• <

Wynik wyszukiwania - "bezemisyjny" - Wiadomości

Z KPO zostaną przekazane środki na rozwój transportu intermodalnego w Polsce

Centrum Unijnych Projektów Transportowych ogłasza nabór wniosków w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności - komponent E, Inwestycja: E2.1.3. Celem konkursu jest wybór projektów obejmujących transport intermodalny - terminale drogowo-kolejowe zlokalizowane na transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T i zakup 200 sztuk taboru do przewozów intermodalnych. Łączna kwota na te inwestycje to prawie 781,6 mln zł.
17.05.2024

Norwegia na kursie innowacji, autonomii i dekarbonizacji. Siła klastrowych inicjatyw

Norweski klaster Maritime CleanTech to przykład sprawnie działającego hubu wytyczającego kierunki innowacji w transporcie morskim i kreujące innowacyjne rozwiązania, które powielane są następnie przez naśladowców z innych krajów. W niektórych przypadkach również w Polsce.
02.05.2024

W skład floty PŻM wszedł nowy statek, Polsteam Koprowo

Polska Żegluga Morska (Polsteam) ma nowy statek. To m/s Polsteam Koprowo, nazwany tak na cześć jeziora, znajdującego się na Wyspie Wolin. Nazwa jest nieprzypadkowa, ponieważ Polsteam Koprowo to tzw. jeziorowiec, a więc statek wymiarami przystosowany do żeglugi na Wielkich Jeziorach Amerykańskich.
25.04.2024

Torqeedo chce produkować elementy do statków wykonane w 100% z recyklingu plastikowych odpadków wydobytych z oceanu

Zespół ds. zaawansowanej inżynierii w Torqeedo wykorzystuje alternatywne materiały w celu zmniejszenia wpływu produktów firmy na środowisko. W tym celu firma chce wykorzystać tworzywa sztuczne wydobyte z oceanów pod kątem recyklingu i produkcji swoich materiałów. W ten sposób firma chce ograniczyć zanieczyszczenie wód i zużycie surowców przy produkcji swoich komponentów.
22.04.2024

EST-Floattech dostawcą kontenerowego systemu akumulatorów dla pierwszego w pełni elektrycznego pchacza

Kotug International B.V. wybrał kontenerowe rozwiązanie magazynowania energii EST-Floattech z serii Octopus dla E-Pusher 1 (typ M). Na pokładzie pierwszego na świecie w pełni elektrycznego pchacza znajduje się kontener z systemem akumulatorów EST-Floattech, który ma zaspokoić wszelkie potrzeby energetyczne statku. E-pusher Type M to innowacyjny, bezemisyjny pchacz, który transportuje ładunki na śródlądowych drogach wodnych, a jego konstrukcja rewolucjonizuje sposób magazynowania i dystrybucji energii w przemyśle morskim.
22.04.2024

Polski sektor transportu wodnego podkreśla znaczenie współpracy w obszarze badań i rozwoju

Zarząd Platformy Technologicznej Waterborne spotkał się 26 marca br. z przedstawicielami polskiego sektora transportu wodnego, aby omówić potrzeby i uwarunkowania do intensyfikacji współpracy w zakresie badań, rozwoju i innowacji, dotyczących bezemisyjnego, bezpiecznego, wspomaganego cyfrowo i konkurencyjnego transportu wodnego.
19.04.2024

Dwa największe na świecie promy wodorowe powstaną w Norwegii

Torghatten Nord wybrał norweską firmę Myklebust Verft do budowy dwóch promów wodorowych, które będą przewozić do 120 samochodów na najdłuższej norweskiej trasie promowej między miejscowościami Bodø a Lofotami. Promy będą największymi na świecie statkami napędzanymi wodorem produkowanym w zakładzie mieszczącym się we wspomnianym Bodø.
19.04.2024

EST-Floattech dostarcza systemy akumulatorów serii Octopus do przybrzeżnych łodzi roboczych dla E-LUV i SPSS

Coastal Workboats, marka znana w branży morskiej ze swojego zaangażowania w zrównoważony rozwój, będzie współpracować z EST-Floattech, wiodącym dostawcą rozwiązań w zakresie magazynowania energii dla sektora morskiego. EST-Floattech dostarczy system akumulatorów do specjalnie wybudowanego statku użytkowego z napędem elektrycznym (E-LUV), który ma zostać zbudowany w nowej stoczni Coastal Workboats w Stornoway, oraz do lądowego systemu zasilania (SPSS).
15.04.2024

Publiczny transport wodny alternatywą dla ruchu drogowego. Ale nie w Polsce

Marzenia o niskoemisyjnych statkach i unikaniu korków mogą się spełnić w miastach nadbrzeżnych i położonych nad rzekami. W wielu krajach pracuje się nad wodnym transportem publicznym. W Polsce musimy jeszcze poczekać na tak innowacyjne rozwiązania.
07.04.2024

Wodór zasila prace ziemne w porcie w Goteborgu

Prace ziemne na budowie terminala Arendal 2 w porcie w Goteborgu prowadzone są w dużej mierze bezemisyjnie, dzięki energii wytwarzanej z wodoru.
02.04.2024

Czas na dekarbonizację żeglugi. Nowe technologie w sektorze morskim i żeglugi śródlądowej

Dekarbonizacja sektora transportu dotyka także sektora morskiego. W swoim raporcie z 13 marca 2023 roku Komisja Europejska zwraca uwagę, że „Na poziomie UE transport morski odpowiada za 3–4% całkowitej emisji CO2 w UE, co oznacza ponad 124 mln ton CO2 w 2021 r.” Co za tym idzie transformacji będzie podlegał cały sektor żeglugi wraz z portami. Już teraz limity emisji reguluje międzynarodowa agencja IMO, niedługo statki zaczną również podlegać pod system emisji ETS.
05.03.2024

Nowy bezemisyjny statek towarowy napędzany wodorem gotowy do eksploatacji na Renie

Holenderski armator Future Proof Shipping (FPS), finansowany przez UE projekt Flagships oraz finansowany przez Interreg projekt ZEM Ports NS uruchamiają przełomową jednostkę H2 Barge 2. Statek napędzany wodorem będzie przewoził towary całkowicie bezemisyjnie na Renie między Rotterdamem (NL) a Duisburgiem (DE).
08.02.2024

MOL testuje pierwszą suwnicę napędzaną wodorem

W Japonii jest sprawdzane w praktyce rozwiązanie, które ma zrewolucjonizować branżę portową, wpływając na jej dekarbonizację. Do innowacji w związku z wprowadzaniem ekologicznych napędów na statkach dolicza się także wyposażanie w nie maszyn wykorzystywanych w portach.
07.02.2024

Polsteam Dąbie już we flocie PŻM

23 stycznia w chińskiej stoczni Shanhaiguan w Qinhungdao (prowincja Hebei) odbyło się uroczyste przekazanie najnowszego statku Polskiej Żeglugi Morskiej – m/s „Polsteam Dąbie”. To jednostka o nośności 37000 ton zaliczana do klasy tzw. jeziorowców (laker-max).
23.01.2024

Pierwsza na świecie łódź wodorowa zasilana technologią ogniw paliwowych na płytkach drukowanych kończy testy

Bramble Energy, innowator w technologii ogniw paliwowych, osiągnął kamień milowy w historii żeglugi morskiej, uruchamiając pierwszą na świecie łódź wodorowo-elektryczną zasilaną ogniwem paliwowym na płytce drukowanej (PCBFC™).
10.01.2024

Scandlines inwestuje w ładowanie z brzegu w Puttgarden

Linie Scandlines zamówiły lądowy system ładowania statków, który ma być zainstalowany na nabrzeżu w niemieckim porcie w Puttgarden.
21.12.2023

Napędy elektryczne prowadzą branże morską w stronę zielonej przyszłości

„W ostatnich latach świadomość ekologiczna i troska o środowisko naturalne stały się istotnymi aspektami dla wielu dziedzin życia, w tym także dla motorowodniactwa. W fascynujący sposób branża marine kieruje się w stronę nowoczesnych, zrównoważonych rozwiązań, a jednym z najbardziej zauważalnych trendów jest przenikanie napędów elektrycznych do świata jednostek pływających” – mówi Marcin Hołub.
07.12.2023

Konferencja Polskiej Platformy LNG i bioLNG. Na jakim etapie jesteśmy?

