• <

Wynik wyszukiwania - "zeroemisyjny" - Wiadomości

H2POLAND: Polska ma potencjał, żeby przeprowadzić transformację energetyczną

„Każdy rynek musi mieć swój sposób na transformację energetyczną. Współpraca międzynarodowa pozwala na to, żeby rynki były bardziej zgodne, żeby można było zwiększyć handel transgraniczny, np. energią, a w przyszłości wodorem” – wskazywał Tomoho Umeda, prezes Hynfra oraz Hynfra Energy Storage podczas H2POLAND & NetZero Forum. Jego zdaniem Polska powinna opracować własny sposób na transformację energetyczną i ma do tego potencjał.
10.05.2024

Hapag-Lloyd i IKEA współpracują na rzecz czystszej żeglugi

Hapag-Lloyd nawiązał współpracę z IKEA Supply Chain Operations w celu dekarbonizacji przesyłek kontenerowych z Azji, co stanowi ważny krok w kierunku bardziej zrównoważonego przemysłu morskiego.
08.05.2024

Prezes Portu Gdańsk Dorota Pyć zaprasza na Kongres Polskie Porty 2030 w Sopocie

W dniach 10-11 czerwca w hotelu Radisson Blu w Sopocie odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej konferencji w całości skoncentrowanej na sektorze portów morskich – Kongresu Polskie Porty 2030. Partnerem strategicznym wydarzenia jest Zarząd Morskiego Portu Gdańsk.
06.05.2024

Norwegia na kursie innowacji, autonomii i dekarbonizacji. Siła klastrowych inicjatyw

Norweski klaster Maritime CleanTech to przykład sprawnie działającego hubu wytyczającego kierunki innowacji w transporcie morskim i kreujące innowacyjne rozwiązania, które powielane są następnie przez naśladowców z innych krajów. W niektórych przypadkach również w Polsce.
02.05.2024

Za nami trzecia edycja targów H2POLAND! [WIDEO]

W dniach 24 i 25 kwietnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyło się Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. Wydarzenie było w całości poświęcone dekarbonizacji oraz technologiom wodorowym.
02.05.2024

Do końca kwietnia obniżona cena udziału w Kongresie Polskie Porty 2030 w Sopocie. Rejestracja online

Już blisko 400 uczestników zarejestrowało się na Kongres Polskie Porty 2030, który odbędzie się w dniach 10-11 czerwca w Sopocie. Druga edycja ogólnopolskiej konferencji w całości skoncentrowanej na sektorze portów i terminali morskich, budownictwa morskiego, energetyki morskiej oraz transportu i logistyki to jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w regionie. Do końca kwietnia obowiązuje obniżona cena udziału w Kongresie.
27.04.2024

H2POLAND: wodór jest wielką szansą, ale też zagadką

„Wodór jest wielką szansą, ale też zagadką. Zaletą tego rodzaju technologii jest bowiem zeroemisyjność, z drugiej strony nie wiadomo, jak się one wpiszą w światowy rynek, czy będzie to paliwo konkurencyjne” – wskazywał Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, uczestniczący w H2POLAND & NetZero Forum. Jego zdaniem, jeśli wodór będzie zbyt drogi, to trudno mu będzie się przebić na światowym rynku, ale gdy jego cena będzie konkurencyjna – zyska przewagę nad innymi paliwami, dzięki swoim ekologicznym walorom.
26.04.2024

Grupa Orlen obniża emisje CO2 na złożu Sleipner w Norwegii

Kolejna instalacja wydobywcza służąca do eksploatacji norweskich złóż Grupy Orlen została podłączona do czystej energii wytwarzanej na lądzie. Elektryfikacja złoża Sleipner pozwoli uniknąć emisji 160 tys. ton CO2 rocznie. W 2024 roku już około dwie trzecie wydobycia gazu przez PGNiG Upstream Norway będzie realizowane z wykorzystaniem instalacji zasilanych z lądu.
20.04.2024

Polski sektor transportu wodnego podkreśla znaczenie współpracy w obszarze badań i rozwoju

Zarząd Platformy Technologicznej Waterborne spotkał się 26 marca br. z przedstawicielami polskiego sektora transportu wodnego, aby omówić potrzeby i uwarunkowania do intensyfikacji współpracy w zakresie badań, rozwoju i innowacji, dotyczących bezemisyjnego, bezpiecznego, wspomaganego cyfrowo i konkurencyjnego transportu wodnego.
19.04.2024

Wiceminister Arkadiusz Marchewka zaprasza na Kongres Polskie Porty 2030 w Sopocie

W dniach 10-11 czerwca w hotelu Radisson Blu w Sopocie odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej konferencji w całości skoncentrowanej na sektorze portów morskich – Kongres Polskie Porty 2030. Patronem honorowym wydarzenia jest Ministerstwo Infrastruktury. Pierwsza edycja Kongresu okazała się wielkim sukcesem i jedną z największych imprez gospodarczych w regionie. Zgromadziła ponad 500 uczestników oraz ponad 70 prelegentów. W tym roku zainteresowanie konferencją jest jeszcze większe. Spotkajmy się w Sopocie !
11.04.2024

Meyer Turku rozwija swoją strategię działania na rzecz ograniczenia emisji CO2

Jedna z najważniejszych fińskich stoczni, należąca do grupy Meyer, rozpoczyna program NEcOLEAP. Jego celem jest opracowanie neutralnego dla klimatu statku wycieczkowego, a także zdekarbonizowanie zakładu stoczniowego przy użyciu innowacyjnych rozwiązań przyjaznych dla środowiska.
10.04.2024

PGE: konieczność restrukturyzacji i duże inwestycje w offshore i sieci dystrybucyjne

– Przed nami konieczność restrukturyzacji grupy, konieczność restrukturyzacji bazy aktywów oraz wydzielenia energetyki konwencjonalnej, żeby przygotować się na duże inwestycje w segmencie odnawialnym – zapowiada nowy prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Dariusz Marzec, który objął stery w połowie marca br. Jak podkreśla, utrzymanie jej pozycji rynkowej wymaga szybkich działań i dużych, wielomiliardowych inwestycji, głównie w OZE i sieci dystrybucyjne. W tym kontekście strategiczne znaczenie ma jednak wydzielenie aktywów węglow
08.04.2024

Publiczny transport wodny alternatywą dla ruchu drogowego. Ale nie w Polsce

Marzenia o niskoemisyjnych statkach i unikaniu korków mogą się spełnić w miastach nadbrzeżnych i położonych nad rzekami. W wielu krajach pracuje się nad wodnym transportem publicznym. W Polsce musimy jeszcze poczekać na tak innowacyjne rozwiązania.
07.04.2024

Konferencja PSEW2024 – energia z wiatru dla silnej Polski

Transformacja energetyczna całej Europy przyspiesza, a proces ten będzie długi i wymagający. Zielona energia to konieczność z punktu widzenia suwerenności Polski i jej interesu narodowego. Skala czekających nas zmian stanowi ogromne wyzwanie finansowe, techniczne i społeczne. Ustawa wiatrakowa procedowana przez nowy rząd oraz postępujące prace nad morskimi farmami wiatrowymi na Bałtyku pozwalają branży wiatrowej z optymizmem spoglądać w przyszłość.
20.03.2024

eSOV na prąd za 20 mln funtów z Innovate UK. Rynek potrzebuje 300 SOV. Ile zbudujemy w Polsce?

Brytyjska agencja innowacji Innovate UK przyznała 20 milionów funtów na budowę dużych statków serwisowych (SOV), które będą mogły działać przy zerowej emisji. Agencja i beneficjent twierdzą, że to pierwsza tego typu jednostka. W Polsce wciąż zastanawiamy się czy w ogóle budować SOV. Brytyjczycy zapowiadają serię zeroemisyjnych eSOV.
17.03.2024

Norweskie elektryki za pożyczki. 500 mln NOK na modernizację połączeń promowych w Norwegii

Nordic Investment Bank (NIB) udzielił pożyczki w wysokości 500 mln NOK (43,4 mln EUR) spółce Norled. Pożyczka pozwoli na sfinansowanie rozbudowy floty promów niskoemisyjnych. Jest to pierwsza pożyczka NIB w ramach programu InvestEU w Norwegii.
16.03.2024

Spotkanie wiceministra infrastruktury Arkadiusza Marchewki z przedstawicielami Banku Światowego

Wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka spotkał się 8 marca 2024 roku w Warszawie z przedstawicielami Banku Światowego. Głównym celem spotkania była kontynuacja rozmów na temat współpracy w zakresie finansowania tzw. nowego projektu w gospodarce wodnej.
08.03.2024

Wystartowały 2. Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024!

