• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Nad Bałtykiem nieczynne tylko jedno kąpielisko – w Darłówku

pc

03.08.2019 17:53 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Nad Bałtykiem nieczynne tylko jedno kąpielisko – w Darłówku

Partnerzy portalu

Nad Bałtykiem nieczynne tylko jedno kąpielisko – w Darłówku - GospodarkaMorska.pl

W piątek po południu czynne są wszystkie, poza jednym, kąpieliska zorganizowane nad Bałtykiem. Zakaz korzystania z wody obowiązuje w Darłówku (Zachodniopomorskie). Powodem jest wykrycie w wodzie podwyższonego poziomu bakterii.

Aktualną informację dotyczącą stanu wody w kąpieliskach zamieścił na swojej stronie internetowej Główny Inspektor Sanitarny.

Wynika z niej, że w piątek po południu kąpiel jest zabroniona tylko w kąpielisku nr 6 w Darłówku Zachodnim, gdzie w wodzie wykryto bakterie escherichia coli. Jeszcze w piątek rano - z powodu sinic - nieczynne było też kąpielisko w Rewie od strony Zatoki Puckiej. Tego dnia po południu zakwity, które od kilku dni uniemożliwiały kąpiel w tym miejscu, przemieściły się i kąpielisko zostało ponownie otwarte.

W piątek po południu utrzymuje się natomiast zakaz korzystania z wody w dwóch zachodniopomorskich jeziorach. W akwenie w Gryficach przyczyną jest zakwit sinic. W przypadku kąpieliska w Choszcznie nad Jeziorem Klukom powodem wywieszenia czerwonej flagi jest oczekiwanie na wyniki analiz próbek wody.

Sanepid podkreśla, że stan wody w poszczególnych kąpieliskach może się pogorszyć na tyle, że zostanie tam wprowadzony zakaz korzystania z wody. Stanie się tak m.in. wówczas, gdy w przybrzeżnych wodach ponownie pojawią się zakwity sinic. Ich skupiska obserwuje się w Zatoce Gdańskiej od wielu dni: przemieszczają się, nieustannie przenoszone przez wiatr i prądy morskie.

Decyzję o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują wspólnie pracownicy Sanepidu i ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Mapa, na którą nanoszone są aktualne informacje o stanie kąpielisk, znajduje się pod adresem https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa.

Sanepid na swoich stronach internetowych zaleca w razie obfitego zakwitu sinic absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W razie połknięcia takiej wody mogą wystąpić: biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.