• <

Belgia zaprezentowała projekt wyspy energetycznej

11.10.2022 20:59

Partnerzy portalu

Belgia zaprezentowała projekt wyspy energetycznej - GospodarkaMorska.pl

Operator systemu przesyłowego Elia zaprezentował projekt pierwszej na świecie sztucznej wyspy energetycznej, która miałaby powstanie na wodach Morza Północnego. 

Pierwsza wyspa będzie nazwana imieniem Księżniczki Elżbiety. Plany zostały zaprezentowane w obecności minister ds. energii Tinne Van der Straeten (energia) oraz wicepremiera Vincenta Van Quickenborne. 

Wyspa Księżniczki Elżbiety będzie zlokalizowana 45 km od wybrzeża Belgii i posłuży jako łącznik pomiędzy morskimi farmami wiatrowymi a lądową siecią wysokiego napięcia. Łączna moc turbin wiatrowych wyniesie 3,5 GW. 

Gospodarka Morska

Wyspa energetyczna będzie również pierwszym elementem europejskiej morskiej sieci elektrycznej, która posłuży jako centralny węzeł dla nowych połączeń międzysystemowych z Wielką Brytanią i Danią.  

– Wyspa jest innowacyjnym projektem, który po raz kolejny umieszcza Belgię na mapie jako pioniera w dziedzinie energetyki morskiej – przekonuje Elia. 

Wyspa będzie zbudowana z betonowych kesonów wypełnionych piaskiem. Na wyspie znajdzie się głównie infrastruktura przesyłowa, która zostanie podłączona do nowych farm wiatrowych, i będzie stanowić część połączenia z przyszłymi międzysystemowymi. Przewiduje się również budowę małego portu i lądowiska dla helikopterów, które posłużą ekipom serwisowym.

Budowa wyspy ma się rozpocząć w 2024 roku. Jej zakończenie jest planowane w połowie 2026 roku.

Źródło: Elia

bulk_cargo_port_szczecin
Tagi:
Elia, Belgia

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.