Targi to jedyne w skali kraju takie wydarzenie, którego celem nadrzędnym jest edukacja w zakresie zeroemisyjnych technologii i prezentacja perspektywicznej ścieżki kariery w branży offshore wind. Jest to już druga edycja imprezy.
05.03.2024

Czas na dekarbonizację żeglugi. Nowe technologie w sektorze morskim i żeglugi śródlądowej

Dekarbonizacja sektora transportu dotyka także sektora morskiego. W swoim raporcie z 13 marca 2023 roku Komisja Europejska zwraca uwagę, że „Na poziomie UE transport morski odpowiada za 3–4% całkowitej emisji CO2 w UE, co oznacza ponad 124 mln ton CO2 w 2021 r.” Co za tym idzie transformacji będzie podlegał cały sektor żeglugi wraz z portami. Już teraz limity emisji reguluje międzynarodowa agencja IMO, niedługo statki zaczną również podlegać pod system emisji ETS.
05.03.2024

Samskip rozpoczyna budowę swojego nowoczesnego zeroemisyjnego kontenerowca

Globalny dostawca rozwiązań logistycznych Samskip i wiodąca stocznia Cochin Shipyard Ltd. z Indii rozpoczęły budowę nowoczesnego zeroemisyjnego kontenerowca - "Samskip SeaShuttle".
01.03.2024

Mariusz Grab zrezygnował z funkcji prezesa spółki Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A.

Mariusz Grab zrezygnował 14 lutego br. z funkcji prezesa Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police oraz z funkcji członka jej zarządu. Był jej prezesem od 30 kwietnia 2021 roku.
14.02.2024

Nowy bezemisyjny statek towarowy napędzany wodorem gotowy do eksploatacji na Renie

Holenderski armator Future Proof Shipping (FPS), finansowany przez UE projekt Flagships oraz finansowany przez Interreg projekt ZEM Ports NS uruchamiają przełomową jednostkę H2 Barge 2. Statek napędzany wodorem będzie przewoził towary całkowicie bezemisyjnie na Renie między Rotterdamem (NL) a Duisburgiem (DE).
08.02.2024

Badanie sprawdziło emisje generowane przez statek w całym cyklu jego życia

Dzięki przeprowadzonemu przez kilka spółek branży morskiej badaniu, można było prześledzić dokładnie emisje gazów cieplarnianych na każdym etapie życia statku – od wydobycia surowców potrzebnych do jego budowy aż do jego rozbiórki.
02.02.2024

Do IMO złożono wniosek dotyczący osiągnięcia zerowej emisji CO2 w żegludze. Dekarbonizację ma wesprzeć fundusz opłat

Międzynarodowa Izba Żeglugi ( International Chamber of Shipping, ICS), Wspólnota Bahamów i Republika Liberii przedstawiły Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) szczegółową propozycję dotyczącą Funduszu Żeglugi Zeroemisyjnej w celu przyspieszenia przejścia na zerową emisję do 2050 roku. Ma on zachęcać do produkcji i stosowania paliw oraz technologii morskich o zerowej emisji gazów cieplarnianych oraz zapewnić miliardy dolarów na wsparcie transformacji energetycznej w krajach rozwijających się.
01.02.2024

Norweski Klaster Morski na eksportowym kursie. Włączają napęd jądrowy

Norweski Biznes Morski zapewnia pracę bezpośrednio około 90 tys. osobom oraz generuje rocznie produkty i usługi o wartości około 500 mld NOK – informuje na portalu społecznościowym Ivar Engan, Daglig leder z Maritimt Forum. Znaczna część przychodów zapewnia eksport towarów i usług. Szacuje się, że około 70% przychodów norweskiego biznesu morskiego pochodzi z eksportu.
01.02.2024

Ten jacht korzysta z każdej energii odnawialnej. Energy Observer z misją samowystarczalności energetycznej w żegludze

Przeszło osiem lat na różnych akwenach świata spędził zeroemisyjny i i samowystarczalny jacht wykorzystujący na swoim pokładzie wszelkie możliwe źródła odnawialne. Celem tego ekologicznego przedsięwzięcia jest stanie się wzorem dla innowacji w transporcie morskim, z myślą o postępie technologicznym jak i zadbaniu o środowisko.
23.01.2024

Baltic Power - pierwsza na świecie morska farma wiatrowa wykorzystująca stal niskoemisyjną

Morska farma wiatrowa Baltic Power, wspólny projekt Grupy ORLEN i Northland Power, jako pierwsza na świecie zostanie zbudowana z wykorzystaniem niskoemisyjnej stali produkowanej niemal w całości z surowców pochodzących z recyklingu w elektrycznym piecu łukowym zasilanym energią odnawialną. Wykorzystanie tego materiału zmniejszy emisję dwutlenku węgla w całym cyklu życia turbiny o 10 procent. Farma Baltic Power rozpocznie produkcję w 2026 roku i będzie w stanie zasilić ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych.
16.01.2024

Elektryczno-wodorowa rewolucja we flocie Estonii. Gratka dla polskich stoczni i grup technologicznych

Estonia postawiła na ekologię i ogłosiła, że najnowszy prom rozpocznie wprowadzanie do eksploatacji nowej generacji statków energooszczędnych. Prom z napędem elektryczno-wodorowym wprowadzony zostanie na początek na połączenie Virtsu-Kuivatu. Na start Estonia pozyskała 40 mln euro ze środków Europejskiego Funduszu Modernizacyjnego oraz wpływów z handlu emisjami CO2.
09.01.2024

Bezzałogowcem w poszukiwaniu kryla. Norwegowie spełniają marzenia Polaków z lat 70

Aker BioMarine wprowadził bezzłogowca do wsparcia połowów kryla antarktycznego. Norweska firma zajmująca się pozyskiwaniem kryla Aker BioMarine odebrała nowy bezzałogowy pojazd nawodny (USV) w celu wsparcia połowów na Antarktydzie.
27.12.2023

Nowe zamówienia statków: LNG i metanol łeb w łeb

Według informacji DNV, w listopadzie złożono w stoczniach zamówienia na łącznie osiem jednostek zasilanych paliwami alternatywnymi. Są to samochodowce i ro-ro. Cztery z nich mają korzystać z LNG, cztery z metanolu.
05.12.2023

Hanwha Ocean zdobywa zamówienie na największe na świecie statki do transportu amoniaku

Południowokoreańska stocznia ogłosiła, że 14 listopada uzyskała zamówienie o wartości około 500 milionów dolarów na budowę czterech bardzo dużych zbiornikowców amoniaku (Very Large Ammonia Carriers, VLAC) dla greckiego przedsiębiorstwa żeglugowego Naftomar Shipping and Trading Co. Ltd. Inc (Naftomar). Każdy statek będzie w stanie przetransportować 93 000 m3 amoniaku, będącego nadzieją dla dekarbonizacji żeglugi jako zielone paliwo.
24.11.2023

Energetyka jądrowa ostatecznie uznana przez Parlament Europejski za branżę ekologiczną

Parlament Europejski zagłosował we wtorek za włączeniem energetyki jądrowej do grona zielonych technologii, które należy wspierać, aby zapewnić Europie konkurencyjność i suwerenność wobec Chin i Stanów Zjednoczonych.
21.11.2023

Bloomberg: Przyszły polski rząd chce objęcia udziałów w elektrowni jądrowej przez amerykańskie firmy

Amerykańskie koncerny Westinghouse i Bechtel zaangażowane w budowę elektrowni jądrowej w Polsce powinny objąć co najmniej 30 proc. udziałów w inwestycji - powiedział doradca Platformy Obywatelskiej ds. energetyki Grzegorz Onimichowski, cytowany przez Bloomberga. Stwierdził też, ze idealnym planem byłoby zbudowanie dwóch elektrowni, w tym drugiej być może z innym partnerem.
17.11.2023

Wodorowe kontenerowce na diagnostyce z Krakowa

ABB dostarczy rozwiązania zasilające, napędy oraz automatykę dla wodorowych kontenerowców Grupy Samskip. Na statkach zostanie zainstalowany zdalny system diagnostyki, który jest rozwijany w Korporacyjnym Centrum Technologicznym ABB w Krakowie. Jednostki morskie to światowa awangarda jeśli chodzi o wykorzystanie wodoru w zrównoważonym transporcie.
14.11.2023

Wszystkie ręce na pokład. Sektor offshore potrzebuje polskiego łańcucha dostaw i zagranicznego know-how

Kluczem do zbudowania silnego sektora offshore w Polsce jest zapewnienie ciągłości inwestycyjnej między pierwszą i drugą fazą rozwoju morskich farm wiatrowych – podkreślają inwestorzy. Kapitał firm i wsparcie państwa są niezbędne, by pokonać bieżące wyzwania makroekonomiczne dla nowych projektów. W grze 18 GW czystej energii do 2040 roku. Kluczowe będą efekty powyborcze i to, czy nowoczesna energetyka będzie jednym z głównych filarów programowych dla nowego rządu, bo do zrobienia jest wiele.
07.11.2023

