• <
escort_980x120_gif_2020

Zakaz kąpieli przy 15 nadmorskich plażach

Strona główna Rybołówstwo, ekologia Zakaz kąpieli przy 15 nadmorskich plażach

ew

25.07.2019 Źródło: PAP
Zakaz kąpieli przy 15 nadmorskich plażach - GospodarkaMorska.pl

W czwartek obowiązuje zakaz korzystania z wody w 15 nadmorskich kąpieliskach zlokalizowanych na terenie woj. pomorskiego. W 13 z nich zaobserwowano zakwity sinic, w dwóch innych wykryto zanieczyszczenie w postaci nadmiernej ilości bakterii.

Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie internetowej Głównego Inspektora Sanitarnego, z powodu zakwitu sinic, w czwartek zamkniętych jest pięć nadmorskich kąpielisk w Gdańsku: Stogi, Dom Zdrojowy w Brzeźno, Molo Brzeźno, Jelitkowo i Klipper Jelitkowo.

Z tej samej przyczyny zamkniętych jest też pięć kąpielisk na Półwyspie Helskim – jedno w Juracie i wszystkie cztery zorganizowane w Jastarni oraz trzy położone u nasady Mierzei Wiślanej – jedno w Jantarze oraz dwa w Stegnie.

Od wielu dni nieczynne są też kąpieliska w Mikoszewie i jedno z pięciu kąpielisk zorganizowanych w Krynicy Morskiej – Bulwar Słoneczny 1. W tych miejscach kąpiel jest zabroniona z powodu wykrycia w próbkach wody nadmiernej ilości bakterii – enterokoków.

W czwartek kąpać nie można się także w dwóch kąpieliskach, które urządzono nad jeziorem Żarnowieckim – w Lubkowie i Nadolu.

Pomorski Sanepid podkreśla, że stan wody w poszczególnych kąpieliskach może nagle ulec pogorszeniu na tyle, że wprowadzony zostanie w nich zakaz korzystania z wody. Stanie się tak m.in. wówczas, gdy w przybrzeżnych wodach ponownie pojawią się zakwity sinic. Ich skupiska obserwowane są na powierzchni wód Zatoki Gdańskiej od kilkunastu dni: przemieszczają się one nieustannie przenoszone przez wiatr i prądy morskie.

Decyzję o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują wspólnie pracownicy Sanepidu i ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Mapa, na którą nanoszone są aktualne informacje o stanie kąpielisk, znajduje się pod adresem https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa.

Sanepid przypomina na swoich stronach internetowych, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, stacja zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.
Źródło:
PAP

Dziękujemy za wysłane grafiki.