• <

Wody Polskie: lodołamacze po rozbiciu zatoru na Zbiorniku Włocławskim dopłynęły do Płocka

Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Wody Polskie: lodołamacze po rozbiciu zatoru na Zbiorniku Włocławskim dopłynęły do Płocka
Wody Polskie: lodołamacze po rozbiciu zatoru na Zbiorniku Włocławskim dopłynęły do Płocka - GospodarkaMorska.pl
Fot. materiały prasowe

gm24

25.02.2021 Źródło: PAP

Dwa lodołamacze "Sokół" i "Lew", które wcześniej brały udział w rozbijaniu rozległego zatoru lodowego na wiślanym Zbiorniku Włocławskim dopłynęły w środę po południu do Płocka. Jak poinformowali szefowie Wód Polskich, jednostki będą kruszyły tam dalej lód i podejmą próbę przebicia się w górę rzeki.

"Tak, jak obiecywaliśmy, że w połowie tygodnia postaramy się wpłynąć lodołamaczami do Płocka, dwa nasze czołowe lodołamacze już tu wpłynęły" – oznajmił w środę po południu na konferencji prasowej w lewobrzeżnej części Płocka prezes Wód Polskich Przemysław Daca.

Jak podkreślił, w czasie dotychczasowej akcji lodołamania na Zbiorniku Włocławskim, osiągnięto podstawowy cel, polegający na rozbiciu zatoru lodowego. Zaznaczył, że wciąż bardzo dużo lodu zalega na całym prawie Zbiorniku Włocławskim, dlatego konieczna jest dalsza praca lodołamaczy.

"Musimy tu koniecznie zmielić ten lód i doprowadzić do tego, żeby jak najszybciej spłynął przez stopień wodny we Włocławku. Tam otwartych jest aż dziewięć przęseł jazów. Przepływ wody jest dosyć duży i cały ten lód nam ucieka, więc wszystko jest pod kontrolą" – wyjaśnił szef Wód Polskich.

Przyznał, uspokajając mieszkańców Płocka, że w związku z obecną sytuacją pogodową i dalszym kruszeniem lodu w środkowym biegu Wisły, w rejonie tego miasta, może dochodzić do sytuacji wahania poziomów rzeki na wodowskazach. "To wszystko jest pod kontrolą i w tej chwili nie widzimy dla Płocka żadnego zagrożenia" – zapewnił Daca.

Podkreślił, że jeszcze dalej na Wiśle, powyżej Płocka w stronę Wyszogrodu, zalega wciąż pokrywa lodowa. "Na pewno będziemy się starali tam jak najdalej płynąć" – oświadczył prezes Wód Polskich, odnosząc się do planów związanych z kontynuowaniem akcji lodołamania powyżej Zbiornika Włocławskiego. "Prognozy są dobre. Nie ma żadnej fali powodziowej z góry Wisły" – dodał.

Nawiązując do zatoru lodowego na Zbiorniku Włocławskim i akcji lodołamania, Daca przyznał: "Mam nadzieję, że ta sytuacja już się w tym roku nie powtórzy. My robimy wszystko, dajemy z siebie wszystko, żeby pomóc mieszkańcom tych nadwiślańskich miejscowości nad Zalewem Włocławskim. Pracujemy dwadzieścia cztery godziny na dobę, jak widać, z pozytywnym skutkiem".

Wiceszef Wód Polskich Krzysztof Woś, podkreślił, że wpłynięcie w środę lodołamaczy do Płocka oznacza koniec bardzo ważnego, trudnego, ale pierwszego etapu lodołamania na środkowej Wiśle, podczas którego udało się pokonać rozległy na 7 km zator lodowy poniżej miasta.

"Dalej, oczywiście, idziemy w górę rzeki. Wiemy, że ta pokrywa lodowa jest jeszcze na długości około 40 km" – powiedział Woś. "To jest jeszcze kwestia kilku, maksymalnie kilkunastu dni, kiedy będziemy w stanie na tyle wzruszyć tę całą pokrywę lodową tak, aby ona zaczęła samoczynnie płynąć wraz z nurtem rzeki w kierunku jazów we Włocławku" – dodał wiceprezes Wód Polskich.

Jak ocenił, przepływy wody przez jazy włocławskiej zapory "są dobre" i wynoszą obecnie około 1200 metrów sześc. na sekundę. "To jest klasyczna ilość wody, jaką potrzeba do tego, żeby skutecznie prowadzić akcję lodołamania. Oczywiście liczymy się z tym, że po kolejnym skruszeniu lodów, ten przepływ może być większy. Na to też jesteśmy przygotowani" – zaznaczył Woś.

Dodał, iż aby zapewnić lodołamaczom optymalne warunki do prowadzenia akcji lodołamania utrzymywane jest stałe piętrzenie wody w Zbiorniku Włocławskim.

Wiceszef Wód Polskich podziękował wszystkim pracownikom zaangażowanym w akcję lodołamania w środkowym biegu Wisły, w tym załogom i kapitanom lodołamaczy. "Dla nich to też jest ogromny sukces" – oświadczył. Prezes Wód Polskich dziękował z kolei strażakom, którzy wspierają działania przeciwpowodziowe.

Jak informowały w środę Wody Polskie, do akcji lodołamania na Zbiorniku Włocławskim wypłynęło rano ponownie 10 lodołamaczy. "Tymi mniejszymi jednostkami będziemy starali się popłynąć jak najdalej w głąb Wisły. Dokąd nam się uda rozbić ten lód, na razie nie chcielibyśmy mówić. Nie do końca też wiemy" – przyznał Daca.

Szef Wód Polskich zaznaczył, że na pokładzie jednego z lodołamaczy, które podejmą próbę przebicia się w górę Wisły, znajduje się "doświadczony pracownik, który doskonale zna rzekę i będzie pilotował kapitanów". "Myślę, że jeszcze popłyniemy, ale jak daleko, to czas pokaże" – dodał Daca. Przyznał, iż na razie panują sprzyjające warunki, aby kontynuować akcję lodołamania i spróbować płynąć lodołamaczami w górę rzeki, powyżej Płocka.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 28267,00 $ tona 1,68% 16 kwi
 Cynk 2853,00 $ tona 1,57% 16 kwi
 Aluminium 2308,00 $ tona -0,86% 16 kwi
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.