• <
nauta_2024

Najwięksi światowi handlowcy dążą do ograniczenia emisji w żegludze

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Najwięksi światowi handlowcy dążą do ograniczenia emisji w żegludze

Partnerzy portalu

Najwięksi światowi handlowcy dążą do ograniczenia emisji w żegludze - GospodarkaMorska.pl
Equinor

W środę niektórzy z największych światowych koncernów surowcowych i energetycznych podjęli inicjatywę ograniczenia i śledzenia emisji ze statków, które czarterują.

Około 90% światowego handlu jest transportowane drogą morską, a Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) - dąży do zmniejszenia ogólnej emisji gazów cieplarnianych o 50% do 2050 r.

Najnowsze badanie zlecone przez IMO wykazało, że emisje dwutlenku węgla ze statków wzrosły w okresie sześciu lat do 2018 r. i stanowiły 2,89% światowego CO2, co zwiększa presję na branżę, aby obniżyć poziom.

Zgodnie z Sea Cargo Charter 17 firm, w tym Cargill, ADM i Bunge, główne firmy naftowe Royal Dutch Shell i Total oraz grupa górnicza Anglo American corocznie ujawnią publicznie, czy ich ogólna działalność w zakresie czarteru statków jest zgodna z celami IMO 2050.

Peter Lye, szef globalnej żeglugi w Anglo American, powiedział, że zarejestrowani czarterujący będą mogli analizować emisje związane z transportem morskim w metodyczny sposób.

Grahaeme Henderson, globalny szef Shell Shipping & Maritime, dodał: „Taka współpraca w całym sektorze ma kluczowe znaczenie dla zwiększenia zapotrzebowania klientów na transport niskoemisyjny lub bezemisyjny”.

Inicjatywa jest kontynuacją równoległego projektu, znanego jako Poseidon Principles, rozpoczętego w 2019 roku, w ramach którego 18 największych pożyczkodawców z branży na świecie zgodziło się powiązać finansowanie żeglugi z redukcją emisji CO2.

Inne firmy zaangażowane w najnowszą inicjatywę, zainicjowaną przez non-profit Global Maritime Forum, to COFCO International, Dow, Equinor, Gunvor Group, Klaveness Combination Carriers, Louis Dreyfus Company, Norden, Occidental, Torvald Klaveness, Trafigura i Ørsted.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.