Polska Platforma LNG i bioLNG po raz kolejny stanęła na wysokości zadania, oferując tym, którzy wybrali się na jej tegoroczną konferencję, dwa dni konkretnych, niezwykle merytorycznych prezentacji i dyskusji.
05.12.2023

Niemiecki rząd dofinansowuje dekarbonizację żeglugi przybrzeżnej

Gerdes Green, spółka joint-verture Reederei Gerdes i Over-C. Reederei Gerdes współpracująca z Damen, otrzymała od niemieckiego rządu dotację na inwestycję w związku z zamówionymi statkami Damen Combi Freighter (CF) 3850, które mają zostać w wyposażone w nowoczesne, nisko- i zeroemisyjne rozwiązania dla żeglugi. Wpisuje się to w politykę władz Niemiec odnośnie wspierania dekarbonizacji branży morskiej i związanych z tym przedsięwzięć.
23.11.2023

Wodorowe kontenerowce na diagnostyce z Krakowa

ABB dostarczy rozwiązania zasilające, napędy oraz automatykę dla wodorowych kontenerowców Grupy Samskip. Na statkach zostanie zainstalowany zdalny system diagnostyki, który jest rozwijany w Korporacyjnym Centrum Technologicznym ABB w Krakowie. Jednostki morskie to światowa awangarda jeśli chodzi o wykorzystanie wodoru w zrównoważonym transporcie.
14.11.2023

Viasea Shipping planuje budowę kontenerowców napędzanych wodorem

Enova zapewnia znaczące wsparcie w łącznej wysokości 171,8 mln koron norweskich koron dla Viasea Shipping na zakup dwóch kontenerowców napędzanych wodorem.
11.11.2023

Ruszają prace nad pierwszym na świecie kontenerowcem napędzanym amoniakiem

Nowy kontenerowiec zaplanowany do eksploatacji w Europie ma stać się pierwszym na świecie statkiem wykorzystującym czysty amoniak jako paliwo. Yara Clean Ammonia, NorthSea Container Line i Yara International łączą siły, aby zrealizować to przedsięwzięcie. Yara Eyde będzie kursować między Norwegią a Niemcami, tworząc swoją pierwszą bezemisyjną trasę morską na kontynent.
07.11.2023

Masowiec zasilany żaglami wpłynął do Portu Gdynia

Przy nabrzeżu terminalu HES Gdynia Bulk Terminal w Porcie Gdynia cumuje wyjątkowy statek. Masowiec Pyxis Ocean to jedna z niewielu jednostek na świecie, które za pomocą dwóch stalowo-kompozytowych żagli wykorzystują energię wiatru do wspomagania konwencjonalnego napędu. Dzięki temu wyraźnie spada zużycie paliwa, a co za tym idzie – emisje CO2.
01.11.2023

Oslo i Rotterdam współpracują na rzecz ekologicznej żeglugi

Miasta Rotterdam i Oslo podpisują protokół ustaleń w sprawie nowego zielonego korytarza, przewidując zwodowanie bezemisyjnych kontenerowców nowej generacji firmy Samskip. W ramach umowy wzmacniającej swoje długotrwałe relacje dwa z wiodących europejskich portów przesiadkowych zobowiązują się do przyspieszenia ekologicznej transformacji w żegludze, aby wesprzeć debiut ekologicznych statków napędzanych wodorem.
12.10.2023

Wodorowy zawrót głowy. Wodorowe statki zamiast autobusów

Wodór w transporcie morskim ma perspektywy, nawet w Polsce. Jednak warunkiem wprowadzenie tego rozwiązania do żeglugi jest kompleksowe podjęcie zagadnienie przez operatorów statków, zarządy portów i firmy zajmujące się usługami w portach. To ogólny wniosek z dyskusji w czasie panelu „Wodór w transporcie morskim: perspektywy, wyzwania i innowacje - od projektu do pierwszego rejsu”.
09.10.2023

Norweska współpraca w zakresie ekologicznych napędów dla statków typu Ultramax

Norweskie firmy OSM Thome i Pherousa Green Shipping podpisały list intencyjny określający ich współpracę w zakresie serii statków Ultramax, które mają zostać zamówione przez Pherousa.
23.08.2023

Future Proof Shipping przekształca drugi statek na paliwo wodorowe

Kontenerowiec Future Proof Shipping, FPS Waal, przybył do stoczni Holland Shipyards Group, aby rozpocząć konwersję na napęd wodorowy. Zainstalowany zostanie w pełni bezemisyjny układ napędowy, w tym ogniwa paliwowe PEM, magazyn wodoru, zestawy akumulatorów i elektryczny układ napędowy.
23.08.2023

Unikatowa wodorowa łódź Cicha Moc ochrzczona w Szczecinie

„To świetny napęd, ale musieliśmy się napracować, by ujarzmić tę moc” – mówi Kuba Wszytko, jeden z inżynierów, który pracował przy innowacyjnym napędzie wodorowym. W Szczecinie oficjalnie ochrzczono Cichą Moc, to jedyna taka jednostka na świecie. Już teraz wzbudza zainteresowanie największych stoczni jachtowych.
23.08.2023

Zwodowano pierwszy elektryczny kontenerowiec dowozowy COSCO

Chiński armator COSCO Shipping zakończył z sukcesem próby wodne pierwszego elektrycznego kontenerowca żeglugi bliskiego zasięgu o pojemności 700 TEU. Statek został zbudowany w stoczni COSCO w Yangzhou i będzie pływał po drogach wodnych śródlądowych oraz trasach przybrzeżnych.
03.08.2023

Zielony fundusz z ARP będzie inwestował w transformację energetyczną Polski

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. uruchamia pierwszy zielony fundusz infrastrukturalny w Polsce, Polski Zielony Fundusz ARP, z którego finansowane będą inwestycje w zrównoważoną, dekarbonizującą się gospodarkę.
28.07.2023

Wodór zagości w marinach? Marcin Hołub: To kwestia czasu, gdy rynek wymusi inwestycje w infrastrukturę

Napędy wodorowe są obecnie jednym z obszarów badań i rozwoju w transporcie morskim, w tym również w żeglarstwie. Zielona technologia ma potencjał, by na dobre zagościć na marinach. Jak twierdzi Prezes Zarządu mPower, Marcin Hołub, to tylko kwestia czasu, aż rynek wymusi na zarządcach inwestycję w wodorową infrastrukturę.
27.07.2023

Nexans wygrywa rekordowy kontrakt o wartości 1,43 miliarda euro na projekt EuroAsia Interconnector

Firma Nexans wygrała ważny kontrakt o wartości 1,43 miliarda euro na odcinek połączenia międzysystemowego EuroAsia, łączącego Grecję i Cypr. Kabel wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC) 525 kV będzie najdłuższym i najgłębszym interkonektorem na świecie o dwubiegunowej długości 2x900 km. Będzie on przebiegać przez dno Morza Śródziemnego na głębokości ponad 3000 metrów.
19.07.2023

Zero Cat - nowy koncept Sunreef Yachts Eco

Dział badawczo-rozwojowy Sunreef Yachts opracowuje obecnie zrównoważony super jacht żaglowy, przetwarzający metanol na czysty wodór w celu zapewnienia samowystarczalności i nieograniczonego zasięgu. Bezemisyjny katamaran będzie mierzył ponad 90 stóp i połączy najnowsze technologie wodorowe z napędem elektrycznym, aby osiągnąć nowy poziom świadomego ekologicznie jachtingu.
13.07.2023

Ørsted wspiera szybsze przejście na ekologiczne paliwo dzięki kolejnemu statkowi SOV zasilanemu metanolem

