• <
smartre_2023

Microsoft, Google i Renault chcą czystej, bezemisyjnej energii z lądu i morza

zk

02.12.2022 16:20 Źródło: recharge
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Microsoft, Google i Renault chcą czystej, bezemisyjnej energii z lądu i morza

Partnerzy portalu

Microsoft, Google i Renault chcą czystej, bezemisyjnej energii z lądu i morza  - GospodarkaMorska.pl

Giganci technologiczni i grupa motoryzacyjna kupują energię odnawialną - prawie 1,5 GW obejmującą lądową i morską energię wiatrową oraz energię słoneczną.

Microsoft, Google i Renault znalazły się w gronie korporacyjnych gigantów, którzy osobno sięgnęli po energię - prawie 1,5 GW pochodzącą z OZE, w przełomowym tygodniu dla transakcji dotyczących zielonej energii obejmujących lądową i morską energię wiatrową oraz słoneczną.

Ciąg ogłoszeń jest strzałem w dziesiątkę dla europejskiego rynku korporacyjnych umów PPA, które w zeszłym miesiącu wykazały spadek rok do roku w pierwszych trzech kwartałach 2022 roku.

Microsoft ogłosił największą część umów obejmujących 900 MW energii wiatrowej i słonecznej w Irlandii, aby pomóc w zasilaniu swoich centrów danych w tym kraju. Wieloletnie umowy z Statkraft, Energia Group i Power Capital Renewable Energy spełnią 30 procent celu irlandzkiego rządu w zakresie korporacyjnych umów PPA do 2030 roku.

Amerykański gigant technologiczny Google zdecydował się na zakup 100 MW mocy z 900 MW morskiej farmy wiatrowej Moray West budowanej przez Ocean Winds w Szkocji, która ma zostać oddana do użytku w 2025 roku. Google podpisał umowę PPA z Engie, która prowadzi Ocean Winds jako 50/50 joint venture z EDPR.

Druga europejska PPA dla morskiej energetyki wiatrowej została podpisania przez producenta stali Salzgitter Group, który przejął 50 MW mocy z projektu He Dreiht o całkowitej mocy 900 MW realizowanego przez EnBW w Niemczech.

Dwie umowy offshore podkreśliły znaczenie korporacyjnych firm-odbiorców jako sposobu na sprzedaż energii poza wsparciem rządowym. Większość mocy Moray West nie jest objęta umową CfD z rządem brytyjskim, natomiast He Dreiht jest całkowicie wolny od dotacji.

- Salzgitter reprezentuje trzeciego silnego partnera, którego zabezpieczyliśmy dla naszej morskiej farmy wiatrowej. Długoterminowe umowy PPA zabezpieczają niezbędne inwestycje, a jednocześnie umożliwiają energochłonnym firmom osiągnięcie ambitnych celów klimatycznych - powiedział członek zarządu EnBW Georg Stamatelopoulos.

Grupa motoryzacyjna Renault zakupiła 350 MW z projektów prowadzonych przez francuskiego dewelopera Voltalia, co daje 500 GWh rocznie przez 15 lat - umowa ta jest podobno największą w historii Francji korporacyjną umową PPA.

Według Voltalia, produkcja energii słonecznej pokryje do 2027 roku połowę zużycia energii elektrycznej przez Renault we Francji.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.