• <
instytut_oceanologii_PAN_2023

Ekologiczne statki AKVA dla farm rybnych. Crist ma jednostki dla farm rybnych w swoim portfolio

Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Ekologiczne statki AKVA dla farm rybnych. Crist ma jednostki dla farm rybnych w swoim portfolio

Partnerzy portalu

Ekologiczne statki AKVA dla farm rybnych. Crist ma jednostki dla farm rybnych w swoim portfolio - GospodarkaMorska.pl
Paszowiec Philosofish. Photo: AKVA group

Grecki Philosofish zakontraktował w  AKVA dwa statki paszowe do karmienia ryb w farmach morskich.  Statki zostały zaprojektowane dla operatorów działających w warunkach Morza Śródziemnego. CRIST ma doświadczenie w produkcji paszowców i statków do przewozu ryb żywych.

- Statki są projektowane w ścisłej współpracy inżynierów Grupą AKVA z klientem. Grecki hodowca ryb posiada obecnie trzy statki z grupy AKVA – informuje Anne Oma z AKVA.

Philosofish to jedna z największych firm zajmującą się produkcją ryb w basenie Morza Śródziemnego.  Hoduje głównie labraksa (okoń morski) i doradę (sparus złotogłowy - był przysmakiem starożytnych Rzymian). Philosofish zamierza zwiększyć swój udział w rynku produkcji ryb z akwakultur morskich. W tym celu postawił na wykorzystanie  technologii proponowanych praz AKVA. Do zarządzania farmami i urządzeniami je obsługującymi wprowadza zdalne sterowania żywienia ryb za pomocą rozwiązań cyfrowych.

Hybrydowe paszowce

Grupa AKVA sprzedała dotąd ponad 450 statków do zadawania karmy, które wykorzystywane są na farmach rybnych na całym świecie. Od jednostek prostych i małych do dużych paszowców, które są zaprojektowane tak, aby załoga mogła wygodnie mieszkać i pracować na statku przez dłuższy czas.

- W branży akwakultury w regionie Morza Śródziemnego dzieje się wiele, a Philosofish jest klientem, który inwestuje [w rozwój innowacji – MG]. Bardzo doceniamy tę współpracę — mówi Bruno Polichetti, dyrektor zarządzający grupy AKVA w Grecji.

Statki do eksploatacji  zostaną wprowadzone w październiku br. Jedna z barek paszowych będzie zacumowana na akwenie w rejonie Chiliomili w Aghios Serafim, a druga w na wodach Kofinas, na południowy zachód od wyspy Evia.

- Instalując na paszowcu układ hybrydowy otrzymujemy przyjazne dla środowiska, ekonomiczne, a przede wszystkim ciche główne źródło zasilania. Po raz pierwszy grupa AKVA dostarcza takie układy hybrydowe do Grecji – podkreśla Polichetti.

Statek na każde warunki

Jedną z najważniejszych rzeczy podczas projektowania barek paszowych jest ich przystosowanie do wymagających warunków pogodowych na wybrzeżu. Ważne jest, aby wybrać materiały dobrej jakości i upewnić się, że barki są zbudowane tak, aby wytrzymać obciążenia, na jakie są narażone – wyjaśnia AKVA.

- Produkujemy statki paszowe, które są trwałe. Dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów i starannej obróbce powierzchni zapewniamy barce długą żywotność – podkreśla dyrektor Kristian Botnen w Grupie AKVA.

Statki paszowe muszą spełniać wymagania różnych sposobów hodowli, niezależnie od tego, czy chodzi o hodowlę łososia w Norwegii, czy labraksa w basenie Morza Śródziemnego. Grupa AKVA umożliwia dostosowanie paszowców do perfekcyjnego działania [w zakładanych warunkach – MG] – podkreśla Botnen.

Rybna automatyka i informatyka

Statki paszowe są dostarczone w pełni wyposażone w systemy karmienia grupy AKVA, generator, układy hybrydowe, sterownię, kabinę dla załogi, sprzęt bezpieczeństwa i odpowiednie wyposażenie dodatkowe, takie jak zintegrowane systemy transportu martwych ryb i paszy.