Ørsted i ESVAGT podpisały umowę na budowę pierwszego na świecie statku serwisowego (SOV) napędzanego metanolem, pogłębiając zaangażowanie firm w redukcję emisji dwutlenku węgla z morskiego łańcucha dostaw energii wiatrowej. SOV będzie gotowy do startu w 2026 roku, gdzie będzie operował z East Coast Hub w Wielkiej Brytanii na podstawie 10-letniego kontraktu.
06.07.2023

Dekarbonizacja w klastrze (nie tylko) norweskim. Polski BSSC ZEV HUB jest na kursie

Globalny transport jest odpowiedzialny za jedną czwartą globalnej emisji gazów cieplarnianych (GHG). W ciągu najbliższych trzech dekad globalna flota pojazdów wzrośnie z 1,2 miliarda do 2 miliardów pojazdów, liczba lotów pasażerskich wzrośnie o 130%, a tonomil ładunków na morzu wzrośnie o 35% - alarmował Remi Eriksen, prezes i dyrektor generalny grupy DNV w czasie spotkania z dziennikarzami podczas Nor Shipping 2023.
29.06.2023

Do 2040 r. wydatki na nowe moce energetyczne mogą wynieść ponad 726 mld zł

Do 2040 r. skumulowane nakłady na nowe moce energetyczne mogą wynieść ok. 726,4 mld zł, z czego 86 proc. będzie dotyczyć mocy bezemisyjnych – wynika z opublikowanego scenariusza do prekonsultacji m.in. PEP2040.
12.06.2023

Stocznia z „wielkiej trójki” z nowym właścicielem i nazwą

Jedna z największych stoczni na świecie, południowokoreańska Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering ma nowego właściciela i nową nazwę.
26.05.2023

Wiceszef MI: będziemy mogli zakazać zrzutów nieczystości do Odry

W przypadku niskiego poziomu wody w Odrze, a także jeśli parametry substancji zrzucanych do rzeki będą przekraczały dopuszczalne normy, będziemy mogli zakazać na określony czas zrzutów ścieków lub cofnąć pozwolenie na taki zrzut - informuje w rozmowie z PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
18.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
16.05.2023

Kongres Polskie Porty 2030 już w czerwcu – zaproszenie i patronat Ministerstwa Infrastruktury

W dniach 1-2 czerwca w hotelu Radisson Blu w Sopocie odbędzie się pierwsza ogólnopolska konferencja w całości skoncentrowana na sektorze portów morskich – Kongres Polskie Porty 2030. Ponad 300 uczestników, 50 ekspertów, 10 paneli tematycznych, prezentacje, wykłady, obecność przedstawicieli najważniejszych firm i instytucji. Spotkajmy się i dyskutujmy o przyszłości oraz kierunkach rozwoju polskich portów.
04.05.2023

Blue Maritime Cluster – Norweski kurs na kompleksową zeroemisyjność

Norweski Blue Maritime to jeden z wyróżniających się klastrów w Europie we wdrażaniu innowacji w przemysłach morskich. Skupia kilkudziesięciu członków skoncentrowanych na wdrażaniu technologii cyfrowych i nowych rozwiązań w zakresie napędu statków, jednostek dla offshore oraz statków do obsługi farm wiatrowych i rybnych. Klaster tworzy kompletny ekosystem, na który składają się również stowarzyszenia biznesowe, podmioty publiczne, instytucje polityczne i społeczności innowacyjne.
01.05.2023

Port w Walencji testuje zeroemisyjny ciągnik terminalowy zasilany wodorem

W zeszłym tygodniu hiszpański port w Walencji stał się pierwszym portem na świecie, który rozpoczął eksploatację ciągnika 4×4 zasilanego zielonym wodorem do transportu kontenerów na terenie swojego terminala.
01.05.2023

Powstaje największy elektryczny żuraw

Firma Mammoet poinformowała, że pierwsze elementy największego na świecie żurawia pierścieniowego, zasilanego całkowicie energią elektryczną, są już gotowe do złożenia. Maszyna ma być gotowa w 2024 roku.
25.04.2023

Koreańczycy i Duńczycy pracują nad pływającymi elektrowniami jądrowymi

Południowokoreańskie firmy Korea Hydro & Nuclear Power oraz Samsung Heavy Industries oraz duńska Seaborg Technologies utworzyły konsorcjum, które ma stworzyć pływające elektrownie jądrowe z wykorzystaniem technologii reaktorów ze stopioną solą opracowaną przez Seaborg.
22.04.2023

LNG ma nie tylko zwolenników. Ruszyła kampania "Say No to LNG"

W Ameryce Północnej, Europie oraz Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, czyli regionach najbardziej korzystających z żeglugi, ruszyła oficjalnie kampania „Say No to LNG”, której celem jest przedstawienie LNG jako paliwa, które nie powinno być wykorzystywane jako przejściowe w żegludze.
11.04.2023

Rina zatwierdza pierwszy tankowiec, który przekroczy IMO 2050 spalając paliwa kopalne

Rina ogłosiła zatwierdzenie (Approval in Principle) pierwszego projektu tankowca wykorzystującego paliwa kopalne, ale wypełniającego cele IMO 2050. Projekt został wykonany przez szwedzką FKAB Marine Design.
27.03.2023

Małe amerykańskie stocznie otrzymały już ponad 280 mln dolarów wsparcia, kolejne 20 mln w drodze

Po raz kolejny budżet federalny USA przeznaczył środki na wsparcie w rozwoju małych stoczni prywatnych. Stocznie dostały już łącznie ponad 280 mln USD. W 2023 r wybrane zakłady otrzymają granty na łączną kwotę 20,8 mln USD. Przeznaczone zostaną one na modernizację wyposażenia oraz szkolenie ich pracowników – informuje Small Shipyard Grant Coalition.
18.03.2023

Inwestorzy offshore wind kroczą tą samą ścieżką edukacji, ale każdy na swój sposób (RELACJA)

W Gdańsku podczas pierwszej edycji targów EduOffshoreWind deweloperzy farm wiatrowych na polskich wodach Morza Bałtyckiego przedstawili swoje inicjatywy szkoleniowe dla przyszłych kadr. Polscy i zagraniczni inwestorzy zmagają się z tymi samymi problemami w zakresie braków specjalistów, jednak rozwiązują je według własnego pomysłu, uruchamiając szereg inicjatyw. Patronem medialnym wydarzenia była GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl.
17.03.2023

Międzyodrze jako park narodowy. Czy ta idea jest możliwa do urzeczywistnienia?

Miłośnicy przyrody, aktywiści, społecznicy oraz organizacje pozarządowe chcą utworzenia Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry. Czy idea ma szanse powodzenia? Piotr Piznal uważa, że tak. Wskazuje, że przedsięwzięcie jest również wspierane przez lokalną społeczność, której na sercu leży ochrona Międzyodrza.
13.03.2023

Alfa Laval wprowadza pierwsze w przemyśle morskim separatory przystosowane do biopaliw

Biopaliwa są aktualną i dostępną opcją paliwową, która ma ogromne znaczenie dla klientów z branży morskiej w procesie dekarbonizacji. Alfa Laval jako pierwsza na rynku podejmuje bardzo praktycznie temat biopaliw i wprowadza serie separatorów zoptymalizowanych pod kątem biopaliw i ich modernizacji.
01.03.2023

Napędy wodorowe to przyszłość, ale małe firmy same sobie wodoru nie wyprodukują

Wiele się mówi o wodorze, jako energii przyszłości, pomimo, że technologia jego wytwarzania jest znana od dawna. Jak mówi Marcin Biegun, ekspert w zakresie projektowania i modelowania technologii wodorowych w mPower, bez wsparcia państwa i funduszy europejskich, nie ma szans na wdrożenie technologii wodorowych w elektromobilności.
20.02.2023

