• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Australia kolejnym państwem, które dostarczy Ukrainie łodzie bojowe

15.05.2024 11:10 Źródło: Sentinel Boats, Ambasada Ukrainy w Australii
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Australia kolejnym państwem, które dostarczy Ukrainie łodzie bojowe

Partnerzy portalu

Fot. Sentinel Boats

Ambasador Ukrainy w Australii Wasyl Mirosznyszenko ogłosił w mediach społecznościowych, że w ramach pakiety pomocy wojskowej rząd w Canberze przekaże m.in. szybkie łodzie bojowe do działań operacyjnych na rzekach i morzu.

Australia zapewni pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości 100 mln dolarów, co wynika z ogłoszonej w kwietniu. W jej ramach dostarczy m.in. partię nowoczesnych łodzi Sentinel 830R RHIB

- Miałem również okazję obejrzeć łodzie wyprodukowane dla Ukrainy przez innowacyjną firmę Sentinel Boats. Zostały one włączone do najnowszego pakietu pomocowego dla Ukrainy od australijskiego rządu - przekazał ambasador, prezentując na portalu X (dawniej Twitter) zdjęcia jednostek.

Sentinel 830R to łódź RHIB (Rigid Hulled Inflatable Boat) produkowana przez Sentinel Boats. Mają one być odpowiednie do wykonywania zadań zarówno na wodach rzecznych, jak i przybrzeżnych, takich jak patrole, akcje specjalne oraz operacje desantowe i abordażowe.

- 830R można szybko wdrożyć i wymaga minimalnej konserwacji, co skutkuje większą dostępnością operacyjną, gdy tylko siły ukraińskie tego potrzebują - powiedział George McGuire, dyrektor generalny Sentinel Boats.

Przedstawiciele firmy nie podają, ile dokładnie łodzi trafi na Ukrainę. Oprowadzili ambasadora po zakładzie produkującym jednostki nawodne, a także pozwolili się z nimi zapoznać w praktyce, pokazując osiągi i możliwości manewrowe. Oczekuje się, że racji na możliwe osiągi i szybkość łodzi będą cennym wkładem w nawodny potencjał ukraińskiej armii.

Szybkie, płaskodenne łodzie Sentinel 830R RHIB to kolejna w tym roku dostawa pomocy wojskowej Ukrainie, która wzmacnia jej potencjał nawodny. Rząd Szwecji w lutym poinformował o przekazaniu w ramach największego dotychczas 15. pakietu pomocy wojskowej m.in. 10 łodzi desantowo-szturmowych CB90. Na początku marca Holandia ogłosiła, że obok dwóch niszczycieli min typu Vlissingen dostarczy 14 szybkich łodzi typu RHIB oraz osiem łodzi patrolowych i szturmowych CB90 produkcji szwedzkiej.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.