• <
mewo_2022

Kto jest kim w polskim offshore? Enmaro: Wspieramy rozwój offshore wind i zielonego wodoru

05.05.2022 07:23
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Kto jest kim w polskim offshore? Enmaro: Wspieramy rozwój offshore wind i zielonego wodoru

Partnerzy portalu

Kto jest kim w polskim offshore? Enmaro: Wspieramy rozwój offshore wind i zielonego wodoru - GospodarkaMorska.pl
Fot. Enmaro

Enmaro to jedna z polskich firm związanych z sektorem offshore wind, działających także poza granicami Polski. Wraz z rozwojem OZE zwiększa się zapotrzebowanie na usługi dotyczące zielonego wodoru. Enmaro upatruje szanse dla siebie także w sektorze LNG. Dlaczego? Zapraszamy do lektury kolejnego tekstu z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore”. Na pytania GospodarkaMorska.pl odpowiada Dariusz Rudziński, dyrektor handlowy Enmaro. 

Enmaro, a właściwie Energy Market Observer Sp. z o.o., jest firmą konsultingową zajmującą się doradztwem na każdym etapie rozwoju projektu inwestycyjnego, począwszy od założeń koncepcyjnych, poprzez wybór wykonawców prac projektowych, oceny środowiskowe i finansowe, opracowanie harmonogramu realizacji, analizy rynku potencjalnych wykonawców i dostawców oraz ich wybór, proces budowy i instalacji, przechodząc przez etap eksploatacji, napraw i konserwacji, aż po strategie utylizacji i recyklingu.

Dariusz Rudziński w komentarzu dla GospodarkaMorska.pl informuje, że Enmaro swoje działanie aktualnie koncentruje na morskiej energetyce wiatrowej i innych OZE, LNG oraz pływających terminalach regazyfikacyjnych FSRU, aktywach do wydobycia ropy i gazu na morzu, projektach stoczniowych polegających na budowach i przebudowach statków. Polscy eksperci działają także przy pracach R&D w zakresie możliwości wykorzystania alternatywnych nośników energii przy OZE i zastosowania bezzałogowych systemów powietrznych (BSP) przy instalacjach OZE.

– Naszą misją jest dostarczanie na rynek najwyższej jakości usług, które pomagają inwestorom w osiągnięciu zakładanych parametrów przy realizacji ich projektów, zarówno technicznych, jak i ekonomicznych. Zależy nam na zachowaniu trwałości projektów, a także na zapewnianiu przewagi konkurencyjnej naszych klientów – dodaje Rudziński. 

Polacy z dużym doświadczeniem w sektorze offshore wind

Przedstawiciel Enmaro informuje, że spółka prowadzi projekty szkoleniowe, analityczne oraz doradcze dla wiodących deweloperów na rozwijającym się rynku offshore wind w Polsce. 

– Ostatnio angażowaliśmy się w pomoc w przygotowaniu wniosków o pozwolenie na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp konstrukcji i urządzeń (PSZW). Realizacja budowy morskiej farmy wiatrowej wymaga uzyskania stosownych pozwoleń lokalizacyjnych. Warto podkreślić, że pozwolenia są wydawane przez administrację morską w oparciu o postanowienia ustawy z dnia 21 marca 1991 roku o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej – wyjaśnia. 

– Nasze projekty szkoleniowe, podobnie jak i doradcze, dotyczą całego cyklu życia MFW – od jego wstępnego zarysu, aż po zakończenie eksploatacji i likwidację. Szczególną uwagę zwracamy na konieczność oceny ryzyka dla krytycznych etapów rozwoju MFW – dodaje przedstawiciel Enmaro. 

Wodór i LNG rodzą szanse i możliwości

Poza offshore wind, za ważne Enmaro uznaje kwestie rozwijania technologii produkcji, transportu i magazynowania zielonego wodoru (Power to Hydrogen – P2H), czy patrząc szerzej - magazynowania energii. 