Incat dostarczy pierwszy na świecie duży prom elektryczny

Australijski konstruktor szybkich promów Incat Tasmania ujawnił, że prowadzi rozmowy z południowoamerykańskim operatorem Buquebus na temat dostawy największego na świecie bezemisyjnego, lekkiego promu typu ro-pax.
23.01.2023

Norwegia chce ładować statki na terenie farm wiatrowych. Rząd dofinansuje projekt

Norweska grupa VARD poinformowała, że ich spółka córka Seaonic wraz z partnerami otrzymała 38 milionów koron norweskich (NOK) na realizację projektu budowy infrastruktury umożliwiającej ładowanie bezemisyjnych statków. Jednostki mają posłużyć m.in. do obsługi morskich farm wiatrowych.
29.12.2022

Infrastruktura nie nadąża za technologiami w żeglarstwie

Elektromobilność to nie tylko samochody. Dziś ekologiczny napęd da się stosować w każdym pojeździe, ogniwa wodorowe wraz z silnikami elektrycznymi z impetem wchodzą miedzy innymi w świat żeglarstwa. Problem w tym, że infrastruktura na przystaniach jachtowych nie nadąża za zieloną rewolucją. Czy to oznacza, że turystyka żeglarska w Polsce zacznie tracić na atrakcyjności?
19.12.2022

Satelity, informatyka i banki w służbie dekarbonizacji żeglugi

Rynek zastosowań informatycznych na rzecz dekarbonizacji osiągnął wartość 11 mld USD i dynamicznie rośnie. Technologie informatyczne mają znaczący wpływ na zmniejszenie niekorzystnego oddziaływania statków na środowisko naturalne – twierdzą eksperci Thetius i Inmarsat Maritime i wytyczają 3 kroki cyfrowej dekarbonizacji.
17.12.2022

Damen Gdańsk. Zrównoważony rozwój w DNA firmy [WIDEO]

Biuro Damen Engineering Gdańsk (DEGd) zatrudnia ponad 150 pracowników. Zapytaliśmy szefów firmy, co wyróżnia zespół, który na co dzień stawia między innymi na takie wartości jak jakość pracy i edukacji, równość płci i troska o klimat?
14.12.2022

Port w Vancouver testuje paliwa o niskiej i zerowej emisji

W ramach działań mających na celu stopniowe wyeliminowanie paliw i technologii emitujących CO2, zarząd portu w Vancouver testuje różne paliwa i rozwiązania, mające doprowadzić do zeroemisyjności w 2050 roku.
09.12.2022

Porty w Belledune i Hamburgu łączą siły w zakresie czystych paliw i zrównoważonej energii

Zarząd kanadyjskiego Portu Belledune podpisał protokół ustaleń (Memorandum of Understanding, MOU) z największym niemieckim portem morskim w Hamburgu, celem współpracy w zakresie wykorzystywania i promowania bezemisyjnych paliw i produktów ekologicznych.
07.12.2022

Niderlandy zainwestują w holowniki napędzane metanolem

Holenderski koncern stoczniowy Damen podpisał protokół ustaleń (memorandum of understanding) z amerykańskim producentem silników Caterpillar i spółką Pon Power (oficjalnym dealerem Caterpillar na Holandię – przyp. red.) w sprawie wspólnego zaprojektowania serii holowników napędzanych podwójnym paliwem – metanolem i olejem napędowym. Jednostki będą gotowe do produkcji seryjnej w 2026 roku.
06.12.2022

Microsoft, Google i Renault chcą czystej, bezemisyjnej energii z lądu i morza

Giganci technologiczni i grupa motoryzacyjna kupują energię odnawialną - prawie 1,5 GW obejmującą lądową i morską energię wiatrową oraz energię słoneczną.
02.12.2022

Ballard zainstaluje ogniwa paliwowe na pokładzie promu napędzanego wodorem

Kanadyjski dostawca ogniw paliwowych Ballard Power Systems zainstalował dwa moduły ogniw paliwowych o mocy 200 kW na pokładzie promu Hydra, obsługiwanego przez norweską firmę Norled. Instalacja ogniw paliwowych z membraną do wymiany protonów poprzedza pierwszą próbę morską statku zaplanowaną na grudzień tego roku.
21.11.2022

Furetank testuje paliwo odnawialne na bazie odpadów

Szwedzka firma żeglugowa Furetank ujawniła, że jej dwupaliwowy tankowiec Fure Valö wykonał pierwszy rejs na nowej mieszance paliwowej od firmy Equinor zawierającej zużyty olej kuchenny.
18.11.2022

Cecon Contracting opracowuje statek do układania kabli zasilany metanolem

Norweska firma z siedzibą w Oslo i jej partnerzy zawarli umowę na budowę specjalistycznej jednostki do układania podwodnych kabli, wyposażony w system podwójnego paliwa na metanol i pakiet akumulatorów.
18.11.2022

Sukces Sunreef 80 Eco

Sunreef 80 Eco wygrał prestiżową nagrodę 2022 Gussies Electric Boat Awards.
17.11.2022

GC Rieber zamawia dwa statki do obsługi serwisowej w Turcji

Norweska firma GC Rieber Shipping zamówiła w stoczni Cemre w Turcji dwa statki obsługi serwisowej do morskich operacji związanych z konserwacją farm wiatrowych. Dostarczenie pierwsze jednostki planowane jest na I kwartał 2025 roku.
31.10.2022

Rozpoczęto budowę infrastruktury niezbędnej do obsługi terminala LNG w Stade

Zarządcy projektu Hanseatic Energy Hub ogłosili 26 września rozpoczęcie budowy infrastruktury niezbędnej do działa pływającego terminala LNG w niemieckim mieście Stade, przy czym rozbudowa nabrzeża rozpoczęła się na długo przed planowanym terminem.
07.10.2022

Grupa ColliCare Logistics znacząco redukuje emisje zanieczyszczeń w transporcie

ColliCare Logistics, norweska firma logistyczna, która w styczniu tego roku otworzyła swój oddział w Gdyni, informuje o znaczącej redukcji emisji CO2do atmosfery. Firma w całym swoim systemie transportowym zmniejszyła całkowitą emisję o 29% w stosunku do roku 2017.
08.09.2022

Baltic Ports Conference 2022 [WIDEO]

Po trzech latach międzynarodowa konferencja Baltic Ports Conference powróciła do klasycznej formuły. Tym razem impreza, na której pojawili się przedstawiciele większości portów o znaczeniu regionalnym na Bałtyku, odbyła się w Porcie Gdynia.
08.09.2022

Więcej zeroemisyjnych promów na Bałtyku. Kolejny buduje Scandlines

Duński przewoźnik Scandlines świętował ostatnio położenie stępki pod nowy zeroemisyjny prom towarowy, który będzie kursował z Niemiec do Danii.
05.09.2022

60 mln euro rocznie wydaje rząd Niemiec na innowacje w niemieckich stoczniach

Rząd Niemiec podjął decyzję o przeznaczeniu 30 mln euro rocznie na rozwój statków bezemisyjnych i 1,3 mln euro na wsparcie informatyzacji w przemyśle stoczniowym. Rocznie na innowacje w sektorze rząd Niemiec wydaje 60 mln euro.
24.08.2022

Japonia stawia na holowniki elektryczne. Technologie dostarczy ABB

Globalny lider technologiczny ABB na zlecenie IHI Power Systems opracowuje elektryczny holownik dla portów Zatoki Tokijskiej. Jednostkę będzie użytkował japoński specjalista od holowania - Tokyo Kisen.
14.07.2022

Bureau Veritas kończy nowe badania nad amoniakiem jako paliwem

Bureau Veritas, światowy lider w dziedzinie badań, inspekcji i certyfikacji, przeprowadził badanie mające na celu zmniejszenie ryzyka stosowania amoniaku jako paliwa żeglugowego, ze szczególnym uwzględnieniem mitygacji ryzyka i reagowaniu na wycieki, we współpracy z globalnym koncernem multienergetycznym TotalEnergies.
27.06.2022

