Dwa biura projektowe - norweskie Breeze Ship Design i polskie Seatech Engineering - podpisały 27 czerwca list intencyjny dotyczący współpracy i rozwoju wspólnych projektów statków operacyjnych typu SOV. Jednostki będą oferowane firmom pracującym na rzecz polskiej morskiej energetyki wiatrowej.
O tym, że podpisanie listu intencyjnego z biurem Breeze jest niepowtarzalną okazją jest przekonany Adam Ślipy, prezes Seatech Engineering.
– Ta współpraca daje nam możliwość połączenia sił. To okazja do wzmocnienia zdolności i wypełnienia luk w naszych usługach. Pomimo faktu, że Breeze jest dosyć nową firma, ich zespół ma duże doświadczenie w prowadzeniu dużych projektów offshore dla różnych armatorów. Tego praktycznie nie da się wypracować na polskim rynku morskim – podkreśla prezes Adam Ślipy.
– Nasze biuro projektowe może zapewnić zespół inżynierów, który ma prawie dwudziestoletnie doświadczenie w projektach statków i oczywiście prawdziwy polski local content – uzupełnia prezes Seatech Engineering.
O szansach na sukces wspólnego projektu mówi również strona norweska.
– Współpraca z Seatech daje nam ogromną siłę w zakresie lokalnej wiedzy na temat polskiego rynku morskiej energetyki wiatrowej, jak i znajomość polskiej stoczniowej technologii produkcji. Wspólne działania zapewnią nam również mocny i doświadczony zespół inżynierów technicznych zarówno w zakresie projektów klasyfikacyjnych, jak i warsztatowych – komentuje CCO Tommy Hivand z Breeze Ship Design.
– Nasza załoga ma wieloletnie doświadczenie w tworzeniu wysokiej jakości statków. Będziemy współpracować i już dziś zapewniamy, że nasza oferta i synergia przyniosą najlepsze rezultaty na tym rynku – dodaje Tommy Hivand.
O Seatech Engineering
Firma Seatech Engineering została założona w 2003 roku jako firma projektująca statki z głównymi biurem w Gdańsku (Polska). Podstawowe działania koncentrują się na projektach o wysokiej wartości dodanej jednostki średniej wielkości obejmujące wszystkie dyscypliny szeroko rozumianej architektury morskiej: statki naukowe, statki rybackie, promy, statki do bunkrowania LNG, marynarki wojenne i łodzie patrolowe lub statki żeglugi śródlądowej.
Oprócz opracowywania własnych projektów Seatech współpracuje ze stoczniami w procesach produkcyjnych dla nowych budynków, a także wsparcie całych stoczni remontowych proces modernizacji (od studiów wykonalności i skanowania 3D po dokumentację warsztatową i nadzór pokładowy).
O Breeze Ship Design
Breeze Ship Design to niezależna norweska firma projektująca statki, założona w październiku 2020 roku. Koncentruje się na przyspieszeniu zrównoważonych rozwiązań w architekturze morskiej. Na koncie ma ponad 230 projektów w 2021 roku i szybko staje się jednym z wiodących biur architektów marynarki wojennej w kierunku projektowania statków zeroemisyjnych.
Współpracuje z takimi markami jak Wärtsila Ship Design, Vik Sandvik, Skipskonsulent, Schiffko i Conan Wu & Assocites. Na portfolio Breeze Ship Design składają się projekty "szyte na miarę", wysoce innowacyjne, jak i projekty efektywne kosztowo. Załoga biura posiada kilkuletnie doświadczenie, wiedzę połączoną z szczerą pasją i udokumentowane innowacyjne osiągnięcia.
Działalność na Morzu Północnym przynosi dziennie wpływy do budżetu rzędu 22 mln funtów
Francja wyznacza kolejne obszary pod rozwój offshore wind
Na terenie morskiej farmy wiatrowej SaintNazaire zainstalowano połowę turbin
Ørsted i Baltic Power stawiają na usługi duńskiej firmy Cadeler
PKN Orlen: to wydobycie poprawiło bardzo wyniki
Minister Moskwa: Rozmawiamy ze stroną czeską i słowacką o współpracy w ramach terminala FRSU