Wspólna Kaczka 2023 za nami [wideo]

Ponad 2 tys. gości zgromadziła Wspólna Kaczka 2023. Za nami XXIII spotkanie biznesu morskiego wybrzeża gdańskiego, które odbyło się tradycyjnie w drugi piątek października w hali Polsat Plus Arena w Gdyni.
16.10.2023

GreenVoyage2050. 210 million NOK na zieloną transformację żeglugi krajów rozwijających się

We wrześniu rząd Norwegii przeznaczył znaczne środki finansowe na współpracę z krajami rozwijającymi się w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych z żeglugi. 210 mln NOK przekazano Międzynarodowej Organizacji Morskiej na drugi etap realizacji projektu IMO GreenVoyage2050.
08.10.2023

Norwegia – kurs na zieloną żeglugę. Polska już trochę uczestniczy w programie

Program Zielonej Żeglugi (GSP – Grønt Skipfartsprogram) powstał w Norwegii niespełna 10 lat temu. Obecnie rozwija kolejną, finalną fazę działania. Polska wspiera program uczestnictwem w projekcie ZEVInnovation – partnerstwa w wykorzystaniu najnowszych technologii w budowie statków zeroemisyjnych. CRIST, Grupa Technologiczna ASE i Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny wspierają nasze firmy w rozwinięciu partnerstwa z firmami z Norwegii.
01.10.2023

Equinor liderem zielonej energii

Equinor aktywnie bierze udział w transformacji energetycznej Polski rozwijając morską i lądową energetykę odnawialną. Firma jest również jednym z głównych dostawców gazu ziemnego do Polski poprzez Baltic Pipe, zapewniając tym samym bezpieczeństwo energetyczne kraju. Działania firmy i jej wkład w rozwój energetyki opartej o zeroemisyjne źródła w Polsce zostały docenione przez kapitułę Konkursu organizowanego przez Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych, która uhonorowała Equinor tytułem Lidera Zielonej Energii.
28.09.2023

Technologie Morskie KIS 13 za burtą?

15 września w Uniwersytecie Morskim w Gdyni odbyło się kolejne spotkanie Grupy Roboczej KIS 13 Technologie Morskie z przedstawicielkami Departamentu Innowacji i Polityki Przemysłowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii (MRiT).
18.09.2023

Auramarine zdobywa zamówienie na układ paliwowy metanolu dla statków od Terntank

Inwestując w rozwój systemów zasilania metanolem jako opłacalnym paliwem Auramarine zabezpieczył zamówienie na ich dostawę dla trzech hybrydowych tankowców o nośności 15 000 DWT dla firmy Terntank.
09.09.2023

Grupa Orlen osiągnęła w drugim kwartale br. ponad 4,5 mld zł zysku

Grupa Orlen osiągnęła w drugim kwartale br. ponad 4,5 mld zł zysku przy ponad 3,6 mld zł rok wcześniej, a za pierwsze półrocze br. ponad 13,6 mld zł przy ponad 6,5 mld zł rok wcześniej - wynika z danych opublikowanych w czwartek przez koncern.
28.08.2023

Port Gdynia. Elektryczne auta i rowery dla pracowników

Port Gdynia wykonał krok w stronę elektromobilności. Zarząd portu zakupił dwa pierwsze auta elektryczne na potrzeby działów operacyjnych. Na portowych terenach pojawiło się także kilka pierwszych punktów ładowania elektryków.
24.08.2023

Innowacyjny wycieczkowiec Silver Nova wyrusza w dziewiczy rejs przez Adriatyk

Swój pierwszy rejs rozpoczął wyjątkowy statek wycieczkowy należący do Silversea Cruises. Napędzany LNG Silver Nova to pierwszy z przyszłej linii statków klasy Nova.
16.08.2023

Przemysł w obliczu transformacji. Rola Equinor i potencjał polskiego rynku

Dostęp do taniej i czystej energii z odnawialnych źródeł coraz częściej będzie decydował o konkurencyjności polskiego przemysłu na rynkach zagranicznych. Inwestycje we własne OZE lub kupowanie zielonej energii to także sposób na ograniczenie śladu środowiskowego polskiego biznesu. Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzi Equinor, który – tak jak wiele skandynawskich firm – inwestuje w bardziej zrównoważoną przyszłość Pomorza i Polski.
26.07.2023

Seatech prezentuje zeroemisyjny katamaran przeznaczony do prac portowych

Projekt realizowany przez polsko-tajwańskie konsorcjum ma być zeroemisyjną jednostką do zbierania odpadów w portach i na obszarach przybrzeżnych.
23.07.2023

Hynfra i Fidelity Group stworzą fabrykę zielonego amoniaku w Jordanii

Polska firma wodorowa Hynfra wraz z jordańską Fidelity Group utworzyły w Jordanii nową spółkę, której celem jest budowa ekologicznej fabryki amoniaku zasilanej przez instalację fotowoltaiczną o mocy 530 MW.
05.07.2023

Dekarbonizacja w klastrze (nie tylko) norweskim. Polski BSSC ZEV HUB jest na kursie

Globalny transport jest odpowiedzialny za jedną czwartą globalnej emisji gazów cieplarnianych (GHG). W ciągu najbliższych trzech dekad globalna flota pojazdów wzrośnie z 1,2 miliarda do 2 miliardów pojazdów, liczba lotów pasażerskich wzrośnie o 130%, a tonomil ładunków na morzu wzrośnie o 35% - alarmował Remi Eriksen, prezes i dyrektor generalny grupy DNV w czasie spotkania z dziennikarzami podczas Nor Shipping 2023.
29.06.2023

Nor-Shipping 2023. Partnerstwo biznesu i innowacji. Polska błysnęła wodorem

Odbywające się na początku czerwca Nor-Shipping 2023 to niewątpliwie najważniejsze wydarzenie roku w biznesie morskim. Przytłaczał ogrom około 1 000 wystawców oraz około 50 tys. uczestników - przedstawicieli biznesu i polityki, nauki i klastrów morskich, czołowych firm badawczych i eksperckich z całego świata. Polska przyjechała na Nor Shipping z wodorem.
12.06.2023

Cargill chce zrewolucjonizować żeglugę śródlądową czarterując jednostki z napędem elektrycznym

Firma będzie korzystać z zeroemisyjnych pchaczy i barek Kotug International do transportu ziaren kakaowych z portu w Amsterdamie do fabryki kakao w Zaandam. W pełni zelektryfikowane jednostki nawodne mają nie tylko eliminować emisję CO2, jak i hałas w transporcie rzecznym.
12.06.2023

Poznań gościł 2. Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych

W dniach 16-17 maja Poznań stał się miejscem spotkania ekspertów i decydentów związanych z rynkiem wodorowym podczas 2. Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. Wydarzenie skupiło się na przyszłości technologii wodorowych, które odgrywają kluczową rolę w osiągnięciu energetycznej niezależności Europy.
05.06.2023

Ogłoszono laureatów nagród Krajowej Izby Gospodarki Morskiej

Podczas posiedzenia Kapituły Nagrody i Wyróżnień Honorowych Krajowej Izby Gospodarki Morskiej z 23 maja br. jej członkowie zdecydowali o przyznaniu wyróżnień za działalność w minionym 2022 roku.
25.05.2023

Odmowy przyłączenia do sieci zabiją rozwój zielonych paliw w Polsce?

