanał jest ogólnodostępny dla jednostek pływających. Po zakończeniu całości prac, co planowane jest na 2023 r., droga wodna łącząca Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską umożliwi wpływanie do portu w Elblągu jednostek o długości do 100 metrów oraz do 20 metrów szerokości i zanurzeniu 4,5 m.

ZOBACZ też: Przekop Mierzei otwarty. O czym mówili politycy?

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.