• <

Rosja zawiesza umowę z Japonią o połowie ryb w okolicach spornych wysp

gm

07.06.2022 15:55 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Rosja zawiesza umowę z Japonią o połowie ryb w okolicach spornych wysp

Partnerzy portalu

Rosja zawiesza umowę z Japonią o połowie ryb w okolicach spornych wysp - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Rosyjskie MSZ oświadczyło, że zawiesza umowę z Japonią o połowie ryb w okolicach spornych Południowych Wysp Kurylskich - przekazał we wtorek Reuters.

Rosyjskie MSZ uzasadniło swoją decyzję faktem, że Tokio nie dokonało płatności wymaganych na mocy umowy - napisał Reuters.

"W obecnej sytuacji jesteśmy zmuszeni zawiesić realizację porozumienia z 1998 roku do czasu, aż strona japońska wypełni wszystkie swoje zobowiązania finansowe" - wskazała w oświadczeniu rzeczniczka MSZ Maria Zakharova.

W lutym 1945 roku na konferencji jałtańskiej przywódcy koalicji antyhitlerowskiej postanowili, że ZSRR ma zaatakować Japonię i pomóc Amerykanom w teatrze działań na Pacyfiku. Archipelag kurylski został w pełni zajęty przez armię radziecką dopiero 5 września, czyli 3 dni po podpisaniu przez Japonię aktu bezwarunkowej kapitulacji.

Na Konferencji w San Francisco w 1951 roku Japonia zrzekła się swych praw do Wysp Kurylskich. Podpisany dokument, zdaniem strony japońskiej, nie dotyczył jednak wysp Iturup, Kunaszyr, Szykotan i grupy wysp Habomai. Spór wynika z rozbieżności w interpretacji pojęcia "Kuryle" oraz wcześniejszych traktatów. Japonia uważa, że powyższe cztery wyspy nie należą do archipelagu i nazywa je "Terytoriami Północnymi"; tymczasem Rosja nazywa je "Kurylami Południowymi". Spór ten uniemożliwił Japonii i ZSRR, a potem Federacji Rosyjskiej, podpisania formalnego traktatu pokojowego.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.