Forum Wizja Rozwoju 2022. W Gdyni o bezpieczeństwie energetycznym i wyzwaniach dla offshore [WIDEO]

Ponad 30 paneli odbyło się pierwszego dnia (20 czerwca) V Forum Wizja Rozwoju. W budynkach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni dyskutowali politycy, przedsiębiorcy, szefowie instytucji. Bloki tematyczne, w których brali udział dotyczyły m.in. bezpieczeństwa, energetyki, finansów, przemysłu, gospodarki morskiej i innowacji.
20.06.2022

Agencja Żeglugi ONZ nadal gra na zwłokę w sprawie działań na rzecz klimatu

Podczas gdy większość krajowych delegatów Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) opowiedziała się za zbliżeniem branży morskiej do celu Porozumienia Paryskiego, jakim jest utrzymanie globalnego ocieplenia poniżej 1,5°C, podczas tegorocznego posiedzenia Komitetu Ochrony Środowiska Morskiego (Marine Environment Protection Committee, MEPC) organizacje pozarządowe wyraziły zaniepokojenie brakiem postępów IMO w zakresie pilnych, krótkoterminowych działań.
10.06.2022

MKiŚ: będziemy ograniczać rolę gazu w procesie przejściowym transformacji energetycznej

Jesteśmy w trakcie przygotowywania dokładnych założeń do nowej polityki energetycznej. Będziemy chcieli ograniczyć rolę gazu w procesie przejściowym transformacji energetycznej na rzecz OZE, bloków węglowych i atomu - powiedział w czwartek wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński.
03.06.2022

Zielone korytarze żeglugowe połączą kraje nordyckie

Przedstawiciele nordyckich ministerstw ds. klimatu i środowiska podpisali 3 maja deklarację w sprawie ekologicznej żeglugi w regionie nordyckim. W tym samym celu relację nawiązał Duński Urząd Morski oraz Maersk Mc-Kinney Møller Center for Zero Carbon Shipping. Celem jest wdrożenie zrównoważonych rozwiązań do sektora żeglugi.
17.05.2022

Lloyd's Register dał zielone światło dla generatora wodoru z użyciem metanolu

Firma e1 Marine, działająca w sektorze OZE, poinformowała, że jej generator wodoru serii M napędzany metanolem otrzymał od wiodącego towarzystwa klasyfikacyjnego Lloyd's Register, zatwierdzenie (Approval in Principle - AiP) do zastosowań morskich.
08.05.2022

Ørsted i Esvagt : Hornsea 2 będzie obsługiwana przez pierwszy na świecie statek na zielone paliwo

Duńskie firmy Ørsted i Esvagt postanowiły zainwestować w pierwszy na świecie statek serwisowy (SOV), który może być zasilany ekologicznymi paliwami.
10.04.2022

Zobacz elektryczny jacht Sunreef 80 Eco podczas żeglugi w Dubaju

Sunreef Yachts z dumą prezentuje pierwsze zdjęcia elektrycznego jachtu Sunreef 80 Eco podczas żeglugi w Dubaju. Ten luksusowy katamaran jest w pełni autonomiczną jednostką, wykorzystującą rewolucyjną technologię do bezemisyjnych rejsów w całkowitej ciszy i luksusie.
28.03.2022

Niemcy i Norwegia zainwestują w rurociąg wodorowy?

Niemcy i Norwegia rozważają budowę rurociągu wodorowego łączącego oba kraje, aby zmniejszyć zależność Europy od dostaw surowców z Rosji.
20.03.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej [odcinek 3]

Dzisiaj premiera trzeciego odcinka podcastu Uwaga wodór! Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej.
15.03.2022

Wodorowy zbiornikowiec na LNG. Przełom w wykorzystaniu wodoru do napędu statków

RINA zatwierdziła założenia projektowe zbiornikowca zaprojektowanego przez FKAB Marine Design. Ma to być zbiornikowiec MR wykorzystujący LNG do produkcji wodoru, który użyty będzie do napędu statku.
21.02.2022

RWE będzie produkować zielony wodór na Morzu Północnym

Niemiecki koncern energetyczny RWE oraz spółka Neptune Energy łączą siły, aby przyspieszyć produkcję zielonego wodoru w holenderskiej części Morza Północnego. Przedstawiciele inwestorów podpisali umowę dotyczącą rozwoju projektu demonstracyjnego H2opZee w perspektywie do 2030 roku.
19.02.2022

Szczyt „One Ocean” w Breście - Unia Europejska chce być liderem w zakresie ochrony oceanów

Podczas szczytu „One Ocean” w francuskim Breście Komisja Europejska przedstawiła bardzo ambitne inicjatywy na rzecz ochrony oceanów. UE chce pełnić wiodącą rolę w kompleksowym pokonywaniu wyzwań związanych z oceanami. W swoim wystąpieniu przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen przedstawiła trzy kluczowe inicjatywy wspierające wspólne działania na rzecz ochrony oceanów i przywrócenia ich dobrego stanu już do 2030 roku.
16.02.2022

Kiedy wodorowe barki na Renie, Odrze i Wiśle z polskich stoczni?

Holenderski operator zainteresował się statkiem śródlądowym, który będzie napędzany wodorem.
11.02.2022

[WIDEO] Powstaje projekt bezemisyjnego statku cargo

Energy Observer zaprezentuje projekt wielozadaniowego statku cargo napędzanego wodorem.
07.02.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? [odcinek 2, część 2]

Dzisiaj premiera drugiej części drugiego odcinka podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie: Wodór to ekologia czy biznes?
27.01.2022

Statki do transportu wodoru będą gotowe w 2025 roku - przekonuje KSOE

Korea Shipbuilding & Offshore Engineering (KSOE) chce do 2025 roku dysponować technologią umożliwiającą transport wodoru za pomocą statków. Byłby to przełom w dostawach bezemisyjnych paliw, zwłaszcza że w wodorze upatruje się główny nośnik bezemisyjnej energii.
27.01.2022

Bałtyckie HUBy na kursie innowacji. Integrujemy się lokalnie. Działamy globalnie [ZDJĘCIA]

Biznesowe spotkanie HUBów Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego odbyło się w Gdyni 18 stycznia. Uczestniczyli w nim eksperci z hubu produkcji statków zeroemisyjnych, Baltic ISC & AI HUB oraz hubu wodorowego Portu Gdynia.
23.01.2022

Żaglowcem na ryby. Żaglowce rybackie uzupełnią handlowe. Rynek dla polskich inżynierów i stoczni

Na rynku pojawił się projekt nowego statku żaglowego o oryginalnym przeznaczeniu. Projekt Quadriga Aqua ma być największym na świecie żaglowcem komercyjnym, łączącym przyjazny dla środowiska napęd żaglowy z innowacyjną technologią hodowli ryb - zapowiada innowacyjna firma Sailing Cargo Inc.
27.12.2021

Huby z Gdyni pracują na sukces polskich firm. W Polsce i na świecie

Wyspecjalizowane zespoły projektowo-produkcyjne działają w ramach sześciu hubów Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego, który skupia około 60 polskich innowacyjnych firm. Dzięki aktywnej współpracy najlepsze polskie inicjatywy, mają szansę na komercjalizację w branży morskiej. Powstał już m.in. hub statku bezemisyjnego, hub ICT & AI czy pomysł na hybrydowy system produkcji energii odnawialnej.
20.12.2021

Hiszpania zatwierdziła mapę drogową offshore wind – na celowniku technologia floating

Hiszpańska Rada Ministrów na wniosek Ministerstwa ds. Przemian Ekologicznych i Wyzwań Demograficznych, zatwierdziła Mapę Drogową Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej w Hiszpanii. Dokument stanowi strategię mającą na celu promowanie hiszpańskiego przywództwa w rozwoju technologicznym oraz bezemisyjnych źródeł energii, które wykorzystują naturalne zasoby morskie.
15.12.2021

