• <
nauta_2024

Najnowszy jack-up Van Oord zwodowany w Chinach

Partnerzy portalu

Fot. Van Oord

Boreas, najnowszy samopodnośny statek instalacyjny na potrzeby morskiej energetyki wiatrowej, został zwodowany w stoczni Yantai CIMC Raffles. Jednostka jest budowana dla Van Oord.

Boreas to 175-metrowy jack-up, który będzie wykorzystywany do stawiania turbin podczas budowy morskich elektrowni wiatrowych. Będzie dysponował dźwigiem z wysięgnikiem o wysokości 155 metrów, który będzie mógł podnieść jednorazowo ponad 3 tys. ton. Wysuwane nogi o długości 126 metrów pozwolą statkowi pracować na akwenach o głębokości do 70 metrów. Boreas jest przeznaczony m.in. do pracy z najnowszymi turbinami o mocy 20 MW.

Statek został zwodowany w chińskiej stoczni Yantai CIMC Raffles 14 maja. Teraz rozpocznie się m.in. montaż głównego dźwigu i przedłużenie nóg. W międzyczasie odbędą się testy i odbiory poszczególnych instalacji i systemów na jednostce. Dopiero potem Boreas wyruszy na próby morskie.

Fot. Van Oord


Armator podaje, że będzie to pierwsza jednostka tego typu, która będzie wykorzystywać w charakterze paliwa metanol. Boreas będzie także wyposażona w technologię aktywnej kontroli emisji, pozwalającej na ograniczenie emisji NOx do minimum. Według Van Oord, jack-up ma być komercyjnie dostępny w przyszłym roku, ale został już zakontraktowany m.in. na potrzeby farmy wiatrowej Hollandse Kust West VI o mocy 760 MW.

Van Oord zlecił Yantai CIMC Raffles budowę statku w październiku 2021 roku, a cięcie blach rozpoczęto latem 2022 roku. Pod koniec tego roku położono stępkę.


etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.