• <

Holownik Damen ASD 2312 dla firmy Fairplay Towage już dostarczony

sg

28.11.2022 10:55 Źródło: Damen
Strona główna Holownik Damen ASD 2312 dla firmy Fairplay Towage już dostarczony
Holownik Damen ASD 2312 dla firmy Fairplay Towage już dostarczony - GospodarkaMorska.pl
Fot. materiał prasowe

W porcie w Rotterdamie już jest nowy holownik portowy do operacji w zatoce. Dostawa miała miejsce w rekordowo krótkim czasie po podpisaniu umowy pod koniec października.

Angażując swój 70-tonowy uciąg, holownik Azimuthing Stern Drive Fairplay-93 zacznie świadczyć usługi w porcie w Rotterdamie z początkiem 2023 roku. Fairplay Towage zawarło umowę leasingu z Damen Marine Services, która jest w stanie dostarczyć statek w bardzo krótkim czasie po podpisaniu umowy 27 października.

To trzecia w ciągu ostatnich 18 miesięcy umowa zawarta pomiędzy Fairplay Towage i Damenem. Tym razem obejmuje ona łącznie cztery statki. Nowo zbudowany Shoalbuster 2711 klasy Ice class 1D, nazwany Fairplay-37, został dostarczony Grupie 13 października. Z kolei dwa holowniki RSD 2513, Fairplay-90 i Fairplay-91, są na końcowym etapie wyposażania w stoczni Damen Song Cam. Statki zostaną dostarczone ze stoczni w styczniu 2023 roku.

Jednostka o długości 23 metrów, szerokości 12 metrów i zanurzeniu 5,40 metra jest zbudowana zgodnie ze znormalizowanym projektem Damen ASD 2312. Został skonstruowany w stoczni Damen Song Cam w Wietnamie i będzie dostępny w Europie w czwartym kwartale tego roku. Tuż przed wypłynięciem z Wietnamu Fairplay zdecydował się dodać statek do swojej floty. Możliwość bardzo szybkiej dostawy gotowego holownika umożliwia szybkie wdrożenie w działalność Grupy Towage.

Dwa azymutalne napędy rufowe napędzają śmigła w dyszach, każde o średnicy 2,8 metra. Napędy zapewniają dwa silniki Caterpillar 3512TA, dające łącznie moc 5102 koni mechanicznych. Podwójne płetwy pod kadłubem pozwalają na specjalny manewr obrotu na boki w wąskich portach. Ponadto zainstalowano system oczyszczania spalin, aby zapewnić zgodność statku z normami emisji IMO Tier III. Statek posiada system gaśniczy FiFi-1, który może rozpylać do 1400 metrów sześciennych wody na godzinę.

Dziękujemy za wysłane grafiki.