• <
escort_980x120_gif_2020

Na COP27 uzgodniono ekologiczne szlaki morskie

zk

14.11.2022 14:42
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Na COP27 uzgodniono ekologiczne szlaki morskie

Partnerzy portalu

Na COP27 uzgodniono ekologiczne szlaki morskie - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Wielka Brytania, USA, Norwegia i Holandia zgodziły się na rozbudowę zeroemisyjnych szlaków żeglugowych między swoimi krajami. Do porozumienia doszło podczas szczytu COP27.
 
Jak twierdzą kraje, trasy zostaną "zdekarbonizowane od początku do końca". Będą to zawdzięczać zastosowaniu paliw o zerowej emisji, budowie infrastruktury do tankowania wzdłuż szlaków i rozmieszczeniu statków zasilanych czystą energią.

Wielka Brytania i Stany Zjednoczone uzgodniły, że zgromadzą ekspertów z sektora ekologicznej żeglugi tak, aby jak najszybciej zrealizować ten pomysł.

W skali globalnej sektor morski odpowiada obecnie za 3 proc. emisji. Gdyby ten sektor był państwem, byłby to ósmym największy emitent na świecie.

- Zobowiązaliśmy się do pracy wraz z globalnymi partnerami, aby oczyścić sektor, poprawić jakość powietrza w naszych portach, ich okolicach oraz społecznościach przybrzeżnych, a także włączyć w naszą gospodarkę zielone inwestycje - powiedział sekretarz transportu Mark Harper.

- Ale nie możemy stracić tempa. Jestem zachwycony, że Wielka Brytania zgodziła się rozpocząć rozwój ekologicznych szlaków żeglugowych z niektórymi z naszych najbliższych sojuszników, ponieważ pracujemy razem, aby zrealizować ambicje porozumienia paryskiego i ograniczyć globalne ocieplenie - dodał sekretarz.

futurenetzero.com

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.