• <
pge_baltica_390x100_duży

Porozumienie WTO w sprawie subsydiów dla rybołówstwa oficjalnie przyjęte przez Unię Europejską

kw

09.06.2023 11:00
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Porozumienie WTO w sprawie subsydiów dla rybołówstwa oficjalnie przyjęte przez Unię Europejską

Partnerzy portalu

W czwartek, 8 czerwca, Unia Europejska w imieniu 27 państw członkowskich przyjęła oficjalnie porozumienie Światowej Organizacji Handlu (WTO) w sprawie subsydiów dla rybołówstwa. Porozumienie WTO w sprawie subsydiów dla rybołówstwa jest pierwszym porozumieniem tej organizacji, które koncentruje się na zrównoważeniu środowiskowym, zgodnie z celem zrównoważonego rozwoju ONZ. Przyjęcie porozumienia przez UE jest dużym krokiem na drodze do jego wejścia w życie i realizacji celu.

Porozumienie w sprawie subsydiów dla rybołówstwa ma gwarantować, że głównym celem subsydiów dla rybołówstwa jest zrównoważony rozwój i uniknięcie szkód dla oceanów i stad ryb, od których zależą źródła utrzymania społeczności nadbrzeżnych na całym świecie.

Porozumienie WTO w sprawie subsydiów dla rybołówstwa zostało zawarte na 12. Konferencji Ministerialnej WTO (MC12) w czerwcu 2022 r. i obejmuje:

  • zakaz przyznawania subsydiów publicznych na nielegalne, nieuregulowane i nieraportowane połowy
  • zakaz subsydiów dla nieregulowanych połowów na morzu pełnym
  • zakaz subsydiów w odniesieniu do najbardziej zagrożonych stad
  • postanowienia dotyczące szkodliwej praktyki zmiany bandery statków rybackich na inne jurysdykcje oraz
  • obszerne postanowienia dotyczące przejrzystości i powiadamiania w celu monitorowania wdrażania porozumienia.

Porozumienie ma wejść w życie, po tym gdy dwie trzecie z 164 członków WTO dopełni krajowych procedur ratyfikacyjnych. Dzięki przyjęciu porozumienia przez UE (w imieniu 27 państw członkowskich) liczba członków WTO, którzy je przyjęli zwiększyła się do 34.

Fot. Depositphotos

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.