W ubiegłym roku projekty OZE, które złożyły wnioski o przyłączenie do sieci, o łącznej mocy ponad 50 GW, dostały w tej sprawie odmowy. Stawia to pod znakiem zapytania rozwój w najbliższym czasie inwestycji w "zieloną energię" w Polsce.
24.05.2023

Jacek Bogusławski na kongresie H2POLAND: przyszłość wodoru w Polsce jest w kolorze zielonym

Członek zarządu województwa wielkopolskiego Jacek Bogusławski przekonywał, że przy wdrażaniu nowych technologii takich jak energetyka oparta na wodorze należy brać pod uwagę głos społeczeństwa.
19.05.2023

Paweł Piotrowicz na kongresie H2POLAND: technologie wodorowe to przyszłość naszej gospodarki

Paweł Piotrowicz, ekspert rynku energii i technologii wodorowych TÜV SÜD POLSKA SP. Z O.O. i HYDROGEN POLAND, przekonywał, że technologie wodorowe to przyszłość, która już dziś puka do naszych drzwi. W jego opinii gospodarka wodorowa rozwija się w sposób wykładniczy. „Wodór idealnie nadaje się do magazynowania energii jako paliwo, a także w przemyśle. Dlatego nie mamy wyboru – technologie wodorowe są nieuchronne dla naszej gospodarki, jeśli chcemy być niezależni i bezpieczni energetycznie” – mówił Paweł Piotrowicz.
19.05.2023

Marek Woźniak na kongresie H2POLAND: wodór może ochronić ludzkość przed katastrofą klimatyczną

„Cieszę się, że na nasze zaproszenie odpowiedzieli goście reprezentujący Polskę i zagranicę. Podczas konferencji H2POLAND możemy się wymienić spostrzeżeniami, gdzie jesteśmy, jakie są perspektywy, jak możemy współpracować i jak sobie pomóc. To nasza wielka wodorowa przygoda, która - mam nadzieję - będzie się rozwijała i przełoży się na liczne ekonomiczne sukcesy” - przekonywał Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. W jego opinii, rozwój technologii wodorowych może się przyczynić do ochrony ludzkości przed katastrof
19.05.2023

Obajtek: chcemy rozwijać zeroemisyjne źródła energii

Chcemy rozwijać zeroemisyjne źródła energii. Musimy budować elektrownie, które działają w podstawie, czyli stabilizują moc. Takimi elektrowniami są elektrownie gazowe, powiedział w piątek w programie "Gość Radia Gdańsk" prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
19.05.2023

Europejski rynek energii czeka szereg zmian. Dzięki nim będzie bardziej odporny na kryzysy

– Dla Polski największym wyzwaniem jest w tej chwili rozwój sieci, który nadąża za rewolucją energetyczną w postaci szybkiego rozwoju fotowoltaiki, energetyki słonecznej, wiatrowej i mniejszych magazynów – mówi prezeska zarządu Forum Energii, dr Joanna Maćkowiak-Pandera. Jej zdaniem jednym z elementów zwiększania elastyczności sieci elektroenergetycznej jest wprowadzenie rynku lokalizacyjnego i to o to Polska powinna zabiegać na forum unijnym.
19.05.2023

Ireneusz Zyska na kongresie H2POLAND: dzięki wodorowi szybciej osiągniemy dekarbonizację polskiej gospodarki

Podczas kongresu H2POLAND Ireneusz Zyska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii, podkreślał, że Polska ma duży potencjał, jeśli chodzi o produkcję i wykorzystanie wodoru w gospodarce. "Uważam, że jest to nasza strategiczna szansa, aby magazynować wodór, który następnie można przetwarzać w energię elektryczną poprzez wielkoskalowe ogniwa paliwowe. I w ten sposób stabilizować system energetyczny, tak w kraju, jak i państwach ościennych” – mówił Ireneusz Zyska.
17.05.2023

Grzegorz Jóźwiak na kongresie H2POLAND: w Polsce jesteśmy świadkami rewolucji wodorowej

„Rozwój technologii wodorowej związanej z jego wytwarzaniem, wykorzystaniem w przemyśle i transporcie, jak również przy produkcji paliw syntetycznych, nabrał już takiego tempa, że śmiało możemy nazwać ten proces rewolucją wodorową” - przekonywał podczas kongresu H2POLAND Grzegorz Jóźwiak, dyrektor biura technologii wodorowych i paliw syntetycznych PKN ORLEN. Zdaniem dyrektora, taki moment w historii zdarza się raz na setki lat, a PKN ORLEN - realizując swoją strategię wodorową - jest ważnym uczestnikiem tego procesu.
17.05.2023

Zdaniem władz konsekwentna polityka dywersyfikacyjna zapewniła Polsce bezpieczeństwo

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała powiedziała "Kurierowi Lubelskiemu", że konsekwentna polityka dywersyfikacyjna zapewniła Polsce bezpieczeństwo pod względem możliwości dostaw, pomimo całkowitego wstrzymania przesyłu gazu z Rosji przez Białoruś i Ukrainę.
12.05.2023

Polsko-japońskie memorandum o współpracy w obszarze wodoru

Memorandum o współpracy w dziedzinie rozwoju technologii wodorowych, które podpisali w czwartek w Warszawie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz minister gospodarki, handlu i przemysłu Japonii Yasutoshi Nishimura.
04.05.2023

Blue Maritime Cluster – Norweski kurs na kompleksową zeroemisyjność

Norweski Blue Maritime to jeden z wyróżniających się klastrów w Europie we wdrażaniu innowacji w przemysłach morskich. Skupia kilkudziesięciu członków skoncentrowanych na wdrażaniu technologii cyfrowych i nowych rozwiązań w zakresie napędu statków, jednostek dla offshore oraz statków do obsługi farm wiatrowych i rybnych. Klaster tworzy kompletny ekosystem, na który składają się również stowarzyszenia biznesowe, podmioty publiczne, instytucje polityczne i społeczności innowacyjne.
01.05.2023

Port w Walencji testuje zeroemisyjny ciągnik terminalowy zasilany wodorem

W zeszłym tygodniu hiszpański port w Walencji stał się pierwszym portem na świecie, który rozpoczął eksploatację ciągnika 4×4 zasilanego zielonym wodorem do transportu kontenerów na terenie swojego terminala.
01.05.2023

Gaz-System i Energinet podpisały umowę o współpracy

Podczas uroczystej gali Baltic Pipe zorganizowanej przez spółkę Energinet w Danii między polskimi a duńskimi operatorami gazowych systemów przesyłowych zostało podpisane Memorandum of Cooperation. Porozumienie ustanawia ramy współpracy pomiędzy Gaz-System i Energinet w celu przyspieszenia transformacji energetycznej i wzmocnienia regionalnego bezpieczeństwa energetycznego w Europie.
27.04.2023

Grupa Azoty planuje w przyszłym roku weryfikację celów strategii na lata 2021-2030

W 2024 roku jest planowana weryfikacja poszczególnych celów strategii spółki na lata 2021-2030. Spółka obecnie podtrzymuje chęć przejęcia Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica, wokół którego mają być skupione "zielone" aktywa grupy.
16.04.2023

Rozpoczęto budowę statku serwisowego Eco Edison

W USA rozpoczęto budowę pierwszego w Stanach Zjednoczonych statku serwisowego (SOV) dla farm wiatrowych, spełniającego wymogi Jones Act. Jednostka będzie wspierała realizację projektów morskich deweloperów Ørsted i Eversource.
15.04.2023

Inteligentna sieć pozwoli na dalszy rozwój OZE w Polsce [37. EuroPOWER & 7. OZE POWER]

Jak przygotować infrastrukturę energetyczną pod rozwój OZE? – było to główne pytanie, na które starali się odpowiedzieć uczestnicy debaty zorganizowanej podczas 37. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 7. OZE POWER. Patronem wydarzenia była GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl. Eksperci i branża podkreślali jednogłośnie, że kluczem jest rozwój inteligentnego systemu sieciowego w Polsce.
13.04.2023

Statki wycieczkowe są coraz częściej wybierane jako miejsce pracy zdalnej

Praca zdalna spopularyzowana przez pandemią COVID-19 otworzyła przestrzeń do realizowania zadań zawodowych z praktycznie każdego zakątka świata. Wymaga ona jednak spotkania się raz na jakiś czas z współpracownikami. W tym celu można postawić na statek wycieczkowy, by połączyć wielodniową pracę z podróżą po świecie.
07.04.2023

J. Lauritzen zamawia dwupaliwowe masowce w ramach dekarbonizacji branży morskiej

Duńska firma żeglugowa J. Lauritzen poinformowała o podpisaniu listu intencyjnego w sprawie budowy minimum dwóch masowców Kamsarmax o ładowności 81 200 dwt, które zostaną zbudowane przez japońską stocznię Tsuneishi Shipbuilding. Mają być wzorem działan na rzecz ograniczenia emisji CO2, stosując zasilanie zielonym metanolem i biodieslem.
06.04.2023

Grupa Meyer prezentuje innowacyjne statki oraz projekt wycieczkowca przyszłości

Podczas targów rejsowych w Fort Lauderdale na Florydzie brytyjski koncern Meyer zaprezentował koncepcję futurystycznego wycieczkowca, jaki mógłby przemierzać oceny za kilka dekad. Firma wykorzystała tu doświadczenie z budowy dwóch najnowocześniejszych technologicznie jednostek pasażerskich, jakie wyszły z jej stoczni.
04.04.2023

Anna Moskwa zapowiada, że w 2040 r. w Polsce ok. 73 proc. energii elektrycznej będzie pochodzić z OZE i atomu

Zgodnie z aktualizacją Polityki Energetycznej Polski w 2040 r. około 73 proc. energii elektrycznej będzie pochodzić z odnawialnych źródeł i energetyki jądrowej - wskazała w rozmowie z PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
03.04.2023

System morskich akumulatorów litowo-jonowych marki Pylontech uzyskuje certyfikat JET w Japonii

