• <
pge_baltica_390x100_duży

Orlen Neptun I walczy o koncesje na budowę farm wiatrowych na Bałtyku

zk

13.06.2022 15:21 Źródło: PKN Orlen
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Orlen Neptun I walczy o koncesje na budowę farm wiatrowych na Bałtyku

Partnerzy portalu

Orlen Neptun I walczy o koncesje na budowę farm wiatrowych na Bałtyku - GospodarkaMorska.pl
Fot. Waldemar Brandt / Unsplash

Orlen Neptun I jest odpowiedzialny za rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Grupie ORLEN. Spółka ubiega się o jedenaście nowych koncesji na budowę farm wiatrowych na Bałtyku, które będą zeroemisyjnym źródłem energii dla Polski.

Rozwój morskich farm wiatrowych będzie odgrywał kluczową rolę w transformacji energetycznej regionu Europy Środkowej. Dla Grupy Orlen ważny element strategii ORLEN2030, która zakłada inwestycje w nowoczesną nisko- i zeroemisyjną energetykę na poziomie 47 mld zł.

Dzięki połączeniu podmiotów realizujących projekty offshore, w ramach Grupy Orlen, spółka Orlen Neptun I zyskała potencjał do realizacji projektów w ramach wszystkich jedenastu udostępnionych koncesji, dla których łączna możliwa do uzyskania moc szacowana jest na ponad 10 GW. To moc, która byłaby w stanie zaspokoić 25 proc. zapotrzebowania Polski na energię elektryczną.

Spółka zamierza zaangażować się również w rozwój projektów morskich farm wiatrowych w innych krajach Bałtyckich, gdzie już w 2023 roku planowane jest ogłoszenie pierwszych aukcji na pozyskanie koncesji offshore.

Grupa Orlen nabywa doświadczenie w branży offshore przez wchodzącą w jej skład spółkę Baltic Power. Firma zajmuje się budową morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku o mocy do 1,2 GW. Jej uruchomienie planowane jest na 2026 rok.


seaway7
Baltexpo2023_mały

Dziękujemy za wysłane grafiki.