• <

Pomorskie: Zakaz kąpieli już w 13 miejscach

pc

24.07.2019 17:33 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Pomorskie: Zakaz kąpieli już w 13 miejscach
Pomorskie: Zakaz kąpieli już w 13 miejscach - GospodarkaMorska.pl

W środę po południu zamkniętych jest 13 nadmorskich kąpielisk w województwie pomorskim. W 11 z nich – w Gdańsku, na Mierzei Wiślanej i Półwyspie Helskim, kąpiel jest zabroniona ze względu na zakwity sinic. W dwóch kolejnych - z powodu podwyższonego poziomu bakterii.

O aktualnej sytuacji związanej ze stanem czystości przybrzeżnych wód Bałtyku poinformował na swojej stronie internetowej Główny Inspektor Sanitarny (GIS).

Z informacji tych wynika, że w środę, z godziny na godzinę, jakość wody w kąpieliskach pogarsza się. Wczesnym popołudniem tego dnia GIS informował o ośmiu nadmorskich lokalizacjach, w których kąpiel jest zabroniona z powodu zakwitu sinic. Z bieżących danych wynika, że do tej listy dołączyły trzy kolejne.

Ze względu na zakwity sinic, które pojawiły się w przybrzeżnych wodach Zatoki Gdańskiej w środę po południu zamkniętych jest pięć kąpieliska w Gdańsku: Orle, Stogi, Dom Zdrojowy w Brzeźnie, Molo w Brzeźnie oraz Klipper Jelitkowo. Z tego samego powodu zamknięte są także oba kąpieliska w Stegnie zlokalizowanej u nasady Mierzei Wiślanej oraz cztery kąpieliska na Półwyspie Helskim – trzy w Juracie i jedno w Jastarni.

Z kolei z powodu wykrycia w próbkach wody nadmiernej ilości bakterii – enterokoków, zamknięte są dwa inne kąpieliska zlokalizowane nad Zatoką Gdańską. Chodzi o – położone w sąsiedztwie ujścia Wisły - Mikoszewo oraz jedno z pięciu kąpielisk zorganizowanych w Krynicy Morskiej – Bulwar Słoneczny 1.

W środę zamknięte zostało także kąpielisko Przystań w Nadolu nad Jeziorem Żarnowieckim.

Pomorski Sanepid podkreśla, że stan wody w poszczególnych kąpieliskach może nagle ulec pogorszeniu na tyle, że wprowadzony zostanie w nich zakaz korzystania z wody. Stanie się tak m.in. wówczas, gdy w przybrzeżnych wodach ponownie pojawią się zakwity sinic. Ich skupiska obserwowane są na powierzchni wód Zatoki Gdańskiej od kilkunastu dni: przemieszczają się one nieustannie przenoszone przez wiatr i prądy morskie.

Decyzję o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują wspólnie pracownicy Sanepidu i ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Mapa, na którą nanoszone są aktualne informacje o stanie kąpielisk, znajduje się pod adresem https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa.

Sanepid przypomina na swoich stronach internetowych, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, stacja zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39925,00 $ tona -0,79% 1 gru
 Cynk 3295,00 $ tona -1,58% 1 gru
 Aluminium 2669,00 $ tona 1,33% 1 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.