10 marca 2023 r. spółka Pylon Technologies Co., Ltd. („Pylontech”) ogłosiła, że produkowany przez nią system morskich akumulatorów litowo-jonowych uzyskał certyfikat JET w Japonii. Certyfikat wydany na podstawie normy JIS C 8715-2: 2019 stanowi kolejny dowód uznania marki Pylontech na japońskim rynku. Poprzednio certyfikat JET uzyskało pojedyncze ogniwo marki o pojemności 37 Ah (model: 37PN), a jej system magazynowania energii Force H2 otrzymał certyfikat S-Mark.
31.03.2023

Konferencja Marine Green Propulsion Solutions

Żeglugę, a tym samym przemysł stoczniowy, czekają w najbliższych latach nie lada wyzwania związane z dekarbonizacją. Inicjatyw nie brakuje, a jedną z tych, które znalazły się w centrum dyskursu, są nisko- i zeroemisyjne napędy statkowe i takież paliwa. Tego typu rozwiązaniom poświęcone były konferencje z cyklu Marine Green Propulsion Solutions, które w połowie marca odbyły się najpierw w Szczecinie, a następnie w Gdańsku.
29.03.2023

Ponad 220 mld zł na morską energetykę wiatrową do 2040 roku

Znamy szczegóły założeń do aktualizacji strategii energetycznej. Gigantyczne nakłady finansowe czekają OZE i energetykę jądrową, a ceny wytwarzania prądu mają radykalnie spaść - donosi w poniedziałek "Rzeczpospolita".
27.03.2023

Lasse Kristoffersen, CEO: Wallenius Wilhelmsen – cała naprzód na zeroemisyjność

Lasse Kristoffersen, dyrektor generalny Wallenius Wilhelmsen, ma misję. Nie chce czekać na zieloną transformację żeglugi, chce ją kształtować – współpracując z podobnie myślącymi partnerami w celu dekarbonizacji łańcuchów dostaw i zademonstrowania możliwości, zarówno w zakresie technologii, jak i nowych sposobów pracy. W rozmowie z Sidsel Norvik, dyrektorką Nor-Shipping wyjaśnia, jak to zamierza zrealizować.
24.03.2023

Plany wzmocnienia łańcuchów dostaw w Europie nie satysfakcjonują branży wiatrowej

W marcu Komisja Europejska przedstawiła pakiet rozwiązań regulacyjnych, które mają wesprzeć lokalny przemysł związany z technologiami zeroemisyjnymi. Jest to odpowiedź na zbyt duże uzależnienie transformacji energetycznej od importu komponentów i surowców spoza Europy. Do przedstawionej propozycji odniosła się branża wiatrowa, która ocenia, że propozycja nie spełnia wymogów realnego wsparcia łańcuchów dostaw.
24.03.2023

Geir Håøy, CEO, Kongsberg: kurs na partnerstwo i morskie farmy wiatrowe. Szansa dla polskich firm

W czasie Nor-Shipping 2023 Kongsberg zaprezentuje potencjał rozwoju innowacji w przemysłach morskich, ze szczególnym naciskiem na umocnienie wiodącej pozycji na świecie w morskiej energetyce wiatrowej – zapowiada Geir Håøy, dyrektor generalny Grupy Kongsberg.
19.03.2023

Poznaj innowacyjne rozwiązania dla zrównoważonej przyszłości przemysłu morskiego. Zbliża się międzynarodowa konferencja Marine Green Propulsion Solutions

Już w marcu w Szczecinie oraz w Gdańsku spotkają się przedstawiciele przedsiębiorstw opracowujących nowatorskie rozwiązania w zakresie ograniczania emisji z przemysłu morskiego. Gospodarzem konferencji jest spółka Phoenix Poland.
14.03.2023

Ekologiczne statki AKVA dla farm rybnych. Crist ma jednostki dla farm rybnych w swoim portfolio

Grecki Philosofish zakontraktował w AKVA dwa statki paszowe do karmienia ryb w farmach morskich. Statki zostały zaprojektowane dla operatorów działających w warunkach Morza Śródziemnego. CRIST ma doświadczenie w produkcji paszowców i statków do przewozu ryb żywych.
03.03.2023

Alfa Laval wprowadza pierwsze w przemyśle morskim separatory przystosowane do biopaliw

Biopaliwa są aktualną i dostępną opcją paliwową, która ma ogromne znaczenie dla klientów z branży morskiej w procesie dekarbonizacji. Alfa Laval jako pierwsza na rynku podejmuje bardzo praktycznie temat biopaliw i wprowadza serie separatorów zoptymalizowanych pod kątem biopaliw i ich modernizacji.
01.03.2023

Projekt wodorowego statku autorstwa firmy Aurelia uzyskał aprobatę RINA

Aurelia Green Ship Concept Design zaprezentowała nowy projekt statku całkowicie zasilanego wodorem, który stanowi wyzwanie dla przyszłości branży ekologicznego projektowania. Certyfikat AiP (Approval in Principle) został wydany przez RINA na podstawie nowo opublikowanych zasad klasyfikatora dla statków napędzanych wodorem oraz przewodnika dotyczącego zatwierdzania co do zasady nowych technologii.
21.02.2023

Knut Ørbeck-Nilssen, CEO Maritime DNV: Dekarbonizacja wymaga partnerstwa

Postęp w dekarbonizacji jest godny uznania, ale należy go przyspieszyć. Armatorzy muszą współpracować z innymi branżami i zainteresowanymi stronami, jeśli oczekujemy osiągnięcia bardziej ambitnych celów dekarbonizacji – podkreśla Knut Ørbeck-Nilssen, CEO Maritime, DNV w rozmowie z Sidsel Norvik, dyrektorką Nor-Shipping.
15.02.2023

Equinor i SSE planują produkcję ekologicznego wodoru dla morskiej farmy wiatrowej

SSE Renewables i Equinor, deweloperzy farmy wiatrowej Dogger Bank w Wielkiej Brytanii, badają dwie opcje dla czwartej farmy wiatrowej, którą partnerzy chcą zbudować w ramach projektu. Obejmują one wykorzystanie jej do produkcji energii elektrycznej, która zasilałaby brytyjską sieć, z ewentualną opcją wykorzystania do produkcji zielonego wodoru.
06.02.2023

Incat dostarczy pierwszy na świecie duży prom elektryczny

Australijski konstruktor szybkich promów Incat Tasmania ujawnił, że prowadzi rozmowy z południowoamerykańskim operatorem Buquebus na temat dostawy największego na świecie bezemisyjnego, lekkiego promu typu ro-pax.
23.01.2023

PGE w Davos: już w 2036 roku może w Polsce ruszyć pierwsza komercyjna elektrownia jądrowa

Przedstawiciele PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A., ZE PAK oraz południowokoreańskiego KHNP, czyli wszystkich podmiotów zaangażowanych w projekt budowy elektrowni atomowej w Pątnowie, spotkali się w Domu Polskim w szwajcarskim Davos. W ustalaniu kolejnych etapów tej przełomowej inwestycji uczestniczyli również przedstawiciele najwyższych władz Polski - prezydent RP Andrzej Duda oraz wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
19.01.2023

Pierwszy japoński prom zasilany LNG rozpoczyna działalność

Do obsługi tras pasażerskich ruszył pierwszy z dwóch promów zasilanych LNG, należący do japońskiego armatora MOL. Sunflower Kurenai będzie obsługiwany przez związaną ze spółką firmą Ferry Sunflower Co.
16.01.2023

Wodór na pokładzie. Norled przeciera szlak dla statków zeroemisyjnych. Polska ma w tym swój udział

Ponad rok od otrzymania nagrody Statek Roku, Hydra zabunkrowała w grudniu br. i ma wypłynąć na firody. Prom będzie przewoził ludzi i samochody na trasie między norweskimi portami Hjelmeland, Nesvik oraz Skipavik niedaleko Stavanger – poinformował mnie Erlend Hovland, Chief Technology Officer, Norled AS.
05.01.2023

Zielony amoniak będzie źródłem wodoru. Japoński holownik wytyczy kurs

Zielony NH3 staje się preferowanym źródłem wodoru, ale nie jest pozbawiony wyzwań, pisze Noel Tomnay, dyrektor ds. konsultingu w zakresie wodoru w firmie analityk energetyczny Wood Mackenzie. Jego zdaniem „Ponad 85% zorientowanych na eksport niskoemisyjnych projektów wodorowych planuje transport amoniaku, a nie wodoru”.
27.12.2022

Holland Shipyards wygrała kontrakt na budowę trzech wyjątkowych statków transportowych

