• <
escort_980x120_gif_2020

Orki zatopiły jacht u wybrzeży Portugalii

gm

02.08.2022 14:38 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Orki zatopiły jacht u wybrzeży Portugalii

Partnerzy portalu

Orki zatopiły jacht u wybrzeży Portugalii - GospodarkaMorska.pl
Fot. Mike Doherty / Unsplash

Służby obrony wybrzeża Portugalii uratowały we współpracy z rybakami w okolicach portu Sines, na zachodzie kraju, pięcioosobową załogę jachtu zaatakowanego przez orki. Jednostka zatonęła po tym jak agresywne zwierzęta wyrządziły liczne szkody jednostce, m.in. urwały ster.

Z komunikatu portugalskich służb, cytowanego we wtorek przez telewizję RTP, wynika, że poszkodowana załoga jachtu została przetransportowana do portu Sines. Wszyscy uratowani są obywatelami Portugalii.

Według relacji służb załoga jachtu, który zatonął 11 km od wybrzeży Sines, znajdowała się w szalupie ratunkowej w chwili przybycia na miejsce ekipy ratunkowej.

RTP oszacowała, że od 2020 roku służby Portugalii i Hiszpanii zanotowały łącznie u wybrzeży Półwyspu Iberyjskiego 239 ataków orek na jachty. W ponad 15 proc. przypadków agresywnym zwierzętom udało się urwać ster.

Portugalscy biolodzy dotychczas nie znaleźli przyczyny wzrostu przypadków agresywnych zachowań orek wobec jednostek pływających. Odnotowali jednak, że w większości przypadków w grupie agresorów dominowały młode osobniki.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.