• <
Baltexpo2023_duży

Ogłoszono laureatów nagród Krajowej Izby Gospodarki Morskiej

rk

25.05.2023 09:25 Źródło: KIGM
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Ogłoszono laureatów nagród Krajowej Izby Gospodarki Morskiej

Partnerzy portalu

Fot. GospodarkaMorska.pl

Podczas posiedzenia Kapituły Nagrody i Wyróżnień Honorowych Krajowej Izby Gospodarki Morskiej z 23 maja br. jej członkowie zdecydowali o przyznaniu wyróżnień za działalność w minionym 2022 roku.

Kapituła postanowiła przyznać Nagrodę Honorową KIGM „Bursztynową Kaczkę” za najbardziej spektakularne osiągnięcie w roku poprzedzającym, przyczyniające się do rozwoju gospodarki morskiej oraz trzy wyróżnienia honorowe. Wśród nich są dwa „Bursztynowe Jajka” za znaczny wkład w rozwój gospodarki morskiej oraz „Bursztynowy Ster”, będący nagrodą dla osoby fizycznej za niekwestionowany wkład w rozwój gospodarki morskiej i organizacji morskiego samorządu gospodarczego.

Nagrodę Honorową KIGM "Bursztynowa Kaczka" otrzymał Zarząd Morskiego Portu Gdynia S. A. za realizację i oddanie do eksploatacji nowego publicznego terminalu promowego, będącego największą inwestycję w gdyńskim porcie od blisko pół wieku. Wartość projektu to ponad 290 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wyniosło 116,8 mln zł. Nowy terminal może obsługiwać cztery promy na dobę i mogą do niego zawijać największe tego typu jednostki na Bałtyku, o długości do 240 metrów. Terminal to także nowoczesny obiekt o powierzchnia 30 tys. m3 oraz budynek magazynowy o powierzchni 7 tys. m3. Nowa lokalizacja, bliżej wejścia do portu wewnętrznego, ułatwia manewrowanie promów oraz skraca czas związany z ich zawinięciem do portu, liczony od rozpoczęcia cumowania do wyjścia z portu. Wynosi on maksymalnie dwie godziny.

Wyróżnienie honorowe KIGM "Bursztynowe Jajko" otrzymała gdyńska stocznia CRIST S.A. za jej działania na rzecz ekologicznej transformacji w żegludze, a także realizację prośrodowiskowych projektów w postaci budowy zeroemisyjnych jednostek z napędem elektrycznym, cieszących się uznaniem zagranicznych armatorów i dowodzących możliwości konkurowania z innymi stoczniami europejskimi w tym segmencie rynku. Wśród zrealizowanych projektów był m.in. prom Altera, który powstał dla fińskiego armatora FinFerries.

Tą samą nagrodą kapituła uhonorowała firmę Stena Line Polska Sp. z o.o., za wprowadzenie na polski rynek promowy największych na Bałtyku promów klasy E-Flex, o długości 240 metrów i linii ładunkowej 3600 metrów, przeznaczonych do obsługi trasy między Portem Gdynia a Karlskroną. Jest to kolejny krok tego armatora w kierunku dynamicznego rozwoju połączenia promowego między Polską a Szwecją. Kapituła podkreśliła, że przez ponad ćwierć wieku Stena Line nieustannie rozwija linię promową Gdynia-Karlskrona, a w tym czasie armator przewiózł łącznie 11 mln osób, 2 mln samochodów osobowych i ponad 2 mln jednostek frachtowych.

Wyróżnienie honorowe "Bursztynowy Ster" otrzymał prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Krzysztof Urbaś, za swoją wieloletnią pracę na rzecz polskiej gospodarki morskiej, w tym również wkład w rozwój polskiej branży portowej w Gdyni, Gdańsku, Szczecinie i Świnoujściu. Kapituła podkreśliła jego ponad 20-letnie zaangażowanie w budowanie i działalność samorządu gospodarczego gospodarki morskiej, w tym m.in. udział w pracach Rady Krajowej Izby Gospodarki Morskiej oraz Komisji Zwyczajów Portowych, gdzie przyczynił się do opracowania „Zbioru praktyk i zasad współpracy uczestników obrotu portowego.”

etmal_790x120_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.