W odpowiedzi na politykę ograniczania emisji CO2, holenderska firma Hartel Shipping & Chartering wybrała rodzimą stocznię jako wykonawcę budowy jednostek z napędem spalinowo-elektrycznym, dzięki czemu statki będą mogły w przyszłości w pełni przejść na zeroemisyjne paliwo ekologiczne.
22.12.2022

Grupa Orlen zdominuje rynek mocy

Grupa Orlen zakontraktowała ok. 1,13 GW obowiązku mocowego na aukcji głównej na rok 2027, przeprowadzonej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Orlen szacuje, że przychody z tytułu zawartych umów mocowych w ciągu 7 lat mogą wynieść co najmniej 737,23 mln zł.
15.12.2022

Damen Gdańsk. Zrównoważony rozwój w DNA firmy [WIDEO]

Biuro Damen Engineering Gdańsk (DEGd) zatrudnia ponad 150 pracowników. Zapytaliśmy szefów firmy, co wyróżnia zespół, który na co dzień stawia między innymi na takie wartości jak jakość pracy i edukacji, równość płci i troska o klimat?
14.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O NesoBusie - Polskim Autobusie Wodorowym - oraz planach Grupy Polsat na zeroemisyjny transport nad Wisłą [Odcinek 12]

Grupa Polsat to nie tylko potęga medialno-telekomunikacyjna w naszym kraju, ale również coraz większa siła na polskim rynku energetyczno-paliwowym.
12.12.2022

Pierwszy na świecie transportowiec skompresowanego wodoru z pozwoleniem na budowę

Statek przewożący jedynie duże ilości zeroemisyjnego surowca energetycznego stanie się faktem. Australijska firma Provaris Energy otrzymała właśnie pozwolenie na zbudowanie jednostki do transportu skompresowanego wodoru
12.12.2022

Dekarbonizacja na kursie. Panele słoneczne i magazyny energii na statki. Polska ma swój udział

Coraz droższa energia i surowce energetyczne sprawia, że przyspieszają programy związane z wykorzystaniem energii elektrycznej. Fast Offshore Supply z Singapuru podpisał na początku grudnia protokół ustaleń w celu wspólnego opracowania systemu magazynowania energii (ESS). Partnerami projektu są Terasaki Electric Co., Shift Clean Solutions Ltd. i RINA.
11.12.2022

Corsica Linea otrzymała swój pierwszy prom pasażerski RoPax, zasilany LNG

Ogłoszenie informacji nastąpiło zgodnie ze strategią transformacji energetycznej firmy, aby wejść do ligi firm celujących w zrównoważony, niskoemisyjny transport morski, przyspieszając też realizację celów zeroemisyjnych. LNG jako paliwo morskie zostało wybrane przez firmę ze względu na jego cechy przyjazne dla środowiska.
07.12.2022

K Line przeznacza 740 milionów dolarów na inicjatywy związane z ochroną środowiska

Japońska firma żeglugowa Kawasaki Kisen Kaisha Ltd (K Line) w nowo opublikowanym raporcie przedstawiła swoje krótkoterminowe plany inwestycyjne, przeznaczając znaczną część na inicjatywy środowiskowe.
05.12.2022

Clean Tech Europe - UE rozpoczyna działania na rzecz rozwoju bazy przemysłowej dla zielonej energii

Komisja Europejska uruchamia platformę mającą na celu wzmocnienie łańcuchów wartości dla czystej energii.
02.12.2022

MKiŚ: pierwszy projekt aktualizacji PEP2040 w ciągu najbliższych miesięcy lub nawet tygodni

Pierwszy scenariusz aktualizacji Polityki energetycznej Polski do 2040 r (PEP2040) pojawi się w ciągu najbliższych miesięcy, nawet tygodni - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński. Dodał, że już widać zwiększenie produkcji energii z OZE i zmniejszenie roli gazu.
29.11.2022

W stoczni Crist powstaje zeroemisyjny statek do obsługi offshore wind [ZDJĘCIA]

Dnia 18.11.2022 r. o godzinie 10.00 w stoczni Crist rozpoczęła się ceremonia cięcia blach nowego projektu jednokadłubowego statku dla armatora Ulstein Verft o numerze roboczym NB318, który ma służyć do obsługi farmy wiatrowej. Współpraca stoczni z tym armatorem rozpoczęła się w 2013 r. od projektu NB301. Crist zrealizował dla nich już 14 projektów, teraz wykonuje projekt numer 15 i 16.
24.11.2022

Bałtyk basenem innowacji?

Ze względu na restrykcyjne normy ograniczające stosowanie statków wykorzystujących paliwo wysokosiarkowe, Bałtyk może stać się poligonem dla innowacji, twierdzą eksperci ABB. Szczególną rolę ma do odegrania zielony wodór, który jest niezbędny w realizacji celów zielonej rewolucji w żegludze.
23.11.2022

Nowe perspektywiczne obszary dla występowania siarczków polimetalicznych na Atlantyku

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) poinformowało, że badania podczas rejsu na Atlantyku, w strefie Grzbietu Śródatlantyckiego, potwierdziły dwa obszary perspektywiczne dla występowania siarczków polimetalicznych, które mogą zawierać m.in. miedź, ołów, cynk, złoto, srebro czy selen. Rejs badawczy w ramach Programu Rozpoznania Geologicznego Oceanów (PRoGeO) odbył się w sierpniu i we wrześniu 2022 roku i dotyczył głównie zdalnych pomiarów dna.
23.11.2022

Furetank testuje paliwo odnawialne na bazie odpadów

Szwedzka firma żeglugowa Furetank ujawniła, że jej dwupaliwowy tankowiec Fure Valö wykonał pierwszy rejs na nowej mieszance paliwowej od firmy Equinor zawierającej zużyty olej kuchenny.
18.11.2022

Cecon Contracting opracowuje statek do układania kabli zasilany metanolem

Norweska firma z siedzibą w Oslo i jej partnerzy zawarli umowę na budowę specjalistycznej jednostki do układania podwodnych kabli, wyposażony w system podwójnego paliwa na metanol i pakiet akumulatorów.
18.11.2022

Rosja i Kanada nie przystąpią do zakazu stosowania ciężkiego oleju opałowego w 2024 roku

Dyrektywa wprowadzona przez Międzynarodową Organizację morską miałaby zapewnić Arktyce i Antarktydzie bezpieczeństwo od wieloemisyjnych środków transportu, które niszczą ich klimat oraz mając swój udział w utrzymywaniu szybkiego topnienia lodowców. Nie wszystkie państwa są gotowe na tak radykalne zmiany.
18.11.2022

Powstał nowy, zielony hub w celu przyspieszenia dekarbonizacji żeglugi

Podczas COP27 w Egipcie zainicjowano program Blueprint for Future Ports, którego celem jest rozwijanie zielonej energii na morzu oraz zeroemisyjności. W związku z tym powołano hub The Green Shipping Corridors Hub, aby wspierać działania mające na celu realizację ekologicznych korytarzy żeglugowych.
17.11.2022

Na COP27 uzgodniono ekologiczne szlaki morskie

Wielka Brytania, USA, Norwegia i Holandia zgodziły się na rozbudowę zeroemisyjnych szlaków żeglugowych między swoimi krajami. Do porozumienia doszło podczas szczytu COP27.
14.11.2022

Brytyjski rząd dofinansowuje zeroemisyjny USV na wodór

SEA-KIT International zabezpieczył finansowanie drugiej rundy rządowego konkursu dotyczącego czystej gospodarki morskiej.
10.11.2022

Pierwszy na świecie zeroemisyjny wycieczkowiec zostanie sklasyfikowany przez DNV

Northern Xplorer, niedawno założone norweskie przedsiębiorstwo żeglugowe, wybrało DNV do sklasyfikowania swojego pierwszego statku wycieczkowego z zerową emisją.
01.11.2022

Pandemia covid-19 ujawniła trzy luki w rozwoju portów

Zgodnie z najnowszym raportem Międzynarodowego Stowarzyszenia Portów i Przystani (IAPH), pandemia koronawirusa nie tylko odbiła się na sytuacji portów morskich, ale ukazała trzy luki w ich rozwoju.
18.10.2022

V edycja konferencji wodorowej PCHET

4 i 5 października 2022 roku, pod hasłem: “Energia odnawialna podstawą gospodarki wodorowej”, odbędzie się V edycja konferencji PCHET - Polish Conference on Hydrogen Energy & Technologies. W tym roku wydarzenie odbędzie się w Gdyni, która słynie z innowacji i nowoczesności oraz pierwszego polskiego Portu Morskiego. To właśnie na Pomorzu tworzone będą zasoby OZE, które dadzą podstawę do produkcji zielonej energii i czystego wodoru.
29.09.2022

Więcej zeroemisyjnych promów na Bałtyku. Kolejny buduje Scandlines

Duński przewoźnik Scandlines świętował ostatnio położenie stępki pod nowy zeroemisyjny prom towarowy, który będzie kursował z Niemiec do Danii.
05.09.2022

