• <
pge_baltica_390x100_duży

Łódź. Śmieciowa instalacja w Orientarium z okazji Światowego Dnia Oceanów

Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Łódź. Śmieciowa instalacja w Orientarium z okazji Światowego Dnia Oceanów

Partnerzy portalu

fot. ilustracyjna

W strefie oceanicznej Orientarium ZOO Łódź stanęła instalacja zrobiona ze 120 tysięcy sprasowanych butelek i innych odpadów, która w obchodzonym w czwartek Światowym Dniu Oceanów przypominać będzie zwiedzającym o problemie zaśmiecania wód.

"Sprasowane odpady ustawiliśmy tak, aby nieznacznie utrudnić zwiedzanie. Mijając każdą z hałd, przeczytamy przerażające informacje. Dowiemy się między innymi, że każdy człowiek tygodniowo zjada mikroplastik o wadze dwóch kart kredytowych, Pacyficzna Plama Śmieci jest pięciokrotnie większa od Polski, każdego dnia do Morza Śródziemnego trafia 730 ton plastikowych śmieci, a w roku 2050 w oceanach będzie mniej ryb niż plastiku" – podkreślił kierownik działu edukacji Orientarium ZOO Łódź Michał Gołędowski.

Z okazji obchodzonego 8 czerwca Światowego Dnia Oceanów w łódzkim zoo będzie można porozmawiać z ekspertami z Marine Stewardship Council - międzynarodowej organizacji pozarządowej, która powstała, aby zachować dziką naturę oceanów. W stoisku MSC odbędą się też rodzinne gry i zabawy poświęcone ekologii wód, a wszyscy chętni będą moli sobie zrobić zdjęcie w specjalnej fotobudce.

"Wspólnie z naszymi partnerami przygotowaliśmy ponad dwa tysiące książeczek mówiących o tym, jak możemy chronić oceany i ich mieszkańców. Będziemy je dodawać do biletów w kasach. W czwartek o godzinie 14 zapraszamy na spotkanie z naszymi nurkami, którzy opowiedzą o swojej pracy i doświadczeniach zbieranych na całym świecie. Po godzinie 16 otworzymy drzwi do zapleczy strefy oceanicznej i na kilka chwil pozwolimy podglądać pracę akwarystów" – zapowiedział Gołędowski.

Partnerem obchodów Światowego Dnia Oceanów w Orientarium ZOO Łódź zostało Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, które udostępniło ponad 5 tys. kg odpadów. Po zakończeniu ekspozycji śmieci trafią do recyklingu w miejskiej sortowni.

Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ ann/

fot. Depositphotosescort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.