• <
nauta_2024

Seatech prezentuje zeroemisyjny katamaran przeznaczony do prac portowych

23.07.2023 23:50 Źródło: Seatech
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Seatech prezentuje zeroemisyjny katamaran przeznaczony do prac portowych

Partnerzy portalu

Seatech

Projekt realizowany przez polsko-tajwańskie konsorcjum ma być zeroemisyjną jednostką do zbierania odpadów w portach i na obszarach przybrzeżnych.

Co stanowi w tym przedsięwzięciu wyzwanie to fakt, że budowany statek to katamaran, zaliczany do specyficznych konstrukcji z racji bycia dwukadłubowcem, które wymagają innego podejścia niż klasyczne jednostki jednokadłubowe.  Seatech Engineering podkreśla w tym przypadku doświadczenie i specjalizację w projektowaniu katamaranów, czego przykładem jest statek badawczy Oceanograf, mający 50 metrów długości. Zdaniem firmy katamarany mogą być podstawą dla również wielu innych typów statków.

Najnowszym projektem o budowie dwukadłubowej jest SE-926 "ZeroWastePorts", który w zamierzeniu ma być jednostką elektryczną, nie powodującą dostawania się CO2 do atmosfery, a więc pozostając przyjazną środowisku. Z racji na jej sugerowaną rolę w zbieraniu śmieci ma być więc faktycznie podwójnie ekologiczną jednostką. Statek będzie przystosowany do działania zarówno na wodach otwartych, jak i na akwenach ograniczonych, trudnych z nawigacyjnego punktu widzenia, takich jak wnętrza portów, mariny, śródlądowe drogi wodne.



W skład konsorcjum, które odpowiada za projekt wchodzą ze strony polskiej biuro projektowe Seatech Engineering Sp. z o.o. wraz z Politechniką Gdańską, natomiast ze strony tajwańskiej - National Taiwan University wraz z Ship and Ocean Industries R&D Center. Konsorcjum działa w ramach programu finansowania 9th Polish-Taiwanese/Taiwanese-Polish Joint Research Call, w którym Polska jest wspierana przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Firma Seatech Engineering Sp. z o.o. została założona w 2003 roku jako przedsiębiorstwo projektujące statki z główną siedzibą w Gdańsku i filią w Szczecinie. Podstawowa działalność koncentruje się na projektach średniej wielkości jednostek pływających o wysokiej wartości dodanej, obejmujących wszystkie dyscypliny szeroko rozumianej architektury morskiej: statki naukowe, statki rybackie, promy, statki do bunkrowania LNG, łodzie marynarki wojennej i patrolowe czy statki żeglugi śródlądowej. Oprócz opracowywania własnych projektów, współpracuje ze stoczniami podczas procesów produkcji nowych obiektów, a także wspiera stocznie remontowe w całym procesie modernizacji, tj. od studiów wykonalności i skanowania 3D po dokumentację warsztatową i nadzór pokładowy.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.