Oceanbird – bezemisyjny statek z żaglami nowej generacji

Oceanbird to koncepcja tradycyjnych statków napędzanych wiatrem, które są w stanie zredukować emisję zanieczyszczeń jednostek pływających nawet o 90 proc.
14.12.2021

Green shipping – Norwegia liderem. Polska może dołączyć do klubu innowatorów

W 2022 r. wypłynie na wody Norwegii pierwszy w świecie zeroemisyjny i autonomiczny kontenerowiec. Żegluga norweska jest liderem we wdrażaniu technologii przyjaznych środowisku – to konkluzja seminarium zorganizowanego w październiku w Oslo. Konferencji towarzyszyła prezentacja Yara Birkeland, w której uczestniczyli premier Jonas Gahr Støre oraz Bjørnar Skjæran, minister rybołówstwa i polityki oceanicznej.
14.12.2021

Termoplastyczne rury kompozytowe mogą posłużyć do transportu wodoru z farm morskich

Firma Strohm, pierwszy na świecie i wiodący producent w pełni zespolonych termoplastycznych rur kompozytowych (TCP), podpisał porozumienie (MoU) z Siemens Gamesa Renewable Energy, światowym liderem na rynku morskiej energetyki wiatrowej. Współpraca będzie koncentrować się na opracowaniu rozwiązań w zakresie transportu wodoru z morskich farm wiatrowych w stronę lądu.
08.12.2021

TECO 2030 zbuduje szybkobieżny statek z napędem wodorowym dla portu Narwik

Port Narwik w północnej Norwegii potrzebuje nowej łodzi, która powinna być zarówno szybka, jak i bezemisyjna. Spółka TECO 2030 wraz z 8 partnerami poszukuje obecnie finansowania publicznego, aby zbudować jeden z pierwszych na świecie szybkich statków napędzanych wodorem.
07.12.2021

ClassNK dodaje do rejestru pierwszy na świecie zbiornikowiec na skroplony wodór [WIDEO]

Wiodące towarzystwo klasyfikacyjne ClassNK dodało do swojego rejestru pierwszy na świecie zbiornikowiec na skroplony wodór zbudowany przez Kawasaki Heavy Industries (KHI).
07.12.2021

COP26 a gospodarka morska. Co z tego wynika?

W zeszłym miesiącu zakończył się szczyt klimatyczny COP26, którego efekty będą miały długofalowe skutki dla całego sektora morskiego. Nie ma poczucia triumfu, za to jest satysfakcja, że udało się wypracować zgodę, biorąc pod uwagę napięte stosunki geopolityczne.
04.12.2021

Alfa Laval. Żegluga morska potrzebuje dekarbonizacji

Alfa Laval dołącza do grupy 150 liderów przemysłu morskiego, którzy wzywają rządy państw do podjęcia zdecydowanych działań w celu pełnej dekarbonizacji żeglugi międzynarodowej do 2050 roku.
02.12.2021

IMO wzywa operatorów statków do stosowania bezemisyjnych paliw na wodach Arktyki

Podczas posiedzenia Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) wezwano operatorów statków na wodach Arktyki do przejścia na czystsze paliwa, zgodnie z rezolucją przyjętą przez organizację.
01.12.2021

Skandynawski kurs na hydrogen i projekty w żegludze i portach. Polska ma nowy kurs. Czas na projekty

Norweski operator promowy Norled odebrał dostawę „pierwszego na świecie promu napędzanego ciekłym wodorem” MF Hydra. Niedawno grupa technologiczna Wärtsilä, wraz z RINA, ABB, Helbio – filią Metacon AB, Liberian Registry, oraz firmą specjalizującą się w produkcji ds. energii połączyły siły w celu opracowania rozwiązania wykorzystującego wodór jako paliwo. W Geteborgu, Kopenhadze. Oslo i innych miastach skandynawskich przygotowują się do obsługi statków z napędem wodorowym.
30.11.2021

Yara Birkeland, pierwszy na świecie bezemisyjny kontenerowiec, kończy dziewiczy rejs [WIDEO]

Pierwszy na świecie elektryczny i samobieżny kontenerowiec – Yara Birkeland – zakończył swój dziewiczy rejs po fiordach Oslo – ujawnił właściciel statku, firma Yara International z siedzibą w Norwegii.
25.11.2021

Postępy w projekcie dużego żaglowca towarowego dzięki kanadyjskim inwestycjom

Wysiłki zmierzające do uruchomienia największego na świecie bezemisyjnego żaglowca towarowego posunęły się naprzód wraz z ogłoszeniem, że kanadyjska firma kawowa inwestuje w projekt. Jednostka o nazwie Ceiba jest obecnie budowana przy użyciu tradycyjnych metod budowy statków w Kostaryce i ma wejść do służby w 2023 roku.
18.11.2021

Scandlines zamawia prom towarowy o zerowej emisji

Scandlines zawarło umowę ze stocznią Cemre w Turcji na budowę bezemisyjnego promu towarowego dla trasy między Puttgarden w Niemczech i Rødby w Danii.
11.11.2021

Koreański tygrys atakuje. Południowokoreańskie stocznie w walce o globalną dominację

Po długoletnim załamaniu koniunktury sytuacja w południowokoreańskim przemyśle stoczniowym poprawiła się na tyle, że koreańskie stocznie walczą o miano globalnego lidera wespół z Chinami. Wsparcie rządu, globalny popyt na statki sprawia, że Korea pokazuje potencjał stoczniowy godny miana koreańskiego tygrysa.
05.11.2021

Rotterdam World Gateway współpracuje z Shell nad osiągnięciem neutralności emisyjnej

Rotterdam World Gateway (RWG) nawiązał współpracę z koncernem naftowym Shell, aby zrównoważyć emisje CO2 i stać się całkowicie neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla do 2024 roku.
04.11.2021

PGE i Ørsted wnioskują w sprawie poziomu wsparcia dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica

Partnerzy inwestycyjni realizujący budowę Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica rozpoczęli proces indywidualnych negocjacji z Komisją Europejską, dotyczący ustalenia indywidualnej ceny w kontrakcie różnicowym dla obu etapów projektu – Baltica 2 i Baltica 3. PGE i Ørsted spodziewają się decyzji Komisji Europejskiej w ciągu roku. Ustalenie indywidualnego poziomu wsparcia będzie ważnym elementem przybliżającym inwestorów do podjęcia finalnej decyzji inwestycyjnej.
02.11.2021

Szalejące ceny energii może powstrzymać tania energia z farm wiatrowych

Ceny energii elektrycznej rosną w zawrotnym tempie, co oznacza, że kolejne podwyżki rachunków za prąd są nieuniknione. Już dziś przewiduje się, że opłaty mogą wzrosnąć o co najmniej 20%. Przyczyną tego są m.in. zawirowania na rynku węgla i gazu ziemnego, a także rosnące opłaty za emisję CO2. Ratunkiem może być przyspieszenie transformacji energetycznej i stworzenie warunków do rozwoju farm wiatrowych na lądzie i na
19.10.2021

StoGda o niskiej emisji: To już zwykła konieczność, a nie moda

– Praca projektanta statków znacząco zmieniła się w ostatnich dekadach. W latach 70., 80. i 90. ubiegłego wieku, pracowało się w dość przewidywalny sposób. Obecnie to branża niezwykle innowacyjna, przez co kreatywna. Niskoemisyjność w projektach to już żadna nowość, a coś do czego jesteśmy zobowiązani – mówi Wojciech Caban, generalny projektant w StoGda Ship Design & Engineering.
28.09.2021

Pierwszy na świecie bezemisyjny holownik ZEETUG udowadnia swoją wydajność

Turecka firma zajmująca się projektowaniem holowników, Navtek Naval Technologies udowodniła wydajność swojego pierwszego ZEETUG, bezemisyjnego elektrycznego holownika.
25.09.2021

