• <

Zielona Elektra będzie obsługiwać port w Berlinie. Napędzi ją wodór

27.05.2022 11:47
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Zielona Elektra będzie obsługiwać port w Berlinie. Napędzi ją wodór

Partnerzy portalu

Zielona Elektra będzie obsługiwać port w Berlinie. Napędzi ją wodór - GospodarkaMorska.pl
Zdjęcie: Behala

Po prawie dwóch latach budowy holownika Elektra w stoczni Hermann Barthel w Derben i przeniesieniu go do berlińskiego portu Westhafen, Niemcy rozpoczęli długotrwałe testy bezemisyjnego pchacza. Halownik został wyposażony w napęd akumulatorowo-elektryczny z ogniwami paliwowymi. 

Petra Cardinal, dyrektor zarządzający firmy Behala powitała około 250 gości, którzy zebrali się na terenie portu rzecznego w Berlinie. Burmistrz Franziska Giffey dokonała oficjalnego ochrzczenia Elektry. Minister federalny dr Volker Wissing mówił podczas wydarzenia o znaczeniu mobilności wodorowej dla osiągnięcia celów neutralności klimatycznej Niemiec. Istotną rolę odegra dekarbonizacja żeglugi śródlądowej.

W budowę Elektry było zaangażowanych kilka firm. Były to BEHALA (logistyka), BALLARD Power Systems (ogniwa paliwowe), ARGO - ANLEG (system wodorowy), Schiffselektronik Rostock (system energii elektrycznej), EST-Floattech (system baterii) i HGK Shipping (obsługa żeglugi). Firmy działały pod kierownictwem Wydziału Projektowania i Eksploatacji Systemów Morskich Politechniki Berlińskiej. 

Elektra poza zeroemisyjnym silnikiem, wykorzystuje ciepło odpadowe z ogniw paliwowych. Pomieszczenia są ogrzewane za pomocą pompy ciepła woda-woda. Zaletą tego rozwiązania jest to, że pod stępką statku zawsze dostępna jest woda o temperaturze powyżej 0°C. Zastosowanie specjalnie opracowanego systemu zarządzania energią oraz asystenta jazdy wspomaga kapitana i logistyka w planowaniu operacji i realizacji zadań. 

Zdjęcie: Behala


Jak informuje Behala w komunikacie, mając na pokładzie 750 kg wodoru pod ciśnieniem 500 barów i baterię o pojemności 2500 kWh, statek posiada zasięg około 400 kilometrów w konwoju z załadowanym ciężkim transportowcem URSUS, czyli na szlakach handlowych z Berlina w kierunku Renu/Ruhry, Hamburga i Szczecina. Elektra wymaga dwóch stacji tankowania. Pierwsze stacje nabrzeżne dla zbiorników wodoru i prądu ładowania o wymaganej klasie mocy 500 kW zostaną uruchomione w 2023 roku, zarówno w berlińskim porcie Westhafen, jak i w porcie w Lüneburgu.

Grafika: Behala

Testy będą początkowo prowadzone głównie w rejonie stolicy, a od 2023 roku będą kontynuowane w coraz większym stopniu w kierunku Hamburga.


Źródło: Behala

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.