• <

Kambodża. Złowiono największą rybę słodkowodną w historii, na brzeg wniosło ją 12 rybaków

gm

21.06.2022 12:35 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Kambodża. Złowiono największą rybę słodkowodną w historii, na brzeg wniosło ją 12 rybaków

Partnerzy portalu

Kambodża. Złowiono największą rybę słodkowodną w historii, na brzeg wniosło ją 12 rybaków - GospodarkaMorska.pl
Fot. Uniwersytet Nevada

Rybacy w Kambodży złowili w Mekongu ok. 300-kilogramową płaszczkę, która według naukowców jest największą rybą słodkowodną udokumentowaną w historii – podała we wtorek agencja AFP. Ze zdjęć opublikowanych przez media wynika, że na brzeg wciągało ją około 12 ludzi.

Słodkowodna płaszczka olbrzymia, mierząca cztery metry długości, została złapana w północnej części Kambodży w ubiegłym tygodniu, a następnie wypuszczona z powrotem do rzeki wraz z urządzeniem mającym monitorować jej zachowanie – podała AFP.

„W ciągu 20 lat badań nad wielkimi rybami zamieszkującymi rzeki i jeziora na sześciu kontynentach to jest największa ryba słodkowodna, na jaką trafiliśmy lub która byłaby udokumentowana gdziekolwiek na świecie” – podkreślił w oświadczeniu biolog ryb kierujący projektem "Cuda Mekongu" Zeb Hogan.

„To absolutnie zdumiewające odkrycie usprawiedliwia wysiłki, by lepiej zrozumieć tajemnice otaczające ten gatunek oraz niesamowity odcinek rzeki, w której żyje” – dodał Hogan.

Według AFP w mulistych wodach Mekongu żyje ponad 1000 gatunków ryb, w tym sumokształtne i karpiokształtne, które mogą osiągać trzy metry długości i 270 kilogramów wagi. Naukowcy ostrzegali jednak, że nawet na najgłębszych odcinkach rzeki bioróżnorodności zagrażają plastikowe odpadki i pozostawione przez rybaków sieci.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.