Firmy przenoszą siedziby poza Kalifornię. Przyczyną m.in. wysokie koszty energii

Eksperci Hoover Institution na Uniwersytecie Stanforda wskazują na nowy trend, który pojawił się wśród przedsiębiorstw w Kalifornii. Firmy masowo przenoszą swoje siedziby poza granicę stanu. Na delokalizację tych podmiotów wpływa polityka podatkowa, prawo, koszty pracy, koszty postępowania sądowego, a także wysokie koszty energii i mediów.
13.09.2021

Port Long Beach kończy nowy terminal kontenerowy o pojemności 3,3 mln TEU

Ponad 10 lat po rozpoczęciu prac, Port Long Beach ogłosił zakończenie budowy terminalu kontenerowego w Middle Harbor, jednego z najbardziej zaawansowanych technologicznie i przyjaznych środowisku obiektów ładunkowych na świecie.
22.08.2021

Diabeł tkwi w szczegółach. Wodór a dekarbonizacja transportu morskiego

Międzynarodowa Organizacja Morska wezwała do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o połowę do 2050 r. Wśród potencjalnych paliw mających doprowadzić do zeromisyjności światowej floty, wodór jawi się jako najpoważniejszy kandydat.
17.08.2021

Nowe badanie: Wodór nie jest zieloną alternatywą dla statków

Wodór jest najobficiej występującą substancją we wszechświecie, ale nowe recenzowane badanie sugeruje, że używanie go do napędzania statków może powodować więcej problemów klimatycznych niż rozwiązuje.
15.08.2021

ABB dostarczy pakiet napędowy dla pierwszego elektrycznego holownika Crowleya

ABB zostało wybrane jako dostawca systemu napędowego dla pierwszego holownika elektrycznego Crowley, który jest obecnie w fazie rozwoju.
30.07.2021

Norweski duet zbuduje pierwsze terminale do bunkrowania amoniaku

Dwie norweskie firmy założyły spółkę joint venture, aby rozwijać technologię, produkty i usługi infrastruktury bunkrowania amoniaku.
19.07.2021

Zakończono budowę promu Hydro Bingo z wodorowym silnikiem dwupaliwowym

Budowa pierwszego na świecie promu pasażerskiego zasilanego wodorem z wykorzystaniem dwupaliwowego silnika spalinowego została zakończona. Prace były realizowane w Japonii. Obecnie inwestorzy przygotowują się do wdrożenia kolejnych kroków w rozwoju morskich technologii wodorowych.
16.07.2021

Norweski Statkraft stanął w kolejce, by dostarczyć ekologiczny wodór na 88-metrowy bezemisyjny statek

Wodór ma coraz szersze spektrum zastosowań, szczególnie w sektorach takich jak przemysł i transport. W ostatnim czasie ukształtował się szereg projektów skoncentrowanych na rozwoju statków napędzanych wodorem.
26.06.2021

MOL planuje budowę statków o zerowej emisji netto

Japoński armator Mitsui O.S.K. Lines (MOL) zamierza posiadać we flocie statki o zerowej emisji netto w najbliższych latach zgodnie z wizją środowiskową osiągnięcia zerowych emisji netto gazów cieplarnianych do 2050 roku.
21.06.2021

Almatech łączy siły z e5 Lab w budowie zasilanego wodorem statku

Szwajcarska firma kosmiczna i morska Almatech nawiązała współpracę z e5 Lab, japońską firmą finansowaną między innymi przez Mitsui O.S.K. Lines. Wspólnie mają opracować statek pasażerski napędzany systemem wodorowych ogniw paliwowych.
26.05.2021

Norweski Höegh Autoliners planuje zamówienie serii samochodowców z napędem "zero carbon ready"

Norweski operator statków, Höegh Autoliners, planuje zamówienie serii jednostek klasy Aurora. Jest to część planu dekarbonizacji firmy. Statki będą wyposażone w innowacyjny, niskoemisyjny napęd, w przyszłości umożliwiający całkowitą eliminacje paliw kopalnych. Jednocześnie samochodowce będą mogły przewozić do 9,1 tys. pojazdów, co uczyni je największymi jednostkami w swojej klasie.
28.04.2021

MAN Energy Solutions przeprowadziła niezależne badanie dotyczące dekarbonizacji żeglugi

Firma MAN Energy Solutions, zajmująca się napędami i systemami energetycznymi, zleciła nowe niezależne badanie dotyczące dekarbonizacji żeglugi. Na podstawie analizy danych i raportu, wywnioskowano, że aby osiągnąć ambitne cele w zakresie ograniczenia emisji, przemysł „może być zmuszony do przedyskutowania zakazu używania paliw kopalnych” - i być może wcześniej niż jest to przewidywane.
24.04.2021

Żegluga ekologiczna i bezzałogowa pod lupą prawników i inżynierów

Żegluga przyjazna dla człowieka i środowiska, coraz bardziej bezpieczna i inteligentna, a w perspektywie bezzałogowa - to tematy wiodące IX Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Morskiego zorganizowanej przez Katedrę Prawa Morskiego Wydziału Prawa i Administracji UG oraz Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Gdańsk. 21 i 22 kwietnia 2021 r. naukowcy, przedstawiciele biznesu i administracji zebrali się na wirtualnej debacie pod wiodącym tytułem „Prawo morskie dla zrównoważonej żeglugi”.
23.04.2021

World Bank: Amoniak i wodór najważniejszymi paliwami w drodze do neutralności węglowej

Amoniak i wodór to neutralnie węglowo paliwa morskie, które prawdopodobnie będą najważniejsze w przyszłości – wynika z nowej serii raportów wydanych przez Bank Światowy. Według nich obecnie te dwa zielone paliwa są „najbardziej obiecujące" dla światowej żeglugi.
20.04.2021

NED-Project - Naval Architects & Ship Designers realizuje prace projektowe na statku Earth300

NED-Project - Naval Architects & Ship Designers jest dobrze znany ze swojego innowacyjnego portfolio projektowania statków i ogromnego doświadczenia w podejmowaniu najtrudniejszych projektów.
11.04.2021

Kolejna firma testuje wykorzystanie wodoru w żegludze morskiej

Japoński producent silników, Yanmar Holdings, przeprowadził 24 marca w japońskim Oita test demonstracyjny morskiego systemu ogniw paliwowych.
29.03.2021

Polska przyśpiesza transformację energetyczną - komentuje Minister Kurtyka

Polska przyspiesza swoją transformację energetyczną, aby w ustalonych terminach osiągnąć cele klimatyczne - mówił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podczas sesji Ministerial on Climate Action pt. „Drogi do realizacji Porozumienia paryskiego poprzez solidarność i współpracę”.
23.03.2021

Shell wyczarteruje 10 nowych VLCC napędzanych skroplonym gazem ziemnym

Shell wyczarteruje dziesięć nowych tankowców VLCC zasilanych skroplonym gazem ziemnym. Energetyczny gigant stara się w ten sposób zmniejszyć emisję dwutlenku węgla ze swojej floty tankowców.
12.03.2021

Raport: Zeroemisyjne paliwa muszą stanowić 5 procent miksu paliw do 2030 roku

By osiągnąć cele dekarbonizacyjne porozumienia paryskiego, zeroemisyne paliwa muszą stanowić 5 procent globalnego miksu paliw do 2030 roku – stwierdziła koalicja „Getting to Zero”.
12.03.2021

Koalicja na rzecz Energii Przyszłości przedstawia konkretne plany działania

Rok 2021 to czas konkretnych działań w ramach Koalicji na rzecz Energii Przyszłości. Organizacja przedstawiła właśnie siedem ambitnych projektów i powitała w swoich szeregach trzech nowych członków.
23.02.2021

Projekt statku napędzanego wodorem otrzymał dofinansowanie od Enova

Projekt budowy pierwszych na świecie bezemisyjnych statków napędzanych wodorem otrzymał 25 mln dolarów dofinansowania od norweskiej, rządowej organizacji Enova.
22.12.2020

Gunvor inwestuje w niskoemisyjne technologie

Firma Gunvor Group zajmująca się handlem, transportem, składowaniem towarów oraz optymalizacją w branży paliwowej zainwestowała w Artemis Technologies , które opracuje niskoemisyjne rozwiązania w transporcie morskim.
21.12.2020

