Operator systemu przesyłowego Elia zaprezentował projekt pierwszej na świecie sztucznej wyspy energetycznej, która miałaby powstanie na wodach Morza Północnego.
Pierwsza wyspa będzie nazwana imieniem Księżniczki Elżbiety. Plany zostały zaprezentowane w obecności minister ds. energii Tinne Van der Straeten (energia) oraz wicepremiera Vincenta Van Quickenborne.
Wyspa Księżniczki Elżbiety będzie zlokalizowana 45 km od wybrzeża Belgii i posłuży jako łącznik pomiędzy morskimi farmami wiatrowymi a lądową siecią wysokiego napięcia. Łączna moc turbin wiatrowych wyniesie 3,5 GW.
Wyspa energetyczna będzie również pierwszym elementem europejskiej morskiej sieci elektrycznej, która posłuży jako centralny węzeł dla nowych połączeń międzysystemowych z Wielką Brytanią i Danią.
– Wyspa jest innowacyjnym projektem, który po raz kolejny umieszcza Belgię na mapie jako pioniera w dziedzinie energetyki morskiej – przekonuje Elia.
Wyspa będzie zbudowana z betonowych kesonów wypełnionych piaskiem. Na wyspie znajdzie się głównie infrastruktura przesyłowa, która zostanie podłączona do nowych farm wiatrowych, i będzie stanowić część połączenia z przyszłymi międzysystemowymi. Przewiduje się również budowę małego portu i lądowiska dla helikopterów, które posłużą ekipom serwisowym.
Budowa wyspy ma się rozpocząć w 2024 roku. Jej zakończenie jest planowane w połowie 2026 roku.
Źródło: Elia
Czy nowe przepisy w zakresie prawa pierwokupu w portach będą faktycznie tak problematyczne? Wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem
Ewolucja branży morskiej – rozmowa z Andrzejem Smoleńskim
Wydano zezwolenie na rozbudowę węzła Gdańsk Południe
Mimo sankcji, 250 transportów z paliwem wywiozły w ostatnim miesiącu z Rosji europejskie statki
Moskwa: Polska rozbudowała terminal LNG i do końca roku będzie on "miał dyspozycyjność do 8 mld m sześc."
Polska stała się portem zastępczym i hubem logistycznym dla Ukrainy