Cyfrowe rozwiązania grupy AKVA usprawniają obsługę barek paszowych. Korzystając z zaawansowanej technologii, zadania takie jak monitorowanie i kontrolowanie dystrybucji paszy, śledzenie wydajności karmienia i optymalizacja produkcji w czasie rzeczywistym poprawiają wydajność i obniżają koszty eksploatacji statków.

Dzięki automatyzacji procesów i obróbki danych w czasie rzeczywistym operatorzy farm rybnych uzyskują system wspomagania decyzji na każdym etapie produkcji ryb. Systemy informatyczne pozwalają nawet na analizę  rentowności.

Crist dla farm rybnych

Przypomnijmy, że w Polsce Crist ma w swoim portfolio budowę Bulk Cargo Combi Vessel do obsługi norweskich farm rybnych. Dwa takie statki zbudowano na zamówienie Artic Shipping, a operatorem statków miał być EWOS. To jeden z liderów produkcji w technologii  akwakultury morskiej w świecie. Jest również organizatorem dostaw karmy na morskie farmy rybne.

Jednostki B69/1 oraz  B69/2 to jedne z największych paszowców  na świecie i wówczas jednostek najnowocześniejszych. Na statkach zastosowano układ napędowy redukujący zużycie energii, co umożliwiło zmniejszenie emisji szkodliwych substancji w porównaniu do eksploatowanych wówczas jednostek na farmach rybnych.

Na paszowcach zastosowano  rozwiązanie „silo-to-silo delivery”. Dzięki temu statek może przewozić karmę luzem na całej trasie od producenta do ostatecznego odbiorcy, bez konieczności pakowania w worki. Pasza dla ryb ładowana jest bezpośrednio do silosu. To  umożliwiło zwiększenie efektywności dostaw karmy dla ryb.

Jednocześnie zmniejszono zużycie energii związanej z obrotem karmy. Statek wyposażony został w system dynamicznego pozycjonowania, co ułatwia zadawanie paszy. Pozwala to wykonywanie operacji na farmie w utrudnionych warunkach hydrometeorologicznych.

Statki dla ryb żywych

Artic Group AS budował w CRIST również statki projektu SC 75 do transportu żywych ryb (NB SC-75/1 oraz NB SC-75/2 live fish carrier).  Jednostka tego typu służy do transportu ryb żywych w odpowiednich zbiornikach  z farm morskich do przetwórni na lądzie. Statek został przeznaczony do transportu żywego łososia, pstrąga, dorsza i innych gatunków ryb morskich hodowanych w akwakulturach morskich.

Żywe ryby są transportowane w zbiornikach wyposażonych w obieg wody morskiej, system uzdatniania wody tlenem oraz automatyczny system odkażania zbiorników ozonem. Załadunek i wyładunek ryb odbywa się metodą próżniową. Statki sprawdziły się na trudnych akwenach  na Morzu Północnym oraz północnego Atlantyku.

Każdy statek ma dwa zbiorniki do przewozu żywych łososi o łącznej pojemności 3 200 m³. Na statku są systemy,  które pozwalają na usuwanie z ryb pasożytów za pomocą wody słodkiej lub nadtlenku wodoru. Statki wyposażono w napęd hybrydowy.

Rozwój produkcji ryb i owoców morza i wzrost popytu na statki specjalistyczne  jest więc również szansą dla naszych stoczni. W tym biznesie morskim również następuje wymiana statków na bardziej przyjazne dla środowiska, a w wielu regionach oczekuje się, że będą to statki zeroemisyjne.

Koordynowany przez CRIST hub produkcji statków zeroemisyjnych, który działa w ramach Bałtyckiego  Klastra Morskiego i Kosmicznego ma więc szansę na ponowne wejście na rynek z innowacyjnymi jednostkami dla przemysłu produkcji ryb morskich. Popyt na nowe jednostki utrzymuje się zarówno na Morzu Północnym i Atlantyku, jak i na Morzu Śródziemnym.  


AKVA Group przekazała pierwszy paszowiec AM400CL do obsługi farm Philosofish w 2022. Photo: AKVA group.

 
Systemy zadawania karmy rybom. Photo: AKVA group.Paszowiec  Philosofish. Photo: AKVA group


Statek do zadawania karmy dla ryb M/s Rubin w CRSIT, fot. Marek Grzybowski


CRIST, Przekazanie paszowca „Rubin”, fot. Marek Grzybowskiescort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.