• <
PZT_1100x200_gif_2020

Czynna część kąpielisk w Sopocie i Gdańsku

Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Czynna część kąpielisk w Sopocie i Gdańsku
Czynna część kąpielisk w Sopocie i Gdańsku - GospodarkaMorska.pl

ew

28.07.2019 Źródło: PAP

W niedzielę rano, z powodu zakwitów sinic, nadal zamknięta jest większość nadmorskich kąpielisk w Trójmieście, w tym wszystkie w Gdyni. W Gdańsku kąpiel możliwa jest w trzech miejscach na gdańskiej Wyspie Sobieszewskiej, a w Sopocie – w czterech lokalizacjach.

Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie internetowej Głównego Inspektora Sanitarnego, w niedzielę rano, z powodu sinic, których zakwity pojawiły się w przybrzeżnej wodzie Bałtyku, nieczynnych jest pięć z dziewięciu kąpielisk w Sopocie. Z kąpieli w kurorcie można korzystać przy plaży 32A, Tropikalna Wyspa, Łazienki Południowe i Park Północny II.

Nieczynne są natomiast wszystkie cztery kąpieliska zorganizowane w Gdyni oraz pięć z ośmiu urządzonych w tym sezonie na gdańskich plażach. W Gdańsku kąpiel możliwa jest w trzech lokalizacjach - na kąpieliskach Orle, Świbno i Sobieszewo na Wyspie Sobieszewskiej.

Zakwity sinic utrzymują się też w przybrzeżnych wodach przy siedmiu kąpieliskach na Półwyspie Helskim - w Kuźnicy, Chałupach i Juracie oraz wszystkich czterech zorganizowanych w Jastarni. W tych miejscach kąpiel jest zabroniona.

Od wielu dni nieczynne jest też kąpielisko w Mikoszewie, gdzie badania próbek wody wykazały podwyższony poziom bakterii - enterokoków. Z tych samych powodów przez kilka dni nieczynne było także jedno z pięciu kąpielisk zorganizowanych w Krynicy Morskiej - Bulwar Słoneczny 1.Aktualne badania próbek wody wykazały, że zanieczyszczenie ustąpiło i w sobotę można się już tutaj kąpać.

W niedzielę kąpiel zabroniona jest natomiast w kąpielisku w Nadolu, które urządzono nad jeziorem Żarnowieckim.

Pomorski Sanepid podkreśla, że stan wody w poszczególnych kąpieliskach może nagle ulec pogorszeniu na tyle, że wprowadzony zostanie w nich zakaz korzystania z wody. Stanie się tak m.in. wówczas, gdy w przybrzeżnych wodach ponownie pojawią się zakwity sinic. Ich skupiska obserwowane są na powierzchni wód Zatoki Gdańskiej od kilkunastu dni: przemieszczają się one nieustannie przenoszone przez wiatr i prądy morskie.

Decyzję o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują wspólnie pracownicy Sanepidu i ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Mapa, na którą nanoszone są aktualne informacje o stanie kąpielisk, znajduje się pod adresem https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa.

Sanepid przypomina na swoich stronach internetowych, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, stacja zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Źródło:
PAP
Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 28400,00 $ tona 1,65% 20 kwi
 Cynk 2825,00 $ tona -0,60% 20 kwi
 Aluminium 2324,00 $ tona -0,30% 20 kwi
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.