Dekarbonizacja według IMO wymaga wsparcia

Nadchodząca debata na temat regulacji dotyczących gazów cieplarnianych i środków ekonomicznych w IMO wziął pod lupę zespół World Shipping Council (WSC) i sugeruje konieczność poprawy niektórych obszarów oraz szerokiego zrozumienia i porozumienia wielu stron o różnych interesach.
29.08.2022

Hapag-Lloyd – 150 statków do modernizacji. Szansa dla polskich stoczni

Niemiecki armator kontenerowy Hapag-Lloyd rozpoczął kompleksową modernizację floty w celu poprawy efektywności energetycznej 150 eksploatowanych obecnie statków. Na realizowany przez 5 lat program przeznaczone zostaną miliony euro.
28.08.2022

60 mln euro rocznie wydaje rząd Niemiec na innowacje w niemieckich stoczniach

Rząd Niemiec podjął decyzję o przeznaczeniu 30 mln euro rocznie na rozwój statków bezemisyjnych i 1,3 mln euro na wsparcie informatyzacji w przemyśle stoczniowym. Rocznie na innowacje w sektorze rząd Niemiec wydaje 60 mln euro.
24.08.2022

Zjednoczone Emiraty Arabskie i Egipt łączą siły w rozwoju biznesu morskiego. Polska ma potencjał, by włączyć się w ten proces

Przedstawiciele Ministerstw Energii i Infrastruktury ZEA oraz Transportu Egiptu odbyli niedawno spotkanie przy okazji Zgromadzenia Ogólnego Arabskiej Akademii Nauki, Technologii i Transportu Morskiego, w którym wzięło udział około 20 państw arabskich.
21.08.2022

Port Aberdeen i Stillstrom zainwestują w morski hub do ładowania statków [WIDEO]

Morski port Aberdeen i oraz Stillstrom, spółka należąca do morskiego lidera Maersk, zainwestują w morski hub ładowania elektrycznych statków. W tym celu powstanie spółka joint venture (JV), która będzie rozwijała ten pionierski projekt. Celem jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń emitowanych przez statki.
19.08.2022

Projekt zeroemisyjnych wodorowych ogniw paliwowych bliższy komercjalizacji

Wspólny projekt zeroemisyjnych wodorowych ogniw paliwowych, realizowany od 2018 roku przez ABB i Ballard Power Systems (Ballard) otrzymał aprobatę AiP, dzięki czemu może zostać ukończony w ciągu najbliższych lat i zostać skomercjalizowany. Technologia posiada potencjał, jeśli chodzi o żeglugę na Bałtu.
19.08.2022

Transport wodny staje się coraz bardziej ekologiczny. To nie tylko kwestia napędów i zielonych paliw

Gdyńska Stocznia Crist, która za swój pierwszy w Unii Europejskiej hybrydowy prom Elektra zdobyła w 2018 roku nagrodę Ship of the Year, niedawno zwodowała drugi tego typu statek. Spodziewa się więcej zamówień na niskoemisyjne jednostki, ponieważ regulacje związane z ograniczeniem emisyjności transportu morskiego zmuszają operatorów żeglugi do inwestowania w takie rozwiązania. Na rynku od lat sprawdza się gaz LNG, ale inną niskoemisyjną alternatywą jest też metanol. Rośnie także zainteresowanie wodorem.
18.08.2022

Singapur i Rotterdam utworzą "najdłuższy na świecie" zielony cyfrowy korytarz żeglugowy

Władze dwóch największych portów na świecie - w Singapurze i Rotterdamie, nawiązały współpracę w celu uruchomienia - według nich najdłuższego na świecie zielonego cyfrowego korytarza dla żeglugi.
15.08.2022

Inwestycje w brytyjski przemysł offshore mogą wygenerować 26 tys. miejsc pracy

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Robert Gordon University (RGU), trzy nowe technologie niskoemisyjne mogą wygenerować 26 tys. nowych miejsc pracy w sektorze energetycznym w Wielkiej Brytanii do 2030 roku. Problemem może się okazać podatek od zysków nałożone na spółki energetyczne.
26.07.2022

Polskie jachty i eko rozwiązania. Trzecia edycja Polboat Yacht Festival [WIDEO]

W czwartek otwarto największą w Polsce imprezę jachtową. To trzecia edycja tej jedynego w Polsce tak dużego wydarzenia w branży łodzi luksusowych. Przez cztery dni uczestnicy mogli zwiedzać pokłady zacumowanych luksusowych łodzi, a, jak powiedział organizator, Gdynia, jak powiedział organizator imprezy, zamieniła się w „polskie Cannes”.
25.07.2022

Crist. Kurs na rynek Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Na początku lipca odbyło się spotkanie przedstawicieli stoczni Crist, firmy Synlift oraz Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego w Ambasadzie Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Warszawie. Gości przyjął Pan Ahmed Al-Mansouri, II Sekretarz Ambasady ZEA.
17.07.2022

Bank Gospodarstwa Krajowego buduje ekosystem 3W z polskimi firmami z obszaru wody, wodoru i węgla

Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach inicjatywy 3W rozwija współpracę z polskimi firmami, które prowadzą działalność w obszarze wody, wodoru i węgla pierwiastkowego. Do świata 3W dołączyło pięć firm: Food4Future Technologies, Nanoseen, Smart Nanotechnologies, Ścieki Polskie oraz WTT. Współpraca będzie koncentrować się na upowszechnianiu idei 3W, w szczególności przez współdziałanie zespołów eksperckich i inicjowanie projektów w organizacjach i instytucjach związanych z wodą, technologiami wodorowymi i węglowymi.
17.07.2022

Pierwszy grecki prom elektryczny wypłynie z Pireusu w 2026 roku

Saronic Ferries wprowadzi do serwisu prom elektryczny w 2026 r. Armator zlecił opracowanie projektu C-Job Naval Architects. Będzie to pierwszy w pełni elektryczny RoPax w Grecji.
13.07.2022

Seatech Engineering: jesteśmy gotowi projektować statki dla polskiego offshore wind [WYWIAD]

Polska część Bałtyku weszła w czynną fazę realizacji zagospodarowania jej pod morskie farmy wiatrowe. Aktualnie złożonych jest ponad 137 wniosków. Realizacja związana z pierwszym etapem budowy farm wiatrowych jest na wysokim poziomie zaawansowania – organizowane są przetargi, spotkania z dostawcami, składanie łańcuchów dostaw. W tym momencie należy zadać kluczowe pytanie, kto i w jaki sposób dostarczy elementy do budowy tych farm, ile i jakie jednostki będą niezbędne do tego procesu, który przyczyni się do zielonej transformacji
12.07.2022

Breeze i Seatech razem dla jednostek SOV dedykowanych dla polskiego offshore wind

Dwa biura projektowe - norweskie Breeze Ship Design i polskie Seatech Engineering - podpisały 27 czerwca list intencyjny dotyczący współpracy i rozwoju wspólnych projektów statków operacyjnych typu SOV. Jednostki będą oferowane firmom pracującym na rzecz polskiej morskiej energetyki wiatrowej.
01.07.2022

PKN Orlen widzi możliwość kooperacji w zakresie m.in. morskiej energetyki wiatrowej także na Łotwie

PKN Orlen z uwagą obserwuje rynek łotewski, na którym jest już obecny. Jako przyszły lider transformacji energetycznej w tej części Europy dostrzega możliwość kooperacji w zakresie morskiej energetyki wiatrowej i produkcji zielonego wodoru - powiedział prezes koncernu Daniel Obajtek.
20.06.2022

Komisja Europejska zgadza się na przejęcie Lotosu przez Orlen

Komisja Europejska zatwierdziła zaproponowanych przez PKN Orlen nabywców aktywów sprzedawanych w ramach realizacji środków zaradczych przy przejęciu kontroli nad Grupą Lotos – poinformował w poniedziałek PKN Orlen.
20.06.2022

CAPTN zapewni Kilonii inteligentny i autonomiczny transport na lądzie i wodzie

W ramach spotkania Europejskiego Uniwersytetu Morskiego Sea EU przedstawiciele z Polski mogli zapoznać się z projektem CAPTN uniwersytetu w Kilonii. Skrót pochodzi od “Clean Autonomous Public Transport Network” i w sposób interdyscyplinarny nakreśla drogę dojścia miasta nadmorskiego do transportu inteligentnego i przyjaznego środowisku.
19.06.2022

Baltic Power pierwszym projektem z zakończonymi badaniami geotechnicznymi

Przez 9 miesięcy na obszarze famy wiatrowej oraz trasie wyprowadzenia mocy na ląd 13 specjalistycznych jednostek prowadziło badania dna morskiego. Uzyskane wyniki pozwalają na finalizację projektu fundamentów dla ok. 70 turbin wiatrowych, morskich stacji elektroenergetycznych oraz ich połączenia kablowego z infrastrukturą przesyłową na lądzie.
16.06.2022

