• <
escort_980x120_gif_2020

Niemal wszystkie nadmorskie kąpieliska w Trójmieście zamknięte

Strona główna Rybołówstwo, ekologia Niemal wszystkie nadmorskie kąpieliska w Trójmieście zamknięte
Niemal wszystkie nadmorskie kąpieliska w Trójmieście zamknięte - GospodarkaMorska.pl

ew

27.07.2019 Źródło: PAP

W sobotę rano z powodu zakwitów sinic zamknięte są niemal wszystkie nadmorskie kąpieliska w Gdyni, Gdańsku i w Sopocie. Kąpać się można tylko w trzech miejscach na gdańskiej Wyspie Sobieszewskiej. Sinice uniemożliwiają też kąpiel w siedmiu miejscach na Półwyspie Helskim.

Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie internetowej Głównego Inspektora Sanitarnego, w sobotę rano z powodu sinic, których zakwity pojawiły się w przybrzeżnej wodzie Bałtyku, nieczynnych jest wszystkich dziewięć kąpielisk w Sopocie, wszystkie cztery w Gdyni i pięć z ośmiu urządzonych w tym sezonie na gdańskich plażach.

W Gdańsku kąpiel możliwa jest w trzech lokalizacjach – na kąpieliskach Orle, Świbno i Sobieszewo na Wyspie Sobieszewskiej.

Zakwity sinic utrzymują się też w przybrzeżnych wodach przy siedmiu kąpieliskach na Półwyspie Helskim – w Kuźnicy, Chałupach i Juracie oraz we wszystkich czterech zorganizowanych w Jastarni. W tych miejscach kąpiel jest zabroniona.

Od wielu dni nieczynne są też kąpieliska w Mikoszewie i jedno z pięciu kąpielisk w Krynicy Morskiej – Bulwar Słoneczny 1. Przyczyną zamknięcia tych kąpielisk jest podwyższony poziom bakterii – enterokoków.

W sobotę kąpać nie można się także w kąpielisku w Nadolu, które urządzono nad Jeziorem Żarnowieckim.

Pomorski sanepid podkreśla, że stan wody w poszczególnych kąpieliskach może nagle pogorszyć się na tyle, że wprowadzony zostanie w nich zakaz korzystania z wody. Stanie się tak m.in. wówczas, gdy w przybrzeżnych wodach ponownie pojawią się zakwity sinic. Ich skupiska obserwowane są na powierzchni wód Zatoki Gdańskiej od kilkunastu dni: przemieszczają się one nieustannie przenoszone przez wiatr i prądy morskie.

Decyzję o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują wspólnie pracownicy sanepidu i ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Mapa, na którą nanoszone są aktualne informacje o stanie kąpielisk, jest pod adresem https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa.

Sanepid przypomina na swoich stronach internetowych, że w przypadku obfitego zakwitu sinic stacja zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W razie połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Źródło:
PAP
 Ropa brent 45,25 $ baryłka  -0,20% 17:36
 Cyna 17960,00 $ tona 0,39% 5 sie
 Cynk 2370,00 $ tona 2,86% 5 sie
 Aluminium 1739,00 $ tona 1,76% 5 sie
 Pallad 2250,85 $ uncja  0,90% 17:36
 Platyna 996,65 $ uncja  0,32% 17:36
 Srebro 28,10 $ uncja  3,77% 17:36
 Złoto 2054,20 $ uncja  0,69% 17:36

Dziękujemy za wysłane grafiki.