• <
gryfia_70lat

Rosyjska korweta wycofana z Morza Czarnego do stoczni rzeką

gm

20.06.2022 13:00
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Rosyjska korweta wycofana z Morza Czarnego do stoczni rzeką

Partnerzy portalu

Rosyjska korweta wycofana z Morza Czarnego do stoczni rzeką - GospodarkaMorska.pl
Fot. Otstoiy

Ukraińskie media opublikowały zdjęcia rosyjskiej korwety, która jest holowana do stoczni na Wołdze.

Rosyjski okręt zidentyfikowany jako Wielikij Ustiug, korweta projektu 21631 typu „Bujan-M”, została sfotografowany na Wołdze. Okręt jest holowany oraz pchany przez holowniki, co najprawdopodobniej oznacza, że jest unieruchomiony. Analitycy twierdzą, że może to być efekt trafienia przez ukraińską rakietę.

Wprowadzony do służby zaledwie w 2014 roku Wielikij Ustiug jest zasadniczo częścią rosyjskiej Floty Kaspijskiej, jednak kilka miesięcy temu został relokowany na Morze Czarne jako wsparcie dla tamtejszej Floty Czarnomorskiej. Jego podróż wodami śródlądowymi może być sygnałem, że rosyjskie stocznie nad Morzem Czarnym nie są już w stanie obsługiwać na bieżąco uszkodzeń okrętów wojennych i armia musi posiłkować się usługami stoczni rzecznych w głębi kraju.

Najprawdopodobniejszym celem holowania korwety jest stocznia OAO Zielonodolskij Zawod im. A.M. Gorkowo niedaleko Kazania.

Konieczność jednoczesnego holowania i pchania okrętu sugeruje, że doszło do poważnego uszkodzenia. Media sugerują, że Wielikij Ustiug mógł zostać trafiony ukraińską rakietą lub pociskiem. Na zdjęciach widać zresztą ślady dużej ilości odłamków na burcie.


Partnerzy portalu

Babcock1

Dziękujemy za wysłane grafiki.