• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Politico: w środę KE może zaproponować objęcie sankcjami LNG z Rosji

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Politico: w środę KE może zaproponować objęcie sankcjami LNG z Rosji

Partnerzy portalu

Komisja Europejska przedstawi w środę propozycje dotyczące 14. pakietu sankcji wobec Rosji, wśród których prawdopodobnie znajdą się obostrzenia obejmujące handel rosyjskim gazem skroplonym (LNG) - podał w poniedziałek portal Politico.

KE ma prowadzić na ten temat rozmowy z unijnymi stolicami - ujawnia Politico powołując się na źródła. Sankcje miałyby m.in. zapobiegać przeładunkowi LNG w europejskich portach. Bo - jak tłumaczą rozmówcy portalu - nowe propozycje nie zakazywałyby zakupu rosyjskiego LNG przez kraje Wspólnoty, ale raczej zajęłyby się ładunkami, które przybywają do portów UE tylko po to, by zostać wysłane gdzie indziej.

Będzie to pierwszy raz, kiedy Bruksela uderzy w moskiewski sektor gazowy. Jak dotąd UE wprowadziła całkowity zakaz importu rosyjskiego węgla i ropy naftowej drogą morską do UE, ale nie była w stanie osiągnąć konsensusu w sprawie ograniczeń gazowych, którym sprzeciwiała się część krajów, w tym Węgry, które pozostają w dużym stopniu zależne od importu z Rosji.

Tymczasem import rosyjskiego LNG wzrósł od początku wojny z Ukrainą do tego stopnia, że Rosja zaczęła budować dodatkowe terminale, aby jeszcze bardziej zwiększyć eksport. I chociaż rosyjski gaz skroplony stanowił z 2023 roku jedynie 5 proc. zużycia energii w UE, to Wspólnota zapłaciła Kremlowi ok. 8 mld euro.

W UE największymi odbiorcami tego surowca są Belgia, Francja i Hiszpania. O restrykcje dotyczące LNG zabiegają kraje bałtyckie i Polska, a ostatnio taki pomysł poparła także Szwecja

KE ma przedstawić projekt 14. pakietu sankcyjnego w najbliższą środę. Unijni ambasadorzy będą nad nim debatować na początku maja. 

jowi/ ap/

Fot. Depositphotos

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.