Orlen Neptun I walczy o koncesje na budowę farm wiatrowych na Bałtyku

Orlen Neptun I jest odpowiedzialny za rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Grupie ORLEN. Spółka ubiega się o jedenaście nowych koncesji na budowę farm wiatrowych na Bałtyku, które będą zeroemisyjnym źródłem energii dla Polski.
13.06.2022

Porty w Gdyni i Tallinie będą wspólnie rozwijać gospodarkę wodorową

Wodór będzie elementem, który połączy Gdynię z Tallinem. Przedstawiciele portów zlokalizowanych w tych miastach podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w dziedzinie rozwoju gospodarki wodorowej.
27.05.2022

Zielona Elektra będzie obsługiwać port w Berlinie. Napędzi ją wodór

Po prawie dwóch latach budowy holownika Elektra w stoczni Hermann Barthel w Derben i przeniesieniu g do berlińskiego portu Westhafen, Niemcy rozpoczęli długotrwałe testy bezemisyjnego pchacza. Halownik został wyposażony w napęd akumulatorowo-elektryczny z ogniwami paliwowymi.
27.05.2022

Davos 2022: polska energetyka wymaga inwestycji w wysokości co najmniej 1,3 bln zł do 2030 roku [WIDEO]

Polski sektor energetyczny wymaga 1,3 - 1,7 biliona zł inwestycji do 2030 roku. To wysiłek porównywalny z odbudową Polski po II wojnie światowej – uważa Paweł Strączyński, wiceprezes Pekao S.A. ds. finansowych.
26.05.2022

Porty morskie Bałtyku i Morza Północnego ożywi Incone60. Stepnica, Władysławowo i Elbląg na morskim szlaku

W samo południe do nabrzeża polskiego portu we Władysławowie dobił sprawnie duński statek Anita Hagedorn pod niemiecką banderą. To silny akcent projektu Incone60, którego liderem jest Instytut Morski Uniwersytetu Morskiego, a partnerami są małe porty z Polski, Litwy i Belgii.
18.05.2022

Produkcja i handel bliżej klienta. Szansa dla polskich portów i stref gospodarczych

Jednym z najważniejszych ustaleń badania Economist Impact 2022 Trade in Transition jest to, że w wyniku zakłóceń łańcucha dostaw wywołanych pandemią, firmy skoncentrują się na dywersyfikacji dostawców. Badanie przeprowadzono w okresie październik i grudzień 2021.
03.05.2022

Kurs na inwestycje i innowacje. Elbląg i okolice z nowymi szansami na rozwój

Kanał żeglugowy między Zatoką Gdańską a Mierzeją Wiślaną wchodzi w ostatnią fazę realizacji. Port w Elblągu uniezależnia się od przejścia przez Cieśninę Pilawską, planuje rozwój i wdraża innowacyjne rozwiązania przyjazne środowisku. Elbląg i okolice zyskają szansę na rozwój usług i przemysłu.
02.05.2022

Powstanie statek zbierający śmieci. Projekt powstaje na Politechnice Gdańskiej

Autonomiczny statek, zasilany energią elektryczną, ma zbierać odpady z wody i od innych statków. Projekt jednostki powstaje na Politechnice Gdańskiej. Uczelnia realizuje go razem z partnerami z Tajwanu.
27.04.2022

Prawo morskie - problemy i przyszłe wyzwania

X Konferencja Prawa Morskiego pt. „Współczesne problemy i przyszłe wyzwania prawa morskiego” odbyła się 21 kwietnia 2022 roku. Konferencja odbyła się na Uniwersytecie Gdańskim, który jest członkiem Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego. Konferencję otworzył Jakub Puszkarski. Jest inicjatorem konferencji i jednym z jej głównych organizatorów.
26.04.2022

Shell: odejście od rosyjskich surowców w Polsce jest możliwe, chociaż wymaga czasu

Jak wynika z najnowszego raportu Polityki Insight1 w Unii Europejskiej obecnie rosyjska ropa stanowi 27 proc. importu tego surowca, gaz 40 proc., a węgiel 46 proc. W Polsce Rosja również odgrywa kluczową rolę – 72 proc. importu ropy, 45 proc. gazu i 74 proc. węgla pochodzi z tego kraju. Całkowite odejście od ropy z Rosji jest możliwe, jednak proces doprowadzi do wzrostu cen paliw i innych produktów. Natomiast odejście od rosyjskiego gazu będzie możliwe już nawet w październiku tego roku, po ukończeniu budowy Baltic Pipe. Jak po
21.04.2022

Energa: wiceprezes rezygnuje, Obajtek w radzie nadzorczej

Spółka Energa poinformowała, że z funkcji wiceprezesa zarządu ds. finansowych zrezygnował Marek Kasicki. W oddzielnym komunikacie spółka podała, że do jej rady nadzorczej powołany został prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
19.04.2022

Biznes morski po norwesku z polskim udziałem [GALERIA]

Na Nor-Shipping wystawiało się około 600 firm, a targi i konferencje odwiedziło około 20 tys. uczestników. Norwegia postawiła na innowacyjne klastry morskie i jak przystało na kraj z oceanicznymi ambicjami, wspiera je na każdym kroku. Przed około 10 laty utworzono nawet rządowy program i fundusz Norwegian Innovation Clusters, z którego wspierano rozwój klastrów morskich.
10.04.2022

Na Politechnice Gdańskiej podpisano umowę na realizację projektu ZeroWastePorts - autonomicznego statku do zbierania odpadów z wody i innych jednostek

Powstanie autonomiczny statek, który będzie zbierał odpady z wody i innych statków, a do tego będzie zasilany energią elektryczną. 5 kwietnia prof. Sławomir Milewski, prorektor ds. nauki oraz Adam Ślipy, prezes zarządu Seatech Engineering podpisali umowę konsorcjum na realizację projektu.
09.04.2022

Wyzwania transformacji energetycznej - 35 Konferencja EuroPOWER & OZE Power

Konferencja EuroPOWER & OZE Power to czas spotkań najwybitniejszych ekspertów i przedstawicieli branży energetycznej. Podczas pierwszego dnia wydarzenia specjaliści skupili uwagę na kluczowych tematach, takich jak bezpieczeństwo energetyczne, transformacja czy odejście od węgla.
08.04.2022

Nor-Shipping 2022 z polskim akcentem. Nagrody za innowacje, silna inicjatywa Wista Norway

Targi Nor-Shipping wróciły po prawie trzech latach. To wydarzenie dla firm, które współpracują z rynkiem norweskim. Z Polski było ledwie 7 wystawców na prawie 600 wystawców z całego świata. Polskę reprezentowała Stocznia Remontowa Nauta oraz Marine Project.
07.04.2022

Ekspert: USA wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne Polski i Europy

USA mają nie tylko dużą przewagę w kwestiach obronnych, ale też bezpieczeństwa energetycznego, szczególnie jeśli chodzi o dostawy gazu do Polski i Europy – podkreślił w rozmowie z PAP prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski.
26.03.2022

Kontenerowiec na baterie wypłynie w 2023 r. Polskie huby mają kompetencje by już dzisiaj wprowadzać na rynek takie rozwiązania [GALERIA]

Absolwenci Akademii Marynarki Handlowej USA założyli startup i nazwali go Fleetzero. Zamierzają budować małe jednostki z napędem elektrycznym. Firma planuje budować statki z napędem na baterie już w br. Będą to feedery, które zapewnią transport na krótkich trasach między pobliskimi portami. Polskie huby mają projekty, technologie, kompetencje i gotowe rozwiązania, by już dzisiaj wprowadzać na rynek światowy proponowane przez Amerykanów rozwiązania.
20.03.2022

Z wizytą u Samuraja. Japoński przemysł stoczniowy w postpandemicznej rzeczywistości

Japonia jest po Chinach i Korei trzecim producentem statków na świecie. Żegluga, budownictwo okrętowe i inżynieria stanowią rdzeń ściśle powiązanego japońskiego przemysłu morskiego. Mimo to w Japonii odnotowuje się spadek liczby nowych zamówień na budowę statków, zaś konkurencja i braki kadrowe stanowią główne bolączki japońskiego sektora morskiego.
07.03.2022

Prezes PGE: decyzja rządu o NABE to sygnał, że Polska stawia na bezpieczeństwo energetyczne

Przyjęcie przez rządu, dokumentu zakładającego utworzenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego to ważny sygnał, że Polska stawia na bezpieczeństwo energetyczne. - przekazał PAP prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
01.03.2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.