Stolica kanadyjskiej prowincji Quebec jest miejscem rozpoczęto dziś szczytu ONZ poświęcony bioróżnorodności - COP 15. Podczas obrad, które potrwają do 19 grudnia, 192 państwa mają uzgodnić porozumienie w sprawie ochrony różnorodności biologicznej.
Głównym celem spotkania w Montrealu jest przyjęcie nowych celów i zasad współpracy przy ochronie różnorodności biologicznej. Pierwszą wersję ram porozumienia przygotowano w lipcu ubr., na podstawie wniosków z doświadczeń z lat 2011-2020. Wskazano wówczas na konieczność zmian na poziomie krajów i globalnym, dotyczących modeli gospodarki i modeli społeczeństwa, by ustabilizować sytuację do 2030 roku i by ekosystemy mogły zacząć się odbudowywać do 2050 roku
Cele wyznaczone na 2020 roku, przyjęte w japońskim Aichi w 2011 roku (tzw. cele Aichi), nie zostały dotrzymane przez państwa będące stronami Konwencji o Różnorodności Biologicznej. Kluczowym celem było wówczas objęcie ochroną co najmniej 17% lądu i obszarów słodkowodnych oraz 10% terenów przybrzeżnych i obszarów morskich. Obecny cel to objęcie ochroną 30%. obszarów lądowych, słodkowodnych i morskich do 2030 roku. Inne cele przygotowywanego porozumienia to zatrzymanie strat w naturze, przeciwdziałanie spowodowanemu przez człowieka wymieraniu gatunków, ograniczenie zanieczyszczeń, odpowiedzialne zarządzanie w rolnictwie i leśnictwie oraz sprawiedliwy podział korzyści z różnorodności genetycznej w naturze.
Według danych publicznego nadawcy kanadyjskiego CBC na COP15 zarejestrowało się ponad 15,7 tys. osób. Montrealski szczyt jest drugą częścią piętnastej Konferencji Stron (COP 15), czyli stron Konwencji o Różnorodności Biologicznej. Pierwsza, głównie wirtualna część obrad, odbyła się w 2021 roku w Kunming w Chinach. Chiny są również krajem przewodniczącym obradom w Montrealu.
Sekretariat podpisanej w 1992 roku w Rio de Janeiro Konwencji o Różnorodności Biologicznej znajduje się w Montrealu. Główne cele to: zachowanie bioróżnorodności, odpowiedzialne korzystanie z bioróżnorodności i jej elementów oraz uczciwy i równy podział korzyści z genetycznego bogactwa natury. W Konwencji uznano, że różnorodność biologiczna to więcej niż rośliny, zwierzęta i mikroorganizmy w swoich ekosystemach; w opis bioróżnorodności włączono człowieka i jego potrzeby – od żywności, przez leki, po czyste i bezpieczne środowisko do życia.
Fot. Depositphotos
Konferencja „Ukierunkowany połów danych” podsumowująca projekt FindFISH
Naukowcy z obserwatorium astronomicznego UJ będą szukać wody w kosmosie
Metan z gazociągów Nord Stream wpłynął negatywnie na populację dorszy
Japońska firma wystawiła automaty do sprzedaży mięsa wielorybów. Desperacka próba ratowania ginącego biznesu?
Fokarium rekrutuje wolontariuszy
Zielony wodór wspierany przez UE. Green Hydrogen Partnership z nowymi projektami