• <

Cecon Contracting opracowuje statek do układania kabli zasilany metanolem

18.11.2022 16:12 Źródło: Cecon Contracting
Strona główna Cecon Contracting opracowuje statek do układania kabli zasilany metanolem
Cecon Contracting opracowuje statek do układania kabli zasilany metanolem  - GospodarkaMorska.pl
Cecon Contracting

Norweska firma z siedzibą w Oslo i jej partnerzy zawarli umowę na budowę specjalistycznej jednostki do układania podwodnych kabli, wyposażony w system podwójnego paliwa na metanol i pakiet akumulatorów.


Statek zostanie zbudowany przez stocznię Sefine w Turcji, natomiast za sam projekt odpowiada NSK Ship Design wraz z zespołem inżynierów Ceconu. Ma przynieść znaczną redukcję emisji szkodliwych substancji w porównaniu z podobnymi jednostkami.


Według firmy, jednym z głównych celów projektowych było opracowanie nowoczesnego, przyjaznego dla środowiska statku służącego do kładzenia kabli, który nie będzie jednocześnie powodował potrzeby kompromisów w zakresie pojemności statku w związku z zachowaniem jego zeroemisyjności. Będzie on mógł wykonywać usługi związane z morską energią wiatrową, jak również lekkie prace budowlane.


Statek do układania kabli zostanie zaopatrzony w podwójny system paliwowy na metanol, a także pakiet akumulatorów do hybrydowego przechowywania energii. Zakończenie całego przedsięwzięcia jest planowane na pierwszy kwartał 2025 roku.

Dziękujemy za wysłane grafiki.