• <

Studencka wizja Brzeźna i Stogów

Strona główna Edukacja, praca Studencka wizja Brzeźna i Stogów
Studencka wizja Brzeźna i Stogów - GospodarkaMorska.pl
fot. gdansk.pl

sons

29.06.2020 Źródło: gdansk.pl

Jak nadmorskie dzielnice Gdańska widzą młodzi? Zakończyła się tegoroczna edycja konkursu dla studentów Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej organizowanego wraz z Wydziałem Urbanistyki i Architektury UM. Tematem prac była koncepcja urbanistyczno-architektoniczna dotycząca dwóch dzielnic Gdańska – Stogów i Brzeźna. Na konkurs wpłynęło 28 projektów.

- Przyznam, że z wielkim zainteresowaniem przejrzałem zaproponowane prace  - powiedział Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta ds. inwestycji. - Podziwiam rozmach, szczegółowe podejście do tematu oraz pomysły na zagospodarowanie przestrzeni z korzyścią dla użytkowników. Dziękuję za zaangażowanie i pracę, jaka została włożona w przygotowanie tych koncepcji. Mam nadzieję, że chociaż część z Was po ukończeniu studiów pozostanie w Gdańsku i swoją wizję miasta będzie faktycznie realizowało.

W tym roku studenci mieli do wyboru dwa tematy: „Koncepcja urbanistyczno-architektoniczna centralnego portu jachtowego w Gdańsku Brzeźnie” (złożono 13 prac)  i „Koncepcja urbanistyczno-architektoniczna kąpieliska morskiego Stogi” (złożono 15 prac). Oceny prac konkursowych podjęło się jury składające się przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz Politechniki Gdańskiej.

Za przedstawienie koncepcji Centralnego Portu Jachtowego w Gdańsku Brzeźnie przyznano dwie równorzędne I nagrody w wysokości 4 500 zł. Projekt Anny Kamińskiej, Anny Kuchty, Joanny Strahl oraz Dawida Zielke zyskał uznanie jury za „śmiałą wizję wykreowania nowej dzielnicy na wodzie, spójną i czytelną formę”. Uwagę zwróciła również brama morska.  Ex aequo pierwszą nagrodę otrzymała grupa Barbary Kobusińskiej, Kamila Jagódzkiego i Adriana Karpińskiego. Komisja zwróciła uwagę m.in. na optymalne wykorzystanie przestrzeni w ramach różnorodnych funkcji przystani i wielkości jednostek (podział na strefy dla dużych/ średnich/małych jachtów) oraz ciekawą formę architektoniczną hotelu.

Przyznano też jedno wyróżnienie w wysokości 1000 zł  dla Anny Olszewskiej, Patrycji Philipp oraz Musy Tekdala. Grupa otrzymała je za interesującą, współczesną propozycję hotelu, który znajduje się w centralnej części przystani oraz atrakcyjną propozycję zagospodarowania zaplecza gastronomiczno-rozrywkowego.

W kategorii „Koncepcja urbanistyczno-architektoniczna kąpieliska morskiego Stogi” jury przyznało I nagrodę w wysokości 4 500 zł Paulinie Kwiatkowskiej oraz Szymonowi Kulikowskiemu. Głównym atutem pracy jest atrakcyjny układ budynków oraz całość oddającą charakter nadmorskiej zabudowy kurortowej w otoczeniu lasu nadmorskiego, jednocześnie nawiązującego do historycznej zabudowy kurortu sprzed 1945 roku.

Drugą nagrodę w wysokości 3 500 zł otrzymali Jakub Kruk, Damian Laskowski i Szymon Łydkowski za architekturę z funkcją użytkową schowaną pod duże płachty wznoszącej się w kierunku trawników jednocześnie nie zakłócając wspaniałych widoków na morze.  Przyznano również dwa wyróżnienia w wysokości 1000 zł  dla Rossa Buckle, Adèle Charraut i Moniki Wiśniewskiej oraz dla zespołu Maliny Tężyckiej i Alicji Zielińskiej.

W skład komisji konkursowej weszli:

  1. Maciej Jacaszek ( RESTUDIO ARCHITEKTURY)
  2. Mateusz Gzowski (Gzowski Architekci)
  3. Anita Żebrowska (Gdański Ośrodek Sportu)
  4. Bazyli Domsta (Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej)
  5. Marek Gawdzik (Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej) - przewodniczący
  6. Andrzej Kwieciński (Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej)

Nagrodzone i wyróżnione prace dostępne tutaj.

Źródło:
gdansk.pl

Surowce

 Ropa brent 56,02 $ baryłka  0,38% 09:55
 Cyna 23031,00 $ tona 4,69% 25 sty
 Cynk 2690,00 $ tona 1,47% 25 sty
 Aluminium 2011,00 $ tona 1,82% 25 sty
 Pallad 2321,50 $ uncja  -0,41% 09:54
 Platyna 1099,40 $ uncja  -0,74% 09:54
 Srebro 25,40 $ uncja  -0,51% 09:55
 Złoto 1847,00 $ uncja  -0,17% 09:55

Dziękujemy za wysłane grafiki.