• <
bulk_cargo_port_szczecin

Niski stan wody na Renie utrudnia żeglugę i podnosi ceny

jm

01.08.2022 16:53
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Niski stan wody na Renie utrudnia żeglugę i podnosi ceny

Partnerzy portalu

Niski stan wody na Renie utrudnia żeglugę i podnosi ceny - GospodarkaMorska.pl
Ren w Karlsruhe, fot. Ikar.us / Wikimedia

Statki pływające po Renie w Niemczech mogą być załadowane tylko w części. Wynika to z niskiego poziomu wód w rzece.

Susza utrudnia żeglugę na całej długości Renu w Niemczech. Choć póki co towary w dalszym ciągu są transportowane tą drogą, to ceny frachtu poszybowały w górę. Powodem jest fakt, że przez niski poziom wód statki pływające po Renie nie mogą być całkowicie załadowane. Handlarze i maklerzy podają, że w zależności od typu, jednostki są załadowywane do połowy, a czasami ładownie są wypełniane w jeszcze mniejszym stopniu.

W ostatni weekend lipca poziom wody w Kaub koło Koblencji, gdzie rzeka jest szczególnie płytka, znów się obniżył. Przepływające tamtędy statki mają problemy – niektóre z nich mogą się tamtędy przeprawić mając maksymalnie 30 procent wypełnienia ładowni.

Mniejsza liczba transportowanych tą ruchliwą drogą towarów wpłynęła oczywiście na cenę samego frachtu, która obecnie wynosi około 78 euro za tonę, podczas gdy jeszcze w czerwcu, przed spadkiem poziomu wody, trzeba było zapłacić około 20 euro.

Ren od lat służy jako ruchliwa trasa transportowa, obsługująca m.in. Zagłębie Ruhry i inne ośrodki przemysłowe w zachodnich Niemczech. Rzeką zwyczajowo transportowane są m.in. zboża, chemikalia, minerały, węgiel czy olej opałowy.


Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.