– Prowadzone przez Enmaro analizy wspierają deweloperów i tym samym ułatwiają podjęcie ostatecznej decyzji inwestycyjnej co do ewentualnego sposobu magazynowania energii. Mając na uwadze przewidywaną w drugiej połowie tej dekady kumulację przyłączeń MFW do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE) i przepustowość KSE, warto już teraz rozważyć i zaplanować co robić z nadmiarem energii, która pojawia się w przypadku silnych wiatrów. W planach rozwoju na lata 2023-2032 Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A., które są operatorem elektroenergetycznego systemu przesyłowego w Polsce wskazują wprost na zastosowanie instalacji do produkcji wodoru jako kluczowe dla stabilności systemu – wyjaśnia Rudziński. 

W tym miejscu nie sposób przeoczyć, że luty 2022 roku był najbardziej wietrznym miesiącem od początku prowadzenia statystyk wietrzności w naszym regionie.
– Funkcjonujące w Europie morskie elektrownie wiatrowe notowały rekordowe wyniki produkcji energii w tym okresie – dodaje. 

Enmaro angażowało się w realizację wielu projektów offshore w Azji, Afryce, Europie i Australii. 

– Zdobyte doświadczenia wykorzystujemy w procesie zielonej transformacji w kraju. Dostrzegamy potencjał do rozwoju MEW w krajach bałtyckich. Rejon Bliskiego Wschodu uznajemy również za interesujący. Zanim jednak potencjał OZE pozwoli na odejście od paliw kopalnych, a także przez wzgląd na wojnę na Ukrainie oraz jej konsekwencje, m.in. sankcje nakładane na Rosję, przypuszczamy, że większej dynamiki nabiorą projekty wydobycia ropy i gazu w wielu miejscach na świecie. Tym samym wzrośnie zapotrzebowanie na przewozy gazu skroplonego LNG i możliwości jego regazyfikacji. Potrzebna będzie nowa specjalistyczna flota, celem zapewnienia obsługi tych strategicznych projektów. Są to potencjalne obszary, w których Enmaro upatruje szanse swojego dalszego rozwoju – wyjaśnia komentator GospodarkaMorska.pl.

Plany na 2022 rok

Rynek odnotowuje wzrost tempa realizacji projektów offshore wind, dla których w ramach systemu wsparcia przyznane zostały kontrakty różnicowe (CfD) w pierwszej połowie 2021 roku.

– Dla Enmaro oznacza to wzrost zapotrzebowania na nasze specjalistyczne usługi doradcze. Ponadto do fazy aukcyjnej pozostały zaledwie trzy lata. W związku z tym stale powiększamy nasz zespół, aby odpowiedzialnie i profesjonalnie wywiązywać się z podejmowanych zobowiązań. Z uwagi na fakt, iż Enmaro jest firmą z polskim kapitałem, założoną przez Polaków, szczególnie zależy nam na współpracy z krajowymi ekspertami, którzy zdobyli doświadczenie w sektorze offshore wind przy realizacji projektów w różnych lokalizacjach na świecie. Nie stronimy, jednakże od współpracy z uznanymi ekspertami z zagranicy, gdyż wysoce cenimy ich wiedzę i wkład w rozwój rynku offshore wind na świecie – mówi Rudziński. 

Dodaje, że w dalszym ciągu będziemy kłaść duży nacisk na prace badawczo-rozwojowe ukierunkowane na P2H, P2X i inne sposoby magazynowania energii. Bez postępu w tym zakresie, uzyskanie stabilności pracy systemu elektroenergetycznego opartego o OZE będzie trudne lub wręcz niemożliwe do osiągniecia.

– W drugiej połowie tego roku planujemy rozpoczęcie cyklu seminariów poświęconych wybranym zagadnieniom związanym z procesem inwestycyjnym, jakim jest budowa i eksploatacja morskiej elektrowni wiatrowej – informuje naszą redakcję przedstawiciel Enmaro.

CZYTAJ więcej tekstów z cyklu "Kto jest kim w polskim offshore?"


Partnerzy portalu

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.