Stan alarmowy został przekroczony na dwóch stacjach w dorzeczu Wisły i jednej w dorzeczu Odry - poinformowało w piątek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Stan ostrzegawczy przekroczony natomiast został na szesnastu stacjach w dorzeczu Wisły i siedmiu Odry.
Jak przekazało w piątek RCB, ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia obecnie obowiązują we wschodniej połowie kraju.
- Stan alarmowy został przekroczony na 2 stacjach w dorzeczu Wisły (Wyszogród, Kępa Polska) i 1 Odry (Korzeńsko), natomiast stan ostrzegawczy – na 16 stacjach w dorzeczu Wisły i 7 Odry - podało RCB na Twitterze.
RCB przypomniało jednocześnie, że stan alarmowy odpowiada napełnieniu koryta rzeki stanowiącemu zagrożenie dla infrastruktury i zabudowań, a także zdrowia i życia ludzi.
Z kolei IMGW podkreśliło, że zjawiska lodowe utrzymują się na rzekach północno-wschodniej Polski, gdzie przeważa stała pokrywa lodowa i lód brzegowy. "Najtrudniejsza sytuacja nadal jest na odcinku Wisły od Wyszogrodu do Płocka. Na pozostałych rzekach zanik lodu odbywa się bez groźnych zatorów" - poinformował Instytut.
Dodał, że stan wody na rzekach w Polsce układa się w strefie wody średniej i wysokiej, lokalnie niskiej. "W ciągu ostatniej doby w dorzeczu Odry przeważały spadki, a w dorzeczu Wisły, na Wybrzeżu i rzekach Przymorza wzrosty stanów wody nawet powyżej 100 cm" - napisało na Twitterze IMGW.
Rozpoczyna się Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2026
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary
Jak chronić porty i infrastrukturę energetyczną na morzu? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
PGZ Stocznia Wojenna zajmie się serwisem fregaty