• <
gryfia_70lat

Zielone korytarze żeglugowe połączą kraje nordyckie

17.05.2022 19:35
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Zielone korytarze żeglugowe połączą kraje nordyckie

Partnerzy portalu

Zielone korytarze żeglugowe połączą kraje nordyckie - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Przedstawiciele nordyckich ministerstw ds. klimatu i środowiska podpisali 3 maja deklarację w sprawie ekologicznej żeglugi w regionie nordyckim. W tym samym celu relację nawiązał Duński Urząd Morski oraz Maersk Mc-Kinney Møller Center for Zero Carbon Shipping. Celem jest wdrożenie zrównoważonych rozwiązań do sektora żeglugi.

Sygnowanie porozumienia nastąpiło podczas spotkania ministrów ds. środowiska i klimatu w Oslo pod auspicjami Nordyckiej Rady Ministrów. Jak czytamy w komunikacie, kraje nordyckie łączy bliska współpraca, ruchliwe trasy promowe oraz wspólna wizja uczynienia z regionu nordyckiego najbardziej zrównoważonego i zintegrowanego regionu na świecie.

Celem stron jest ustanowienie pilotaży bezemisyjnych tras promowych, które mogłyby stanowić część sieci ekologicznych korytarzy żeglugowych. W tym celu zostaną określone najbardziej odpowiednie porty, systemy napędowe i źródła energii dla usług promowych o zerowej emisji w kontekście nordyckim. Projekt będzie prowadzony przez norweską firmę DNV. Nordycka Rada Ministrów przyznała na rzecz projektu 1 mln duńskich koron.

Warto także dodać, że Duński Urząd Morski i Mærsk Mc-Kinney Møller Center for Zero Carbon Shipping (centrum badawczo-rozwojowe Mærsk) nawiązały w kwietniu 2022 roku współpracę nad dekarbonizacją żeglugi. Organizacje wraz z rządami USA i Norwegii oraz Globalnym Forum Morskim współprowadzą misję "Zero Emission Shipping" w ramach Mission Innovation.

Partnerzy zobowiązali się do intensywnej wymiany wiedzy, aby przyspieszyć rozwój i wdrażanie przyszłych paliw i rozwiązań niezbędnych do dekarbonizacji żeglugi.

– Nowe rodzaje paliw i technologie w ramach dekarbonizacji wymagają nowego prawodawstwa, a Duński Urząd Morski przyczyni się do forsowania międzynarodowych regulacji, które stworzą zachęty do produkcji paliw odnawialnych i zapewnią równe szanse dla branży. Wysiłki te mogą się powieść tylko dzięki udanemu partnerstwu publiczno-prywatnemu, które tworzy pomosty między rozwojem przemysłu a regulacjami prawnymi – powiedział dyrektor generalny Duńskiego Urzędu Morskiego, Andreas Nordseth.

Szacuje się, że w wyniku użytkowania 100 tys. wszelkiego rodzaju jednostek pływających zużywających około 300 ton paliw kopalnych rocznie, światowa żegluga odpowiada za około 3 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla, a udział ten prawdopodobnie wzrośnie ze względu na przewidywany wzrost światowego handlu w nadchodzących dekadach. Żegluga jest branżą regulowaną na całym świecie, co daje możliwość zapewnienia szerokiego przyjęcia nowych technologii i paliw przez branżę.


Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.