• <
nauta_2024

Damen Gdańsk. Zrównoważony rozwój w DNA firmy [WIDEO]

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Damen Gdańsk. Zrównoważony rozwój w DNA firmy [WIDEO]

Partnerzy portalu

Damen Gdańsk. Zrównoważony rozwój w DNA firmy [WIDEO]   - GospodarkaMorska.pl

Biuro Damen Engineering Gdańsk (DEGd) zatrudnia ponad 150 pracowników. Zapytaliśmy szefów firmy, co wyróżnia zespół, który na co dzień stawia między innymi na takie wartości jak jakość pracy i edukacji, równość płci i troska o klimat?

Zrównoważony rozwój jest wpisany w strategię działania i model biznesowy Grupy Damen.

– Naszą ambicją jest wspieranie Grupy Damen w staniu się najbardziej zrównoważonym budowniczym statków na świecie – mówi Katarzyna Romantowska-Jaskólska, członkini zarządu Damen Engineering Gdańsk Sp. z o.o.

I to właśnie stosowanie nowoczesnych technologii bezemisyjnych coraz częściej staje się standardem w projektach Damena.  

– Od zeroemisyjności nie ma już odwrotu, to przyszłość. Oznacza to, że nasze statki muszą zostać do niej przystosowane – zaznacza.


Rozwiązania morskie dla klimatu


– Wszystko co robimy, powinno być nakierowane na neutralność klimatyczną. W ten pozytywny trend wpisują się również działania naszych projektantów i inżynierów, którzy pracują nad statkami nowej generacji. Prócz zeroemisyjnych rozwiązań napędów nasze projekty wyróżniają rozwiązania redukcji hałasu i wibracji jednostki operującej w wodzie – przekonuje Katarzyna Romantowska-Jaskólska.  

Jednym z kluczy do sukcesu jest ład korporacyjny, który jest sposobem uporządkowania organizacji.

– System zarządzania jakością opisuje sposób w jaki funkcjonujemy. Pozwala na uzyskanie pewnej transparentności, jak i usprawnianie kolejnych procesów biznesowych, tworzenie narzędzi w ramach tego systemu – podkreśla Grzegorz Błondek, Quality Manager z Damen Engineering Gdańsk Sp. z o.o.

Natomiast Magdalena Haber, Business Administration & Finance Manager podkreśla, że podstawą zrównoważonego rozwoju jest edukacja i budowanie trwałej organizacji.

– Na co dzień staramy się poszerzać wiedzę, promować wymianę doświadczeń wśród pracowników i uczelni. Stawiamy na długofalową współpracę – tłumaczy Magdalena Haber.

Przykładem takich zadań są staże i warsztaty z różnych dziedzin dla studentów, które organizuje gdańskie biuro Damen.

O Celach Zrównoważonego Rozwoju


Dodajmy, że Cele Zrównoważonego Rozwoju (ang. Sustainable Development Goals – SDGs), to plan działania na rzecz przemian i przeobrażeń świata, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone w sposób zrównoważony, z szacunkiem dla środowiska oraz z uwzględnieniem potrzeb przyszłych pokoleń.

Na szczycie w Nowym Jorku, w dniach 25-27 września 2015 r., przywódcy krajów członkowskich ONZ podpisali dokument „Przekształcania naszego świata: Agenda na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju – 2030”.

Obejmuje on 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju i związanych z nimi 169 działań, które mają być osiągane przez wszystkie strony – rządy państw, organizacje międzynarodowe, organizacje pozarządowe, sektor nauki i biznesu,  a także obywateli, został podpisany w 2015 roku w Nowym Jorku.

O Damen


Firma jest częścią międzynarodowej grupy stoczniowej Damen, której główna siedziba mieści się w holenderskim mieście Gorinchem i jako specjalistyczne centrum kompetencyjne świadczy usługi na jej potrzeby. Polska firma odpowiada za opracowywanie projektów prototypowych statków budowanych w największych stoczniach Damen.

Damen Shipyards Group prowadzi 36 stoczni remontowych, wiele przedsiębiorstw powiązanych, jak i liczne stocznie partnerskie, które mogą lokalnie budować statki Damen. Firma zatrudnia ponad 12 000 osób na całym świecie. Posiada szeroką gamę produktów, w tym holowniki, łodzie robocze, okręty marynarki wojennej i patrolowe, jednostki szybkobieżne, statki towarowe, pogłębiarki, statki dla przemysłu offshore, promy.

Więcej w materiale wideo.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.