• <
escort_980x120_gif_2020

Zachodniopomorskie. W Odrze nie zaobserwowano śniętych ryb ani obecności mezytylenu

gm

10.08.2022 20:42 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Zachodniopomorskie. W Odrze nie zaobserwowano śniętych ryb ani obecności mezytylenu

Partnerzy portalu

Zachodniopomorskie. W Odrze nie zaobserwowano śniętych ryb ani obecności mezytylenu - GospodarkaMorska.pl
Fot. Joanna Kośmider / Wikipedia

Do środy na odcinku od południowej granicy województwa do ujścia Odry nie zaobserwowano śniętych ryb - poinformowało w środę biuro prasowe wojewody zachodniopomorskiego. W pobranych próbkach wody nie stwierdzono też obecności mezytylenu.

Stan wody w Odrze na terenie województwa zachodniopomorskiego jest monitorowany przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie na odcinku od południowej granicy województwa zachodniopomorskiego do ujścia Odry.

"W ubiegłym tygodniu (w piątek 5.08.2022 r.) pobrane zostały próbki wody w czterech punktach Odry. W badanych próbkach stwierdzono podwyższoną zawartość tlenu w wodzie. Nie stwierdzono istotnych anomalii w chemizmie wody. W poniedziałek (8.08.2022 r.) pobrane zostały kolejne próbki, by sprawdzić stan wody w Odrze. Stwierdzono wysoką zawartość tlenu w wodzie w punkcie poboru próbek w Widuchowej. Trwają analizy chemiczne pobranych próbek" - podano w komunikacie.

Jak zaznaczono, do środy na monitorowanym odcinku Odry "nie zaobserwowano obecności śniętych ryb, w żadnej z badanych próbek nie stwierdzono obecności mezytylenu". "Nie zidentyfikowano żadnej substancji, która mogła być przyczyną śnięcia ryb, jednak wysoka zawartość tlenu w pobranych próbkach może wskazywać na obecność substancji utleniającej w wodzie" - wskazano.

Zaznaczono, że pobierane są kolejne próbki wód Odry z miejsc wytypowanych, trwają także badania laboratoryjne wykonywane przez Centralne Laboratorium Badawcze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Jak wskazano, "rekomenduje się powstrzymanie od korzystania z Odry w celach wędkarskich i rekreacyjnych do czasu ustąpienia zagrożenia".

Pod koniec lipca br. doszło do znacznego śnięcia ryb w górnym biegu Odry. Pierwsze zgłoszenie inspektorzy WIOŚ we Wrocławiu otrzymali 28 lipca.

Inspektorat Ochrony Środowiska oraz Wody Polskie stale monitorują sytuację na Odrze w związku ze zjawiskiem śnięcia ryb - przekazali w środę przedstawiciele obu instytucji. Dodali, że prowadzone są analizy, jaka substancja jest za to odpowiedzialna.

Wiceszefowa GIOŚ Magda Gosk zapewniła, że służby środowiskowe monitorują sytuację na Odrze od momentu pierwszych sygnałów dotyczących śnięcia ryb. Zapewniła, że działania prowadzone są na obszarze pięciu województw, przez które przepływa Odra. Dodała, że zjawisko śnięcia ryb zaobserwowano w dwóch województwach - dolnośląskim i lubuskim.

Przekazała ponadto, że Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie śniętych ryb w Odrze. "Piony zwalczania przestępczości środowiskowej Inspekcji Ochrony Środowiska prowadzą analizy, żeby ocenić, co może być źródłem takiego stanu rzeczy" - podkreśliła.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.