• <

Przy 21 nadmorskich plażach zakaz kąpieli, głównie z powodu sinic

ew

26.07.2019 13:47 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Przy 21 nadmorskich plażach zakaz kąpieli, głównie z powodu sinic
Przy 21 nadmorskich plażach zakaz kąpieli, głównie z powodu sinic - GospodarkaMorska.pl

W piątek po południu obowiązuje zakaz wchodzenia do wody w 21 nadmorskich kąpieliskach zlokalizowanych na terenie woj. pomorskiego. Z powodu zakwitu sinic w przybrzeżnej wodzie nieczynne są m.in. wszystkie kąpieliska w Gdyni, większość w Gdańsku i część w Sopocie.

Z informacji zamieszczonych na stronie internetowej Głównego Inspektora Sanitarnego wynika, że z powodu sinic, w piątek po południu zamkniętych jest pięć nadmorskich kąpielisk w Gdańsku: Stogi, Dom Zdrojowy w Brzeźnie, Molo Brzeźno, Jelitkowo i Klipper Jelitkowo. Kąpiel możliwa jest w pozostałych trzech gdańskich lokalizacjach, w których można pływać pod okiem ratowników – w kąpielisku Orle, Świbno i Sobieszewo na Wyspie Sobieszewskiej.

Także z powodu sinic, w piątek po południu zamknięte są wszystkie cztery kąpieliska, jakie przygotowano na ten sezon w Gdyni.

Nieczynne są także trzy spośród dziewięciu kąpielisk istniejących w Sopocie. Kąpiel zabroniona jest na wysokości Wyspy Tropikalnej, Parku Północnego II i wejścia na plażę nr K-22.

Zakwity utrzymują się też w przybrzeżnych wodach przy siedmiu kąpieliskach na Półwyspie Helskim – w Kuźnicy, Chałupach i Juracie oraz wszystkich czterech zorganizowanych w Jastarni. W tych miejscach kąpiel jest zabroniona.

Od wielu dni nieczynne są też kąpieliska w Mikoszewie i jedno z pięciu kąpielisk zorganizowanych w Krynicy Morskiej – Bulwar Słoneczny 1. Przyczyną zamknięcia tych kąpielisk jest podwyższony poziom bakterii – enterokoków.

W piątek kąpać nie można się także w kąpielisku w Nadolu, które urządzono nad jeziorem Żarnowieckim.

Pomorski Sanepid podkreśla, że stan wody w poszczególnych kąpieliskach może nagle ulec pogorszeniu na tyle, że wprowadzony zostanie w nich zakaz korzystania z wody. Stanie się tak m.in. wówczas, gdy w przybrzeżnych wodach ponownie pojawią się zakwity sinic. Ich skupiska obserwowane są na powierzchni wód Zatoki Gdańskiej od kilkunastu dni: przemieszczają się one nieustannie przenoszone przez wiatr i prądy morskie.

Decyzję o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują wspólnie pracownicy Sanepidu i ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Mapa, na którą nanoszone są aktualne informacje o stanie kąpielisk, znajduje się pod adresem https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa.

Sanepid przypomina na swoich stronach internetowych, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, stacja zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34937,00 $ tona 1,67% 16 wrz
 Cynk 3063,00 $ tona 0,39% 16 wrz
 Aluminium 2868,00 $ tona 0,03% 16 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.