Grieg i Wartsila wybudują ekologiczny tankowiec zasilany amoniakiem

Grieg Edge, centrum innowacji założone przez Grieg Star Group, oraz Wartsila Norway zdobyli dofinansowanie na budowę pierwszego na świecie tankowca zasilanego amoniakiem, który będzie się zajmował przewozem tego surowca.
20.12.2020

Tylko zielona i atomowa energia może zatrzymać zmiany klimatu

W Europie przyspieszają zmiany klimatu. Klęski żywiołowe mogą już wkrótce dotykać dwie trzecie Europejczyków. Każdego roku zjawiska ekstremalne, jak powodzie, podtopienia, nawałnice czy susze, tylko w Polsce powodują straty wynoszące do 0,4 proc. PKB. Obecna średnia globalna temperatura jest o 1°C wyższa od poziomu przedindustrialnego. W tym tempie do końca stulecia temperatura może być wyższa o 4°C.
08.12.2020

DFDS zbuduje prom napędzany wodorem

Europejski armator promowy, DFDS, ujawnił plany współpracy w celu zaprojektowania zasilanego wodorem promu, najpóźniej do 2027 roku. W skład partnerstwa ma wejść: DFDS, ABB, Ballard Power Systems Europe, Hexagon Purus, Lloyd’s Register, Knud E. Hansen, Ørsted oraz Danish Ship Finance.
30.11.2020

Ambicja dążenia do zerowego zanieczyszczenia powietrza. Jaki ślad pozostawi Europa w środowisku naturalnym?

W dokumencie „Stan i prognoza 2020” (State and Outlook 2020) Europejska Agencja Środowiska (the European Environment Agency) ostrzega, że ​​„Środowisko Europy znajduje się w punkcie krytycznym ”. Systemowe zmiany warunków ekologicznych będą miały daleko idące skutki dla zdrowia i dobrostanu ludzi, włączając choroby zakaźne, choroby układu oddechowego i sercowo-naczyniowego oraz zaburzenia psychiczne.
24.11.2020

Pierwszy na świecie gazowiec VLGC zasilany LPG zakończył próby morskie

Pierwszy na świecie Very Large Gas Carrier (VLGC) zasilany skroplonym gazem ropopochodnym przeszedł pomyślnie pełne próby morskie i jest gotowy do powrotu do eksploatacji.
05.11.2020

Krajowy plan energii i klimatu na lata 2021 – 2030 w ocenie Komisji Europejskiej

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1999 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie zarządzania unią energetyczną i działaniami w dziedzinie klimatu oraz zmianą wielu dyrektyw Polska opracowała wersję roboczą Krajowego planu energii i klimatu na lata 2021 – 2030 (KPEiK). Następnie w oparciu o otrzymane rekomendacje ze strony Komisji Europejskiej rząd przygotował wersję finalną, która pod koniec 2019 roku została przekazana do Brukseli. W dniu 14.10.2030 roku Komisja Europejska opublikowała ocenę finalnych
03.11.2020

Bill Gates chce zbudować statek zasilany energią jądrową

Minęło ponad sześćdziesiąt lat od wypłynięcia pierwszego (i ostatniego) statku towarowego o napędzie atomowym pod banderą Stanów Zjednoczonych, ale jeśli Bill Gates postawi na swoim, ocean może wkrótce zostać wypełniony komercyjnymi statkami atomowymi.
03.11.2020

Redukcja emisji w transporcie morskim: unijny radykalizm czy troska o środowisko?

Włączenie transportu morskiego do unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (EU ETS), utworzenie Funduszu dla Oceanów, redukcja emisji CO2 ze statków o 40% do 2030 r. oraz maksymalne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych podczas postoju jednostek w porcie – to tylko niektóre zmiany w transporcie morskim zaproponowane pod koniec br. przez Parlament Europejski.
21.10.2020

Prezes PGNiG: kontrakt z Oerstedem to większe bezpieczeństwo i dywersyfikacja dostaw gazu w Europie

Realizacja kontraktu z Oerstedem to większe bezpieczeństwo i dywersyfikacja dostaw gazu w Europie - tak prezes PGNiG Jerzy Kwieciński skomentował zawarcie umowy z duńskim koncernem. Kontrakt opiewa na ok. 6,5 mld m sześc. gazu w latach 2023-2028.
21.10.2020

Podpisano kontrakty na budowę pierwszych tankowców o napędzie bateryjnym

Firma żeglugowa Asahi Tanker Co. z siedzibą w Tokio złożyła zamówienie na pierwsze na świecie tankowce z napędem elektrycznym.
11.10.2020

Najwięksi światowi handlowcy dążą do ograniczenia emisji w żegludze

W środę niektórzy z największych światowych koncernów surowcowych i energetycznych podjęli inicjatywę ograniczenia i śledzenia emisji ze statków, które czarterują.
11.10.2020

Bez poduszkowców, ale i bez emisji - raport WWF o polskim transporcie przyszłości

Jaka będzie mobilność w 2050 roku? O wizji polskiego transportu Fundacja WWF Polska i Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych (FPPE) rozmawiała przez rok z kilkudziesięcioma ekspertami. Raport „Zeroemisyjna Polska 2050” został już przedstawiony w Senacie.
07.10.2020

Ulstein zaprojektował hybrydową jednostkę do instalacji turbin wiatrowych napędzaną wodorem

Norweski stoczniowiec i konstruktor statków Ulstein zaprezentował nowy projekt statku do instalacji turbiny wiatrowej napędzanego wodorem (WTIV) - ULSTEIN J102.
05.10.2020

Czysty gaz – perspektywy rozwoju energetyki wodorowej w UE

Wodór jest bezemisyjnym źródłem energii. Ma zastąpić gaz ziemny i pomóc w dekarbonizacji gospodarki UE. Rozwój branży wodorowej jest związany nie tylko z kwestiami klimatycznymi, ale też z polityką przemysłową – będzie wymagał wypracowania regulacji i inwestycji m.in. w moce produkcyjne i infrastrukturę. Stwarza to wyzwania dla polityki przemysłowej i zagranicznej Polski.
12.08.2020

Przegląd największych eminentów CO2

Analizując wkład poszczególnych krajów w spowodowaną przez człowieka zmianę klimatu, trzeba brać pod uwagę nie tylko ich aktualne emisje dwutlenku węgla, ale całą ich historię. Wynika to z faktu, że CO2 pozostaje w atmosferze bardzo długo (patrz na przykład Impuls węglowy i jego usuwanie z atmosfery), współczesna koncentracja tego gazu jest więc wynikiem wszystkich naszych działań, przynajmniej od czasu rewolucji przemysłowej.
10.08.2020

Konsultacje publiczne aktualizacji „Programu polskiej energetyki jądrowej”

Celem „Programu polskiej energetyki jądrowej” (Program PEJ) jest budowa w Polsce od 6 do 9 GWe zainstalowanej mocy jądrowej w oparciu o sprawdzone, wielkoskalowe, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe generacji III i III+. Od przyjęcia pierwszej wersji Programu PEJ w 2014 r. uzasadnienie do wdrożenia energetyki jądrowej nie zmieniło się. Opiera się ono na trzech filarach: bezpieczeństwo energetyczne, klimat i środowisko, ekonomia.
10.08.2020

Pacific Basin zaoszczędził już 23,1 mln dolarów dzięki skruberom

Firma Pacific Basin z siedzibą w Hongkongu osiągnęła oszczędności netto w wysokości 23,1 mln USD na skruberach, co stanowi 38% pierwotnej inwestycji.
31.07.2020

Hyundai Mipo uzyskało zgodę LR dla projektu statku zasilanego amoniakiem

Stocznia Hyundai Mipo otrzymała zgodę Lloyd’s Register dla swojego projektu tankowca MR o nośności 50 tys. dwt zasilanego amoniakiem.
26.07.2020

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.