• <
KONGSBERG_2023

Nowe zamówienia statków: LNG i metanol łeb w łeb

jm

05.12.2023 20:55
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Nowe zamówienia statków: LNG i metanol łeb w łeb

Partnerzy portalu

Fot. GospodarkaMorska.pl

Według informacji DNV, w listopadzie złożono w stoczniach zamówienia na łącznie osiem jednostek zasilanych paliwami alternatywnymi. Są to samochodowce i ro-ro. Cztery z nich mają korzystać z LNG, cztery z metanolu.

Platforma AFI należąca do DNV zarejestrowała w tym roku łącznie 268 zamówień na statki napędzane paliwami alternatywnymi. W wyścigu paliw na czoło wysunął się metanol – zamówiono łącznie 152 jednostki na to paliwo, przy 112 statkach napędzanych LNG.

Martin Wold, główny konsultant w dziale doradztwa morskiego DNV przewiduje, że tempo składania nowych zamówień ponownie wzrośnie.

- Warto jednak zauważyć, że dynamika, jaką obserwujemy w segmentach tankowców i masowców, w dalszym ciągu podlega stopniowemu przyspieszaniu.

Pomimo rosnącej stale liczby funkcjonujących już statków wykorzystujących paliwa alternatywne, paliwa te stanowią według aktualnych szacunków zaledwie 0,6% zużywanych przez żeglugę. Pozostałe 99,4% wciąż stanowi ciężki bunkier. Zamówienia na statki napędzane paliwami nisko- lub zeroemisyjnymi napędzane są głównie przez największe firmy żeglugowe, takie jak Maersk, CMA CGM czy MSC.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.