• <

Niedziela: z powodu sinic zamkniętych piętnaście kąpielisk

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Niedziela: z powodu sinic zamkniętych piętnaście kąpielisk

Partnerzy portalu

Niedziela: z powodu sinic zamkniętych piętnaście kąpielisk - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay.com

Z powodu pojawienia się w wodzie zakwitów sinic w województwie pomorskim zamkniętych jest piętnaście nadmorskich kąpielisk - podał w niedzielne popołudnie Główny Inspektorat Sanitarny. Nieczynne są także cztery kąpieliska położone nad jeziorami.

Informacje dotyczące stanu wody w kąpieliskach można znaleźć w serwisie informacyjnym Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Z zamieszczonych tam danych wynika, że aktualnie na Pomorzu zamkniętych jest piętnaście nadmorskich kąpielisk.

Jak podał GIS w niedzielę po południu, sinice uniemożliwiają korzystanie z wody we wszystkich dziewięciu kąpieliskach zorganizowanych w Sopocie, dwóch w Gdańsku (Jelitkowo, Klipper Jelitkowo) i dwóch w Gdyni (Redłowo, Śródmieście). Zakaz kąpieli obowiązuje też w Mikoszewie oraz na "Małej plaży" w Helu.

Pomorski Sanepid zastrzega, że stan wody w poszczególnych miejscach może ulec zmianie. Prądy morskie lub wiatr mogą spowodować, że skupiska sinic się przemieszczą. W efekcie zamknięte kąpieliska mogą zostać otwarte, a te dotąd czynne – zamknięte.

"Prosimy o sprawdzanie aktualnej sytuacji na danym kąpielisku na http://sk.gis.gov.pl. Sytuacja jest bardzo dynamiczna a komunikaty szybko potrafią się dezaktualizować"- poinformowała w niedzielę na Twitterze Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku.

Ponadto, zakwity sinic utrzymują się na jeziorze Przywidzkim w powiecie gdańskim (zamknięte zostało kąpielisko gminne w Przywidzu przy ul. Jeziornej), oraz jeziorze Jasień w powiecie bytowskim (nieczynne kąpielisko w Zawiatach), jeziorze Żuczek w powiecie człuchowskim (nieczynne jest kąpielisko w Debrznie). W niedzielne popołudnie wykwity sinic pojawiły się ponownie na jeziorze Żarnowieckim w powiecie wejherowskim. Z tego powodu nieczynne jest kąpielisko w Lubkowie.

Latem w wodach Morza Bałtyckiego, a także jezior często pojawiają się wykwity sinic. Ich skupiska przemieszczają się przenoszone przez wiatr lub prądy wodne. Gdy pojawią się w pobliżu plaż, czasowo zamykane są zorganizowane przy nich kąpieliska. Decyzje o wywieszeniu w danym miejscu czerwonej flagi zakazującej kąpieli podejmują - w uzgodnieniu z pracownikami poszczególnych stacji Sanepidu - ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Sanepid przypomina, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.