• <
gryfia_70lat

W rosyjskim ostrzale zginął ukraiński właściciel dużej firmy z branży morskiej

jm

02.08.2022 16:30
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski W rosyjskim ostrzale zginął ukraiński właściciel dużej firmy z branży morskiej

Partnerzy portalu

W rosyjskim ostrzale zginął ukraiński właściciel dużej firmy z branży morskiej - GospodarkaMorska.pl
Fot. Nibulon

W nocy 31 lipca w ostrzale ukraińskiego Mikołajowa zginął Ołeksy Wadaturski, ukraiński biznesmen trudniący się m.in. eksportem zbóż drogą morską.

Wadaturski i jego żona Raisa zginęli podczas ostrzału, kiedy jedna z rakiet trafiła ich dom.

Ołeksy Wadaturski w 1991 roku założył firmę Nibulon, która rozwinęła się, by w końcu stać się największym rolniczym przedsiębiorstwem w kraju. Firma zawiadywała własną flotą 48 statków, posiada także własny terminal przeładunkowy i nabrzeże w Mikołajewie, jak również stocznię. Przedsiębiorstwo eksportowało produkty rolne do 38 krajów. Wojna przerwała pasmo sukcesów Nibulonu – w 2021 roku spółka pobiła rekord, eksportując ponad 5,5 miliona ton towarów.

Wadaturski należał do najbogatszych ludzi Ukrainy – jego majątek szacowano na około 430 milionów dolarów. Od początku wojny wraz z żoną pozostał w Mikołajewie. Jak podaje Forbes, nie kontaktował się w tym czasie z dziennikarzami, obiecując, że „porozmawia z nimi po zwycięstwie”.  Również Nibulon zaprzestał oficjalnej komunikacji. W trakcie wojny najeźdźcy splądrowali m.in. należące do spółki spichlerze w Chersoniu, przewrócili firmowy holownik oraz ostrzelali elewatory zbożowe.

Po śmierci Ołeksego Wadaturskiego spółką zarządzać będzie jego syn Andrei, dotychczas współwłaściciel i członek rady nadzorczej Nibulonu.


Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.