• <

RWE i Port Karlshamn razem dla rozwoju bałtyckiej energetyki wiatrowej

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski RWE i Port Karlshamn razem dla rozwoju bałtyckiej energetyki wiatrowej

Partnerzy portalu

Fot. RWE

RWE rozpoczyna współpracę z Portem Karlshamn. Celem zawartego memorandum o porozumieniu jest przekształcenie lokalnego portu w hub logistyczny dla przyszłych projektów elektrowni wiatrowych na Bałtyku.

Port w Karlshamn, dzięki swojej strategicznej lokalizacji na południowym wybrzeżu Szwecji, już wkrótce może stać się istotnym ogniwem bałtyckiej infrastruktury energetycznej. Porozumienie z niemieckim potentatem dotyczy zbadania potencjału obszaru jako strategicznego punktu dla logistyki, instalacji oraz działań serwisowych związanych z planowanymi przez dewelopera projektami wiatrowymi na Bałtyku. Pierwszy etap współpracy obejmie rozpoznanie wymagań oraz niezbędnych inwestycji potrzebnych do rozbudowy i adaptacji infrastruktury portowej.

– Zdolność przepustowa portu oraz zrównoważony łańcuch dostaw są kluczowe dla realizacji projektów offshore wind. Nowa morska farma wiatrowa ma potencjał, by przekształcić pobliski port w dynamiczne centrum, które stanie się katalizatorem znaczącego wzrostu, rozbudowy infrastruktury, tworzenia miejsc pracy oraz korzyści ekonomicznych dla regionu – zauważa Matylda Machacek, wiceprezes RWE ds. rozwoju morskich farm wiatrowych w regionie nordyckim.

Caroline Säfström, dyrektor generalna portu, wyraża entuzjazm związany z nowymi perspektywami rozowju. – Nasz port, z dostępem do naturalnie głębokiej zatoki i rozbudowanym zapleczem stoczniowym, jest idealnie przygotowany do zaspokajania przyszłych wymagań bałtyckiej branży wiatrowej. Jesteśmy świadomi rosnącego zapotrzebowania na przepustowość portową związaną z rozwojem sektora energetyki morskiej, w tym na usługi posprzedażowe, takie jak serwisowanie i wsparcie operacyjne – podkreśla.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.